جنگ‌های کوچک و بامزهارنست اس. مارگولیس
ترجمه مجله هفته

رئیس‌جمهور ایالات متحده، جو بایدن، خود را به عنوان “رئیس‌جمهور جنگ” معرفی کرده است. او دو ناو هواپیمابر آمریکایی، سیستم‌های موشکی مدرن و ۲۰۰۰ سرباز نیروی دریایی را به خاورمیانه اعزام کرده است. در واشنگتن، تب جنگ شیوع یافته است.

آیا این امر در حالی که حماس چیزی بیش از نوجوانان کم‌سلاح با تفنگ‌های AK-47 و چند بمب دست‌ساز ندارد، بیش از حد اغراق‌آمیز به نظر نمی‌رسد؟ البته که اینطور نیست. این همان ذهنیت قدیمی “آنها را به عصر حجر بمباران کنید” است.

دلیل این نمایش نظامی طبعاً انتخابات پیش‌رو در ایالات متحده است. رای‌دهندگان صهیونیست سخت‌گیر در ایالات متحده تنها ۲ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند، اما نفوذ آنها عمیق و فراگیر است. تصور می‌شود که رای‌دهندگان حامی اسرائیل از بزرگترین حامیان مالی سیاسی حزب دموکرات هستند. علاوه بر این، مسیحیان انجیلی وجود دارند که اسرائیل را به عنوان سرزمین موعود مدرن می‌پرستند.

پس از کشتار اسرائیلی‌ها در غزه، تعداد از مسلمانان و اندیشمندان لیبرال در آمریکا از صحنه ناپدید شده‌اند. رسانه‌های آمریکایی که همیشه حامی اسرائیل هستند، جنبش حماس را به دلیل رفتار وحشیانه‌اش با حزب نازی هیتلری مقایسه می‌کنند.

این امر یادآور سخن معروف تالیران در مورد قتل دوک انگین توسط ناپلئون است: “بدتر از یک جنایت، یک اشتباه است.”

آنچه ما شاهد بودیم، یک عمل سیاسی نبود، بلکه یک شورش وحشتناک زندان از سوی پناهندگان فلسطینی بود که بیش از ۶۰ سال است در زندان وحشتناک فضای باز غزه محبوس شده‌اند.

بایدن که به نظر می‌رسد در انتهای دوران خود قرار دارد، دچار وحشت شده است، و به حق. دونالد ترامپ مانند ابر طوفانی عظیم به سمت او می‌آید و در نظرسنجی‌ها پیشتاز است. ترامپ جوان نیست، اما در مقایسه با بایدن فرسوده، مانند یک آدونیس سیاسی به نظر می‌رسد.

ترامپ شجاعت و خرد لازم را داشت تا جنگ افغانستان را به پایان برساند، در حالی که ژنرال‌ها و سیاستمداران آسیب‌دیده آمریکا از ترس اینکه مسئول فاجعه افغانستان شناخته شوند، از آن خودداری کردند.

ایالات متحده با ارسال بمب‌افکن‌های سنگین B-1 و B-52 برای بمباران روستاهای افغانستان اما ناگهان از حملات به غیرنظامیان در اطراف غزه خشمگین شد.

در حالی که ایالات متحده به سوی یک درگیری نظامی دیگر میرود، باید به یاد داشته باشیم که هزینه‌های سرسام‌آور، بزرگترین تهدید برای امنیت ایالات متحده است، نه حماس، القاعده، طالبان، ولادیمیر پوتین یا یکی از دشمنان مورد علاقه دیگر ما. بایدن اکنون می‌خواهد ۱۰۵ میلیارد دلار دیگر برای جنگ‌های مورد علاقه خود در اوکراین و اسرائیل هزینه کند که هر دو از قبل در دلارهای آمریکایی غرق شده‌اند.

در حالی که بسیاری از آمریکایی‌ها گرسنه هستند یا به مراقبت‌های پزشکی دسترسی ندارند، واشنگتن برای این دو پروژه مورد علاقه پول خرج می‌کند. پیشنهادات کمک مالی بایدن، ائتلاف مخفی بین اسرائیل و اوکراین را فاش کرده است. برخی از اسرائیلی‌ها اوکراین را حتی “دومین اسرائیل” می‌نامند. لابی اسرائیل در آمریکا دلیل اصلی حمایت شدید از جنگ اوکراین در کنگره و رسانه‌ها است. این دو درگیری در حال ادغام شدن به یک کارزار مقدماتی بسیار پرهزینه هستند.

به طور عادلانه باید گفت که ترامپ و بوش نیز گفته‌اند که می‌خواهند رئیس‌جمهور جنگ باشند. همه سیاستمداران می‌دانند که سریع‌ترین راه برای افزایش نظرسنجی‌های خود این است که یک جنگ کوچک راه بیندازند. صنعت آمریکایی اغلب به هزینه‌های نظامی هرچه بیشتر وابسته به نظر می‌رسد، به ویژه در ایالت‌های مهم انتخاباتی. افغانستان بیش از ۱.۲ تریلیون دلار هزینه داشته است، اما همه اینها روی کارت اعتباری ملی رفت.

بدهی ملی ایالات متحده اکنون ۳۳.۶ تریلیون دلار است، یک کسری هیولایی که تهدید می‌کند اقتصاد را به ورشکستگی بکشاند و باعث فروپاشی وال استریت شود. با این حال، دولت بایدن همچنان پول خرج می‌کند مانند ملوانان مست. همه چیز خوب است تا زمانی که مالیات‌دهندگان آمریکایی مجبور نشوند بفهمند که هزینه‌های واقعی جنگ‌های کوچک و سرگرم‌کننده خود را میپردازند.

در همین حال، کاخ سفید بایدن هر چه بیشتر به سمت جنگ با روسیه نزدیک می‌شود که به راحتی می‌تواند به جنگ هسته‌ای تبدیل شود. “رئیس‌جمهور جنگ” اکنون به دلیل مناطق مبهم در اوکراین که برای ایالات متحده آمریکا هیچ اهمیتی ندارند، اما برای انتخاب مجدد بایدن حیاتی هستند، یک فاجعه جهانی را خطر میکند.