فلسطین تسلیم نمی شود


غزه: بزرگترین پیشروی نیروهای اسرائیلی تا به امروز. به گفته نخست وزیر، برنامه برای حمله تعیین شده است. تردید در غرب در مورد تلفات فلسطینی ها

نوشته اینا سمبدنر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

فلسطین تسلیم نمی شود: وزیر امور خارجه ریاض المالکی روز پنجشنبه از جامعه بین الملل خواست که اسرائیل را برای اجرای آتش بس کامل تحت فشار قرار دهد. «جنگ های زیادی (در غزه) رخ داده است، اما این جنگ متفاوت است. این بار یک جنگ انتقام جویانه است»، المالکی در جمع خبرنگاران در لاهه هلند گفت. این جنگ که از ۲۰ روز پیش با بمباران های مداوم ادامه دارد، «هیچ هدف واقعی ندارد – به جز تخریب کامل همه مکان های قابل سکونت در غزه». برآوردهای آژانس خبری ایالات متحده آسوشیتدپرس که بر اساس اطلاعات فلسطینی، اسرائیلی و سازمان ملل است، از تخریب بیش از ۱۷۰ هزار واحد مسکونی در غزه از ۷ اکتبر خبر می دهد، بیش از ۶۰۰ هزار نفر بی خانمان شده اند.
بر اساس اعلام فلسطینی‌ها، شمار کشته‌شدگان در غزه تا روز پنجشنبه به ۶۸۵۰ نفر رسید و در کرانه باختری نیز ۱۰۵ نفر کشته شدند. اما به جای اینکه به دلیل این آمار، یک آتش‌بس فوری مطالبه شود، این آمار بیشتر مورد تردید قرار می‌گیرد. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز روز چهارشنبه در کاخ سفید گفت: «من به آماری که فلسطینی‌ها استفاده می‌کنند، اعتماد ندارم».

در مقابل، شورای روابط آمریکایی-اسلامی (CAIR) به این اظهارات بایدن اعتراض کرد و از او خواست که عذرخواهی کند. نهاددین اواد، مدیر اجرایی CAIR در بیانیه‌ای گفت: «خبرنگاران شمار بالای قربانیان را تایید کرده‌اند و ویدئوهای بی‌شماری که روزانه از نوار غزه منتشر می‌شوند، اجساد تکه‌تکه شده زنان و کودکان فلسطینی را نشان می‌دهند».

سازمان کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اونروا) نیز روز پنجشنبه درخواست خود را برای حمایت فوری تجدید کرد. این سازمان می‌گوید که سوخت به‌شدت برای حفظ اقدامات بشردوستانه نجات‌بخش ضروری است. اما اسرائیل این درخواست را با این استدلال که ممکن است توسط گروه‌های مسلح در غزه به‌کار گرفته شود، رد می‌کند.
در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که برنامه زمان‌بندی برای جنگ زمینی مشخص شده است. او افزود: «من در مورد اینکه چه زمانی، چگونه و چند عملیات انجام خواهد شد، بیشتر توضیح نمی‌دهم».
روز چهارشنبه شب، وب‌سایت Middle East Eye گزارش داد که اسرائیل در چارچوب یک حمله غافلگیرانه، قصد دارد سیستم تونل‌ها در غزه را تحت نظارت نیروهای دلتا فورس آمریکا با مواد شیمیایی که «قادر به فلج کردن حرکات بدن برای مدت ۶ تا ۱۲ ساعت هستند»، پر کند. بر اساس این گزارش، این دو قدرت غربی امیدوارند با این کار بتوانند قریب به ۲۲۰ گروگانی را که توسط حماس اسیر شده‌اند، آزاد کنند و هزاران سرباز نیروهای قصاب را بکشند.

این گزارش به نقل از یک «منبع عربی ارشد» که با گروه‌های مقاومت فلسطینی آشناست، می‌گوید که این اطلاعات از یک نشت اطلاعاتی در ایالات متحده سرچشمه گرفته است. این طرح بر «عنصر غافلگیری برای پیروزی قطعی در نبرد» استوار است.

در شب، ارتش اسرائیل بزرگترین پیشروی خود را تاکنون در شمال نوار غزه انجام داد. ارتش بعداً در X ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد خودروهای زرهی از روی مانع بتنی مستحکم عبور می‌کنند و ساختمان‌ها را به هوا می‌فرستند، «در آماده‌سازی برای فازهای بعدی نبرد».

حماس مستقیماً به گزارش اسرائیل واکنش نشان نداد، اما اعلام کرد که شاخه مسلح آن یک بالگرد اسرائیلی را در شرق بریدج زده است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که از این موضوع «آگاهی ندارد».