استانداردهای دوگانه مرگبارغرب و جنگ غزه
نوشته سویم داغدلن
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

سویم داغدلن نماینده پارلمان آلمان است
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روزهاست که در حال بحث در مورد جنگ در خاورمیانه است. حتی متحدان ایالات متحده و ناتو در منطقه مانند اردن، وضعیت انسانی در نوار غزه را محکوم کرده و قطعنامه ای برای آتش بس فوری ارائه کرده اند. ملکه رانیا اردن به “اصل دوگانه آشکار” اشاره کرد زیرا کشتار “قربانیان غیرنظامی در نوار غزه” برخلاف قربانیان حمله تروریستی حماس به اسرائیل محکوم نمی شوند. در واقع، دولت آلمان از ارائه ارزیابی حقوقی از بمباران نوار غزه توسط نیروی هوایی اسرائیل خودداری می کند. دولت آلمان در اتحادیه اروپا نیز از حمایت از آتش بس بشردوستانه جلوگیری می کند.

کسانی که مخالفت می کنند، نه به دلایل بشردوستانه، بلکه به دلیل درک ژئوپلیتیکی از خودکامگی کامل غرب، مانند رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ، کریستوف هاسنژن، یک ترانس آتلانتیک سرسخت که هشدار داد “در صورت شروع حمله زمینی اعلام شده توسط اسرائیل، منطقه دچار یک آتش سوزی خواهد شد”، به عنوان حامی حماس بدنام و طرد می شوند. همانطور که گفته شد، هاسنژن یک کبوتر صلح نیست، اما با اتهامات بی اساس تلاش می شود گفتمان عمومی را به شدت محدود کرده و ادامه و گسترش جنگ را به عنوان امری اجتناب ناپذیر نشان دهند.
متحدان غرب در جهان عرب نیز از حمایت بی قید و شرط از ادامه جنگ که عمدتاً غیرنظامیان را هدف قرار می دهد، متحیر هستند.
این امر همچنین فقط با حمایت گسترده ایالات متحده از طریق تسلیحات و منابع مالی و هماهنگی نزدیک با ناتو ممکن است. تنها با حمایت بی قید و شرط می توان وتوی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه آتش بس بشردوستانه توضیح داد.
بیش از حد واضح است که در نهایت این ایالات متحده است که راه حل دو دولتی در مرزهای ۱۹۶۷ و یک کشور فلسطینی با قدس شرقی به عنوان پایتخت و تضمین های امنیتی بین المللی برای اسرائیل را متوقف می کنند.

جنگ نه تنها منجر به انزوای بین‌المللی غرب در نتیجه دوگانگی مرگبار به نمایش گذاشته شده می‌شود، بلکه به فروپاشی عقلانیت در خود غرب نیز منجر می‌شود.

این امر را می‌توان در نظریه توطئه خودخوانده نظامی‌شناس و رئیس کمیته دفاعی، ماری-آگنس اشتراک-زیمرمن، مشاهده کرد. او در مصاحبه با ZDF بدون پرسش و پاسخ گفت: “و باید یک چیز را روشن کرد: این دو درگیری، این دو حمله – حمله روسیه به اوکراین، حمله تروریستی حماس به اسرائیل – بلافاصله با هم مرتبط هستند. اتفاقاً این اتفاق در روز تولد پوتین، ۷ اکتبر رخ داد. اینها همه تصادف نیستند.”

تخریب عقلانیت در زمان جنگ را نمی‌توان بهتر از این مستند کرد. اینکه اجازه ندهیم احمق شویم و بر این اصرار کنیم که برای این درگیری راه‌حل نظامی وجود ندارد و به‌شدت به یک آتش‌بس بشردوستانه نیاز است، همچنان امری ضروری است.