چنین بود بی تفاوتی نسل گذشته نسبت به نسل کشی نازی هانویسنده: فینیان کانینگهام
بنیاد فرهنگ استراتژیک
ترجمه میرفخرایی

در نگاهی به جنایاتی که آلمان نازی مرتکب شد، این سوال جذاب و نگران کننده مطرح می شود: چرا و چگونه آنقدر انسانها در آن زمان نسبت به این جنایات بی تفاوت بودند؟ پس از شکست رژیم فاشیستی، مردم به طور مداوم از این شکایت می کردند که چنین جنایات وحشتناکی نباید «هرگز دوباره» اتفاق بیفتد.

بخشی از این شکایت ناشی از احساس گناه جمعی بود که در آن زمان برای جلوگیری از کشتار دسته جمعی سیستماتیک و وحشیگری بیشتر کاری انجام نداد.

اکنون، تا حدی، این اتفاق دوباره در نوار غزه در حال رخ دادن است، جایی که از سه هفته پیش، ۲.۳ میلیون نفر تحت بمباران مداوم و بی هدف قرار دارند، در حالی که آب، غذا و سایر کالاهای ضروری به طور کامل مسدود شده اند.

و شرم آور و باورنکردنی است که جهان این را مجاز میداند – دوباره. این بار نمی توانیم به بهانه تسکین دهنده جهل و کمبود اطلاعات به دلیل سیستم های ارتباطی منسوخ متوسل شویم. قتل عام در غزه در اوج ساعات پخش تلویزیونی در حال پخش است.

شورای امنیت سازمان ملل به نظر نمی رسد قادر به تصویب قطعنامه ای باشد که خواستار آتش بس فوری و ارسال فوری کمک های بشردوستانه به نوار غزه باشد. سه هفته است که کشتار جمعیت غیرنظامی محصور در یک منطقه ساحلی – که به عنوان بزرگترین اردوگاه کار اجباری باز در جهان شناخته می شود – ادامه داشته است، در حالی که شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطعنامه های دیپلماتیک در حال تلاش است.

با سرعتی که نیروهای اسرائیلی می کشند، تعداد کشته شدگان در غزه به زودی به ۱۰۰۰۰ نفر خواهد رسید، با چندین برابر مجروح. اینها تنها تلفات بکار بردن خشونت هستند. از آنجایی که آب و غذا وجود ندارد و بیمارستان ها به دلیل کمبود سوخت بسته شده اند، تعداد کشته شدگان احتمالاً بیشتر خواهد بود. اکثر کشته شدگان و مجروحان زنان و کودکان هستند که هیچ ارتباطی با قتل های ۱۴۰۰ اسرائیلی توسط جنگجویان جهادی حماس در نوار غزه در ۷ اکتبر ندارند.

وحشت در غزه با وحشیگری نازی ها در گتو ورشو قابل مقایسه است، زمانی که در چهار هفته از آوریل تا مه ۱۹۴۳، بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی یهودی تحت عنوان انتقام از یک قیام مسلحانه مقاومت کشتار شدند.

بسیاری از مردم در سراسر جهان به درستی از نسل کشی اسرائیل علیه فلسطینی ها در غزه خشمگین هستند. اعتراضات عمومی بزرگ در کشورهای عربی و همچنین در اروپا و آمریکای شمالی که جنایات جنگی اسرائیل را محکوم می کنند، نشانه ای از نفرت جمعی نسبت به کشتار روزانه و مرگ از گرسنگی است.
درگیری اسرائیل و فلسطین که دهه‌هاست که ادامه دارد، اکنون به نظر می‌رسد که به نقطه عطفی تاریخی رسیده است.

برای دهه‌های زیادی، رژیم اسرائیل با کشتار جمعی و اشغال غیرقانونی علیه فلسطینی‌ها از مجازات فرار کرده است. بخشی از این مصونیت به دلیل سردرگمی در افکار عمومی جهان بود که توسط ترکیب تحریف شده تاریخ هولوکاست نازی توسط صهیونیست‌ها ایجاد شد.

در حال حاضر برای جهان روشن می‌شود که رژیم اسرائیل یک تقلید کج و معوج از …. است. از زمان تأسیس غیرقانونی آن به عنوان یک دولت استعماری در سال ۱۹۴۸، رژیم صهیونیستی به طور قابل مقایسه‌ای ادامه جنایات فاشیستی است که …. مرتکب شده است – با این تفاوت که قربانیان جدید فلسطینی‌ها هستند.

به نظر باورنکردنی می‌رسد که بگوییم: رژیم آپارتاید اسرائیل سرانجام در جنگ تبلیغاتی شکست میخورد. به نظر باورنکردنی می‌رسد که بگوییم، زیرا باید از خود بپرسیم که چرا اینقدر طول کشید تا حقیقت وحشتناک به طور گسترده‌ای قابل مشاهده شود.

وقتی می‌بینیم که کودکان با حملات هوایی سر از تنشان جدا میشود، بیمارستان‌ها منفجر می‌شوند، پزشکان و روزنامه‌نگاران کشته می‌شوند و نوزادان به دلیل خاموش شدن انکوباتورها به دلیل کمبود برق می‌میرند، واضح است که جنایات بزرگی مرتکب می‌شوند. عجیب به نظر می‌رسد که بگوییم عاملان این وحشیگری سرانجام جنگ تبلیغاتی را برای همیشه از دست می‌دهند. آنها چگونه می‌توانستند بی مجازات دست به این کارها بزنند؟

پس چرا این وحشیگری به طور جهانی محکوم نمی‌شود؟ اعتراضات و خشم عمومی عظیم در سراسر جهان علیه نسل‌کشی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها وجود دارد، اما باید اقدامات بیشتری برای پایان دادن به این رسوایی – همین الان – انجام شود.

در اینجا، رهبران و رسانه‌های غربی بخشی از مشکل ریشه‌ای هستند.

رئیس‌جمهور ایالات متحده جو بایدن بی‌شرمانه ادعا می‌کند که فلسطینی‌ها در مورد تعداد قربانیان در غزه دروغ می‌گویند. بایدن در این راستا، دروغ‌های آشکار رژیم اسرائیل را تکرار می‌کند که مردم غزه برق خود را قطع می‌کنند و بیمارستان‌های خود را بمباران می‌کنند.

نخست‌وزیر انگلیس ریشی سوناک با گستاخی می‌گوید که مردم غزه «قربانیان تروریسم حماس» هستند و او برای اسرائیل «پیروزی» را آرزو می‌کند.

امانوئل مکرون فرانسه، اولاف شولتس آلمان، اورزولا فون در لاین سیاستمدار اتحادیه اروپا، جاستین ترودو کانادا و غیره. همه آنها متکبرترین مدافعان و تیره‌کنندگان نسل‌کشی هستند.

همه رهبران غربی به طور ریاکارانه به «حق اسرائیل به دفاع از خود» اعتراف می‌کنند، در حالی که هر روز صدها غیرنظامی بی‌گناه را می‌کشند. این فریب نهادی توسط حاکمان غربی – تقویت شده توسط رسانه‌های غربی مطیع – منجر به سردرگمی، انحراف اطلاعات و گمراهی عمومی شده است. (نه تنها در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین، بلکه در مورد بی‌شمار موضوع دیگر نیز).

ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل حداقل دو قطعنامه را که خواستار آتش بس فوری بود، مسدود کرد زیرا متن پیشنهادها “حق اسرائیل به دفاع از خود” را تضمین نمی کرد.

این یک بازی سیاسی است که جنایت را در حالی که هزاران نفر از مردم بی گناه زیر باران بمب کشته می شوند و زیر آوار گرسنه می میرند، محافظت می کند.

این چیزی شبیه به نسل کشی است و این است که جهان در حالی که تماشا می کند، نظرات می کند. اگر فکر می کردید که چنین چیزی غیرممکن است، دوباره فکر کنید، چشمانتان را باز کنید، ممکن است.

رسانه های غربی – رسانه های اروپایی و آمریکایی مانند بی بی سی و سی ان ان، فقط برای نمونه دو مورد از آنها – به کم اهمیت جلوه دادن جنایات رژیم اسرائیل و نقش جنایتکارانه حامیان دولتی غربی که با آنها همدست هستند، کمک کرده اند. بله، این شبکه ها تصاویری از ویرانی وحشتناک غزه توسط اسرائیلی ها را نشان داده اند، اما همان شبکه ها به ندرت نام قربانیان را به بینندگان می دهند یا اینکه کشتار چقدر عمدی و شیطانی است. یک تبعیض سیستماتیک وجود دارد تا جنایت اسرائیل را که توسط ایالات متحده و اروپا حمایت می شود و علیه یک جمعیت غیرنظامی اسیر است، کم اهمیت جلوه دهد.

مقایسه کنید پوشش بی تناسب و بی وقفه رسانه های غربی از جنگ اوکراین در ۱۹ ماه گذشته. بر اساس گزارش سازمان ملل، در درگیری اوکراین ده هزار نفر کشته غیرنظامی وجود داشته است، در مقایسه با کشته شدگان در غزه در سه هفته. روسیه به دلیل خشونت در اوکراین به طور مداوم متهم، تحقیر و محکوم شده است – اگرچه علت واقعی این درگیری را می توان به ناتو به رهبری ایالات متحده و رژیم نازی نسبت داد که از سال ۲۰۱۴ در جریان کودتایی که توسط سیا سازماندهی شده بود، با خشونت در کی یف حکومت می کند.

ریاکاری رسانه‌های غربی بازتابی از دستور کار سیاسی بی‌رحمانه دولت‌هایشان است. روسیه به عنوان دشمن رسمی شناخته می‌شود، بنابراین پوشش رسانه‌ای آن نامتناسب و تحقیرآمیز، و حتی پروپاگاندا است. در حالی که رژیم تل‌آویو، که جنایات آن عظیمی و آشکار است، توسط رسانه‌های غربی، مطابق با پیش‌داوری‌های دولت‌هایشان، نسبتاً خوب محافظت می‌شود.

با این حال، و این امر از نظر تاریخی مهم است، یک شکاف ناگهانی و در حال گسترش در ماتریس کنترل ذهن وجود دارد. جنایات وحشیانه و بی‌سابقه رژیم اسرائیل و همدستی نهادی غرب علیرغم دروغ‌های گسترده و تحریف‌ها دیگر قابل پنهان کردن نیست. مردم در کشورهای غربی و سراسر جهان به‌طور فزاینده‌ای از نسل‌کشی‌ای که قدرت‌های دموکراتیک ادعایی مرتکب می‌شوند آگاه می‌شوند. نه تنها آگاه، بلکه با نفرت و خشم.

رژیم آپارتاید اسرائیل در حال فروپاشی است. و در نتیجه، همراه آن رژیم‌های فاسد غربی نیز که خود را به مدت طولانی به عنوان «دموکراسی‌ها» پنهان کرده‌اند.

دیدگاه‌های نویسندگان فردی لزوماً دیدگاه‌های بنیاد فرهنگ استراتژیک را منعکس نمی‌کند.