کشتن خبرنگاران و خانواده شان توسط اسرائیلاسرائیل روزنامه‌نگاران را هدف قرار می‌دهد، خانواده‌های آنها را می‌کشد در حالی که رسانه های اجتماعی و بایدن فلسطینی‌ها را ساکت می‌کنند.

وایت رید
منتشر شده در گری زون
ترجمه مجله هفته

اسرائیل سه روزنامه‌نگار فلسطینی را در حملات هوایی به غزه به قتل رساند

در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۳، در یکی از مرگبارترین روزها برای روزنامه‌نگاران محلی از آغاز بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل در حدود سه هفته پیش، سه روزنامه‌نگار فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل به غزه کشته شدند. در طول ساعات، فیلم‌هایی منتشر شد که لحظه‌ای را نشان می‌داد که محمد فراری، روزنامه‌نگار ساکن رام‌الله، از کشته شدن همسر و فرزندانش در یک حمله هوایی اسرائیل در حومه خان یونس در غزه مطلع شد.

صحنه‌های غم‌انگیز مشابهی بیش از یک بار در طول روز رخ داد. در جای دیگر در این سرزمین محصور ساحلی، در یک حمله هوایی اسرائیل، همسر، پسر، دختر و نوه کوچک رئیس دفتر الجزیره عربی در غزه، وائل الدحدوح، کشته شدند.

حملات اسرائیل به روزنامه‌نگاران فلسطینی تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در سفری به دوحه به “رهبران برجسته جامعه یهودی آمریکایی” اطمینان داد که از دولت قطر خواسته است تا “زبان اطلاع رسانی شبکه الجزیره در مورد جنگ غزه را تعدیل کند”.
این شک زمانی بشدت تقویت شد اینکه زوی یحزکیلی، روزنامه‌نگار شبکه خبری ۱۳ اسرائیل اعلام کرد که ارتش اسرائیل عمدا خانواده خبرنگار الجزیره را به قتل رسانده است.
“به طور کلی، ما می‌دانیم که هدف چیست”، یحزکیلی چند ساعت پس از حمله گفت و افزود: “امروز به عنوان مثال، یک هدف وجود داشت: خانواده یک خبرنگار الجزیره.” و در انتها تاکید کرد”به طور کلی، ما می‌دانیم”.

اگر این درست باشد، این اولین بار نخواهد بود که شبکه الدحدوح در تیررس اسرائیل قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۲۱، ارتش اسرائیل برجی را در غزه که کارکنان آسوشیتدپرس و الجزیره در آن مستقر بودند، تخریب کرد. سال بعد، نیروهای اسرائیلی شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار برجسته فلسطینی-آمریکایی و گزارشگر قدیمی الجزیره در اورشلیم، را در تیراندازی‌ای که به شدت محکوم شد، اما توسط دولت ایالات متحده به طور گسترده نادیده گرفته شد، کشتند.
با مهندسی بلینکن، وزارت امور خارجه آمریکا از اظهارات اولیه خود مبنی بر اینکه از این عمل بشدت خشمگین است فاصله گرفته و اکنون نه از یک تحقیق مستقل و نه از تعقیب کیفری عاملان حمایت نمی‌کند.
در حالی که ایالات متحده و اسرائیل با سرعت مشغول سانسور صدای روزنامه‌نگاران فلسطینی هستند، سانسور بزرگ فناوری به عنوان ابزار ضروری برای جنگ تبلیغاتی اسرائیل بکار گرفته شده است. پس از ۷ اکتبر، چندین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی پروفایل‌های تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران برجسته، مدافعان حقوق بشر و فعالان فلسطینی را مسدود یا غیرفعال کرده‌اند. این اقدام سختگیرانه پس از سال‌ها شکایت مبنی بر اعمال دوگانه در مورد محتوای ضدصهیونیستی در رسانه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.
در تاریخ ۲۵ اکتبر، حساب‌های کاربری متعلق به “دیدگاه فلسطین” از اینستاگرام، فیس‌بوک و X حذف شدند، به این ترتیب بیش از ۶ میلیون دنبال‌کننده دیگر به یکی از محبوب‌ترین منابع دسترسی نداشتند که تصاویری دست‌اول از ویرانی در غزه ارائه می‌داد. سخنگوی متا، شرکت مادر اینستاگرام و فیس‌بوک، تأکید کرد که این مسدودسازی‌ها سیاسی نبودند: “ما این حساب‌ها را به دلیل محتوایی که به اشتراک گذاشته‌اند، غیرفعال نکرده‌ایم.”

با این حال، علیرغم تکذیب متا، باید به یاد داشته باشید که این شرکت به درخواست‌های سانسور دولت اسرائیل عمل کرده است. پس از تصویب قانون موسوم به “قانون فیس‌بوک” در سال ۲۰۱۶ که برای مقابله با تحریک دیجیتالی در نظر گرفته شده بود، آیلت شاکید، وزیر دادگستری سابق و متعصب اسرائیل، لاف زد که فیس‌بوک، توییتر و گوگل ۷۰ درصد از مسدودسازی‌های آنها را اجرا کردند.

تامر المیشل، روزنامه‌نگار فلسطینی که سال‌هاست منبع خبری مهمی در غزه است، به این آمار چهره داده است. المیشل در ماه سپتامبر با انتشار گزارشی در الجزیره، توجه‌ها را به خود جلب کرد که نشان می‌داد متا با سرویس‌های مخفی اسرائیل همکاری می‌کند تا محتوای طرفدار فلسطین را سرکوب کند. وقتی چند روز بعد روزنامه‌نگار سعی کرد به پروفایل رسانه‌های اجتماعی خود دسترسی پیدا کند، این خبرنگار کشف هشداردهنده‌ای کرد: صفحه فیس‌بوک او اصلاً وجود نداشت.

او تنها نبود. در هفته قبل، متا حساب اینستاگرام Motaz Azaiza، اینفلوئنسر و عکاس خبری فلسطینی را مسدود کرد، پس از اینکه تصاویری از ویرانه‌های خانه خود را به اشتراک گذاشت که در آن ۱۵ عضو خانواده‌اش در حمله هوایی اسرائیل کشته شده بودند.

شادی عبدالرحمان، خبرنگار محلی با سال‌ها تجربه در پوشش وقایع غزه، در مصاحبه با The Grayzone گفت: “خبرنگاران فلسطینی در غزه نه تنها با اشغال اسرائیل مواجه هستند، بلکه باید با سانسور فیس‌بوک و یوتیوب نیز مقابله کنند.” او گفت: “در مورد هر چیزی که در رسانه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد، باید بسیار مراقب باشند، زیرا در غیر این صورت حساب‌های آنها مسدود می‌شود.”

او گفت: “کار به عنوان روزنامه‌نگار در غزه آسان نیست”، نه تنها به این دلیل که در رسانه‌های اجتماعی سانسور می‌شود، بلکه به این دلیل که ممکن است با مقامات اسرائیلی مشکل داشته باشد، به‌ویژه اگر بخواهد از طریق یک گذرگاه مرزی تحت کنترل اسرائیل خارج شود.

عبدالرحمان گفت: “اگر در گزارش‌های خود صریح صحبت کنید، مقامات اسرائیلی شما را «دشمن» تلقی خواهند کرد.”

او به یاد می‌آورد که در طول راهپیمایی بزرگ بازگشت در سال ۲۰۲۱، “خبرنگارانی که در راهپیمایی‌های هفتگی شرکت می‌کردند و از آنها گزارش می‌دادند، به طور عمدی توسط اسرائیل هدف قرار گرفتند.”

او گفت: “به برخی از آنها از ناحیه زانو شلیک شد، به برخی دیگر به پا. برخی از آنها را هم کشتند.”

در همین حال، کاربران اینستاگرام متوجه یک “خطای آشکار” شدند که به طور موقت کلمه عربی “فلسطینی” را به “تروریست فلسطینی” ترجمه می‌کرد.

در تاریخ ۲۶ اکتبر، ارتش اسرائیل در جریان یورش به جنین، یادبود شیرین ابوعاقله، خبرنگار شناخته‌شده الجزیره که یک سال قبل در آنجا کشته شده بود، تخریب کرد.