هواپیماهای ناتو از عملیات در غزه حمایت می کنندآندرآ پوچیو
ترجمه مجله هفته

عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه از سوی ناتو حمایت می شود. هواپیماهای کشورهای عضو این ائتلاف در نزدیکی میدان جنگ دیده شده اند.

این موضوع جدیدی نیست و چندان هم تکان دهنده نیست. واضح است که ناتو بدون آنکه چیزی بگوید، از عملیات نظامی اسرائیل در غزه حمایت می کند. هواپیماهای متعلق به کشورهای عضو این ائتلاف در نزدیکی اسرائیل دیده شده اند.

در کمتر از ۱۰۰ کیلومتری سواحل لبنان، یک هواپیمای شناسایی بوئینگ RC-135V Rivet Joint با نام عملیاتی HOMER42 دیده شده است. این هواپیما از پایگاه هوایی آمریکا در خلیج سوودا در جزیره کرت یونان برخاسته است. در کنار آن، یک هواپیمای شناسایی بریتانیایی بوئینگ P-8A Poseidon MRA1 (با شماره RFR7040) دیده شده است که از پایگاه هوایی سیگونلا در ایتالیا برخاسته است.

بار دیگر، همانند آنچه در اوکراین نیز رخ داده است، هواپیماهای نظارت و هماهنگی عملیات ناتو در نزدیکی مناطق جنگی مستقر می شوند تا به «همپیمانان» مورد نظر خود پوشش اطلاعاتی ارائه دهند. سپس ادعا می کنند که در درگیری ها شرکت نمی کنند.

اما تنها هواپیماهای شناسایی ناتو در نزدیکی میدان جنگ قرار ندارند. کشورهای دیگری نیز علاوه بر ایالات متحده، وسایل جنگی خود را به این منطقه می فرستند.

گفته می شود که هزاران نیروی دریایی ارتش آمریکا در اسرائیل پیاده شده اند. علاوه بر این، فرانسه ناو هلیکوپتربر Tonnerre را به اسرائیل می فرستد که می تواند ده ها هلیکوپتر و صدها نیروی دریایی را حمل کند. بریتانیا، آلمان و استرالیا نیز گروه های نظامی خود را به این منطقه می فرستند، از جمله کشتی های جنگی، نیروهای ویژه و هواپیماهای نظامی.

در مجموع، درگیری در خاورمیانه روز به روز داغ تر می شود و خطر گسترش درگیری به نظر می رسد که هر چه بیشتر نزدیک می شود.