رسمی – حماس: شرایط آزادی گروگان‌ها را اعلام کرد.ترجمه مجله هفته

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیه (RT)، بسام نعیم، عضو دفتر سیاسی حماس، اعلام کرد که این گروه تنها در صورتی گروگان‌های اسرائیلی را آزاد خواهد کرد که اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف کند.

باسم نعیم گفته است که چنین اقدامی باید از نظر امنیتی «امکان پذیر» باشد

باسم نعیم، یکی از اعضای دفتر سیاسی این گروه شبه‌نظامی، در جریان سفر هفته جاری هیئت خود به مسکو، به RT گفت: حماس نمی‌تواند گروگان‌هایی را که در غزه نگه داشته است آزاد کند تا زمانی که ارتش اسرائیل عملیات بمباران خود علیه فلسطین را متوقف کند.

نعیم گفت که حماس به دلیل حملات هوایی مداوم اسرائیل و محاصره غزه که ارتباطات داخلی این منطقه را قطع کرده است، قادر به جمع‌آوری اطلاعات لازم در مورد هویت گروگان‌ها نیست.

وی افزود: «گروگان‌ها توسط گروه‌های مختلف در مکان‌های مختلف نگهداری می‌شوند. ما همیشه خواستار آتش‌بس بوده‌ایم تا بتوانیم اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنیم و فهرستی دقیق از گروگان‌ها تهیه کنیم.»

نعیم همچنین ادعا کرد که برخی از افرادی که گفته می‌شود در اختیار حماس هستند، در خارج از غزه هستند.

وی تأیید کرد که این سازمان درخواست‌هایی در مورد افرادی که ممکن است در جریان حمله ۷ اکتبر به عنوان گروگان گرفته شده باشند، دریافت می‌کند و این درخواست‌ها را به «افراد محلی» ارجاع می‌دهد.

نعیم گفت که حماس از روز اول آماده آزادسازی همه گروگان‌ها بوده است، اما تنها در صورتی می‌تواند این کار را انجام دهد که «از نظر امنیتی امکان‌پذیر باشد». وی در مورد جزئیات شرایطی که برای آزادی گروگان‌ها باید برآورده شوند، توضیح بیشتری نداد.

این مقام حماس گفت که شبه‌نظامیان «تلاش خود را کرده‌اند تا گروگان‌ها را زنده نگه دارند» و ادعا کرد که حدود ۵۰ نفر از آنها در حملات هوایی اسرائیل کشته شده‌اند. وی افزود: «آنها هزاران خانه را بدون هشدار قبلی بمباران کرده‌اند.»

نعیم همچنین هشدار داد که اگر حملات اسرائیل «فوراً متوقف نشود»، درگیری‌ها احتمالاً «به مرزهای فلسطین محدود نخواهند ماند».

وی گفت: «آنها به منطقه و شاید حتی فراتر از آن گسترش خواهند یافت.» وی همچنین توضیح داد که این درگیری اساساً سیاسی است و باید با راه‌حل‌های سیاسی حل شود.

نعیم همچنین هشدار داد که تبدیل درگیری بین اسرائیل و فلسطین به یک درگیری مذهبی، اسرائیل را در برابر جامعه مسلمان جهانی قرار خواهد داد و منجر به «بی‌ثباتی در سراسر جهان» خواهد شد.

یک هیئت حماس در تاریخ ۲۶ اکتبر برای مذاکرات به پایتخت روسیه رسید. خبرگزاری ریا نووستی گزارش داد که این تیم به رهبری موسی محمد ابومرزوق، عضو دیگر دفتر سیاسی حماس، بود.

ابومرزوق روز جمعه گفت که یک فهرست از شهروندان روسی که گفته می‌شود توسط حماس در غزه بازداشت شده‌اند، دریافت کرده است. وی گفت که این گروه به این فهرست توجه ویژه خواهد داشت و به‌طور دقیق به دنبال این افراد خواهد بود. «این کار دشوار است، اما ما [به دنبال آنها] هستیم»، گفت.

هیئت همچنین گفت که حماس به درخواست‌های روسیه توجه بیشتری خواهد کرد و از موضع سازنده مسکو در قبال تشدید مداوم قدردانی کرد.