ده‌ها هزار نفر در لندن برای آتش‌بس

جنگ اسرائیل و فلسطین: ده‌ها هزار نفر در لندن برای آتش‌بس در غزه تظاهرات کردند

هزاران نفر از حامیان فلسطین در روز شنبه در مرکز لندن به خیابان‌ها آمدند تا پس از سنگین‌ترین شب بمباران، آنها خواستار پایان حملات هوایی و محاصره نوار غزه توسط اسرائیل شدند.
در این تظاهرات که توسط کمپین همبستگی فلسطین (PSC) و گروه‌های دیگر برگزار شد، شعارهایی مانند «فلسطین آزاد باید گردد» و «به نسل‌کشی پایان دهید» شنیده می‌شد، زیرا تظاهرکنندگان از روی اسکله به سمت وست‌مینستر حرکت کردند، پس از اینکه در نزدیکی دفتر نخست‌وزیر ریشی سوناک در خیابان داونینگ عبور کردند.

بن جمال، مدیر PSC گفت: «ما امروز در بدترین شرایط ممکن راهپیمایی می‌کنیم».

«تا دیروز می‌دانستیم که بیش از ۸۰۰۰ فلسطینی در نوار غزه کشته شده‌اند، از جمله بیش از ۳۰۰۰ کودک»، او گفت. «اما دیشب اسرائیل یک بمباران سنگین آغاز کرد و تمام راه‌های ارتباطی را قطع کرد. این یک عمل وحشیگری محض است.

«بنابراین ما امروز راهپیمایی می‌کنیم، بدون اینکه بدانیم چند فلسطینی کشته شده‌اند و چند کودک اکنون زیر آوار هستند.»

ارتباط میدل ایست آی با تمام روزنامه‌نگاران اش از روز جمعه در نوار غزه قطع شده است، این امر باعث می‌شود اطلاع رسانی واقعی اخبار از محل دشوارتر شود.

شرکت مخابراتی فلسطینی Paltel در بیانیه‌ای اعلام کرد که بمباران بی‌امان اسرائیل «تمام ارتباطات باقی‌مانده بین غزه و دنیای خارج» را تخریب کرده است، که منجر به قطع کامل خدمات ارتباطی شده است.

از کار افتادگی خدمات در حالی رخ داد که فلسطینی‌ها خود را برای یک حمله زمینی اسرائیلی آماده میکنند که پس از حمله به رهبری حماس در ۷ اکتبر رخ داد که بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته و حدود ۲۲۰ نفر به گروگان گرفته شدند.

یک سخنگوی نظامی اسرائیل به ABC News گفت که عملیات زمینی گسترده‌تر یک «حمله زمینی رسمی» نیست، در حالی که یک مقام نامشخص آمریکایی به این شبکه گفت که اسرائیل در حال اجرای یک «حمله محدودتر» است.

مشاور نخست‌وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، مارک ریوگ، روز جمعه در چندین رسانه آمریکایی گفت: «حماس امشب خشم ما را احساس خواهد کرد».

ریوگ به فاکس نیوز گفت، «او همچنان ضربات نظامی ما را احساس خواهد کرد تا زمانی که دستگاه نظامی آنها را نابود کنیم و ساختار سیاسی آنها را در غزه منحل کنیم. وقتی این اتفاق بیفتد، نوار غزه کاملاً متفاوت خواهد بود».

در اواخر روز جمعه، دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، خواستار آتش‌بس شد و آن را «لحظه حقیقت» خواند.

او در X، توییتر سابق، نوشت، «من بار دیگر خواستار آتش‌بس بشردوستانه در خاورمیانه می‌شوم که شامل آزادی بی‌قید و شرط همه گروگان‌ها و تحویل کمک‌های حیاتی در حجم مورد نیاز است».

«همه باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرند. این لحظه حقیقت است. تاریخ بر همه ما قضاوت خواهد کرد.»

یک قطعنامه سازمان ملل که توسط اردن حمایت شد و در اواخر روز جمعه با حمایت ۱۲۰ عضو به تصویب رسید، خواستار «آتش‌بس فوری، پایدار و مداوم بشردوستانه» شد و از همه طرف‌ها خواست که قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند و «تامین مداوم، کافی و بدون مانع» نوار غزه را تامین کنند. کالاها و خدمات ضروری

چهارده عضو به این قطعنامه رای منفی دادند، از جمله اسرائیل و ایالات متحده.