حماس در مصاحبه با فاینشال تایمز: انتظار دخالت نظامی آمریکا را نداشتیم.

علی برکه می‌گوید قتل عام غیرنظامیان غیرمسلح اسرائیلی یک «عملیات دفاعی» در پاسخ به «جنایت‌های اشغالگر» اسرائیل بود © حسین ملا/APفاینشنال تایمز
ترجمه مجله هفته

یک مقام ارشد گفت که گروه شبه نظامی انتظار نداشت حمله به اسرائیل واکنش شدید واشنگتن را برانگیخته کند

حماس اعتراف کرد که حمله «بی رحمانه» آنها به اسرائیل در این ماه واکنش سخت و غیر منتظره‌ای را از سوی ایالات متحده را برانگیخته است، زیرا واشنگتن ناو هواپیمابر، سیستم های دفاع هوایی و هزاران سرباز را به منطقه اعزام کرد.

علی براکه، یک عضو ارشد رهبری سیاسی حماس در تبعید، به روزنامه فایننشال تایمز گفت که این گروه “انتظار چنین واکنشی از سوی ایالات متحده را نداشت”.

براکه در دفتر خود در بیروت گفت: “پاسخ اسرائیلی؟ بله، ما انتظارش را داشتیم.” “اما آنچه اکنون می بینیم، ورود ایالات متحده به جنگ است، و ما انتظار آنرا نداشتیم.”

اظهارات براکه در زمانی صورت می گیرد که نگرانی ها در مورد گسترش جنگ بین اسرائیل و حماس، که توسط مرگبارترین حمله به این کشور در تاریخ آن آغاز شد، به یک درگیری منطقه ای گسترده تر که گروه های مسلح مورد حمایت ایران نیز در آن درگیر خواهند شد، افزایش یافته است. ارتش ایالات متحده روز جمعه دو مرکز در شرق سوریه را که با آنچه آن را شبه نظامیان مورد حمایت ایران شناسایی کرده است، هدف قرار داد.

تهران نیروهای نیابتی در سراسر منطقه را مسلح می کند، از جمله حزب الله در لبنان، که از زمان حمله حماس تقریباً روزانه با اسرائیل در مرز مشترک درگیر شده است، و همچنین شبه نظامیان در عراق و سوریه.

ایران همچنین از حماس حمایت می کند که توسط اسرائیل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می شود. تهران حمله ۷ اکتبر را به عنوان “پیروزی فلسطینی” ستود.

در این حمله چند وجهی بیش از ۱۴۰۰ نفر از جمله زنان، کودکان و سالخوردگان کشته شدند، زیرا جنگجویان حماس موانع امنیتی اطراف نوار غزه را شکستند و شهرهای اسرائیلی و پایگاه های نظامی را هدف قرار دادند.

براکه از این کشتار غیرنظامیان اسرائیلی ابراز پشیمانی نکرد و گفت که حماس آن را “عملیات دفاعی” در پاسخ به “جنایات اشغالگران” اسرائیل می داند.

براکه اذعان کرد که حمله حماس “بدون کمک متحدان ما ایران و حزب الله موفق نمی شد”، اما گفت که هیچ کس خارج از جناح نظامی حماس از این حمله اطلاع نداشت، حتی بالاترین مقامات سیاسی.

او گفت که گروه های مورد حمایت ایران که توسط تهران به عنوان محور مقاومت نامیده می شوند، تنها پس از حمله یک مرکز عملیات مشترک در بیروت را راه اندازی کردند. “آنها از ما حمایت می کنند. آنها تا آخر با ما هستند.”

از زمان حمله حماس، اسرائیل نوار غزه را بمباران و محاصره کرده و سوگند یاد کرده است که گروه اسلامگرا را که نوار را از سال ۲۰۰۷ کنترل می کند، نابود کند. طبق گفته مقامات بهداشت فلسطینی، بیش از ۷۰۰۰ نفر از جمله ۳۰۰۰ کودک کشته شده اند.

براکه گفت که اکثر جنگجویان حماس در یک شبکه تونل گسترده زیر نوار غزه قرار دارند، جایی که ذخایر کافی برای چند ماه ذخیره کرده اند. “ما برای یک عملیات زمینی آماده شده ایم”، گفت و افزود که حماس بیش از ۴۰ هزار جنگجو دارد.
علاوه بر این، حماس بیش از ۲۰۰ گروگان را که در جریان حمله ربوده شدند، در اختیار دارد، از جمله غیرنظامیان و شهروندان ایالات متحده، تایلند و اروپا.

“در ابتدا هدف این بود که فقط ۱۰ تا ۲۰ گروگان بگیریم”، براکه گفت که زندانیان ذخایر غذایی حماس در نوار غزه را مصرف می کنند. تاکنون حماس چهار غیرنظامی را به صورت یکجانبه آزاد کرده است.

به گفته براکه و شخص دیگری که از مذاکرات مطلع است، قطر، متحد ایالات متحده که دفتر سیاسی حماس را میزبانی می کند، تلاش کرده است تا توافقی برای آزادی همه گروگان های غیرنظامی میانجیگری کند. با این حال، حماس می خواهد اسرائیل بمباران را متوقف کند و سوخت و کمک های بشردوستانه را به داخل نوار وارد کند.

براکه گفت که حماس گروگان های خارجی را در ازای آتش بس پنج روزه آزاد خواهد کرد؛ او گفت که البته شرایط اضافی دیگری برای آزادی گروگان های اسرائیلی وجود دارد.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت، “هر کسی که صادقانه خواهان حفظ جان غیرنظامیان است، باید آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها را مطالبه کند. نقطه”،
حماس هیچ سربازی اسرائیلی را آزاد نخواهد کرد. “ما آنها را برای [تبادل زندانیان] نگه می داریم.”

1 Comment

  1. گفته های ایشان کاملا درست است .
    هفتاد و پنج سال است که اسراییل کودکان و غیرنظامیان فلسطینی را به عنوان سرگرمی روزانه قتل عام می‌کند و صبر و تحمل فلسطینیان حقیقتا به پایان رسیده و وجدان بیدار جهان کاملا از حقیقت آگاه است و درینباره اگر تمام ارتش امریکا به خاورمیانه بریزد به همراه خود صهیونیستها غرق خواهد شد.
    این بحران با دخالت امریکا نه تنها حل شدنی نیست بلکه خود امریکا را نیز به فروپاشی و نابودی خواهد کشانید .

Comments are closed.