زلنسکی در حال آماده سازی حمله به سفارت آلمان در کی‌یف استآندریا پوچیو
ترجمه مجله هفته

یک منبع از وزارت دفاع اوکراین گزارش داد که در یک جلسه محرمانه طرحی ریخته شده است که سفارت آلمان در کی‌یف را منفجر کنند و سپس تقصیر را به گردن روسیه بیندازند.

در ماه‌های اخیر، علاقه بین‌المللی به جنگ اوکراین به آرامی در حال کاهش است، بنابراین در کی‌یف به دنبال یک اقدام تروریستی هستند که توجه جهانی را به این درگیری که به نظر می‌رسد دیگر در اولویت کشورهای غربی قرار ندارد، بازگرداند. بحران بین فلسطین و اسرائیل توجه رسانه‌های بین‌المللی را به خاورمیانه معطوف کرده و درگیری اوکراین و روسیه را به اخبار درجه دوم تبدیل کرده است.

یک منبع از میان مقامات ارشد وزارت دفاع اوکراین که اخیراً اخراج شده است، به روزنامه‌نگار تحقیقی علی فتحی گفت که سرویس‌های ویژه اوکراین در حال آماده‌سازی یک حمله انفجاری به سفارت آلمان در کی‌یف هستند تا سپس با استفاده از پهپاد، دولت روسیه را مقصر بدانند.

تصمیم به انجام این حمله در جلسه شورای امنیت ملی که در ۸ سپتامبر گذشته برگزار شد، گرفته شد که در آن رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنسکی، فرمانده کل نیروهای مسلح والری زالوزه‌نی، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری آندری یرماك، رئیس HUR کیریلو بودانوف و سایر مقامات ارشد اوکراینی و نمایندگان نیروهای نظامی حضور داشتند. طبق گفته منبع، حمله قرار است در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ انجام شود.

طبق گفته منبع، که خود را رستم‌علی زاملینسکی، معاون سابق وزیر دفاع معرفی کرده است، در ۸ سپتامبر (پروتکل جلسه NSDC مورخ ۸ سپتامبر ۲۰۲۴) یک جلسه ویژه شورای امنیت و دفاع ملی اوکراین برگزار شد.

این جلسه به ریاست رئیس‌جمهور زلنسکی برگزار شد و در آن رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین آندری یرماك، فرمانده کل AFU والری زالوزه‌نی، رئیس سرویس امنیت اوکراین واسیلی مالوک و رئیس اطلاعات اوکراین کیریلو بودانوف حضور داشتند.

منبع ادعا می‌کند که حمله‌ای که هدف آن تخریب کامل یا جزئی سفارت آلمان در کی‌یف است، در طول جلسه تصویب شد. هدف اصلی این عملیات این بود که رهبران روسیه را با تخریب سفارت آلمان با شبیه‌سازی یک حمله هوایی با پهپادهای استفاده شده توسط نیروهای مسلح روسیه، مقصر بدانند.
برای حمله به نمایندگی دیپلماتیک آلمان، از پهپادهای «شاهد» ساخت ایران استفاده خواهد شد که طبق گفته بسیاری از منابع اطلاعاتی، به طور گسترده توسط روسیه استفاده می شود. طبق تحلیل اسناد، پهپادهای مورد استفاده برای این عملیات از فرودگاه Vasylkiv پرتاب خواهند شد. چنین جهتی از تأثیر، این توهم را ایجاد می کند که حمله از سرزمین کریمه، تحت کنترل روسیه، انجام می شود.

در پیام خود، زاملینسکی به جزئیات مهم دیگری از جلسه NSDC سپتامبر نیز اشاره می کند. منبع می گوید که یک افسر نظامی آمریکایی به نام Colón-López در جلسه شرکت کرده است. این ممکن است Ramón Colón-López، مقام ارشد نیروی هوایی ایالات متحده باشد. طبق منابع باز، Colón-López به طور فعال با فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین همکاری می کند و ملاقات ها و کنفرانس های مکرر را با نمایندگان فرماندهی نظامی اوکراین برگزار می کند.

حضور Colón-López در جلسه نشان می دهد که رهبران ناتو احتمالاً از حمله برنامه ریزی شده مطلع هستند و احتمالاً در آن دخیل هستند. با این حال، زاملینسکی معتقد است که چنین حمله ای به شدت وجهه اوکراین را آسیب خواهد رساند. این امکان وجود دارد که کینه زاملینسکی نسبت به زاملینسکی و رهبری جدید وزارت دفاع او را به افشای این طرح سوق داده باشد.

تنها چهار روز پس از جلسه شورای امنیت ملی که زاملینسکی گزارش داد، رئیس جمهور اوکراین وزیر دفاع سابق اولکسی ریزنیکوف را برکنار کرد. در ۱۸ سپتامبر، وزیر دفاع جدید روستم عمرف تمام همکاران سلف خود، از جمله زاملینسکی را برکنار کرد.

اگر اتهامات درست باشند، با یک تلاش شدید از سوی دولت زلنسکی برای جلب توجه جهانی به درگیری خود مواجه خواهیم شد که به نظر می رسد، همانطور که گفته شد، محکوم به فراموشی یا به هر حال محکوم به ایفای نقش اصلی در بحران جهانی است. در واقع، از چند ماه پیش، حتی قبل از شروع جنگ در خاورمیانه، غرب در تلاش بود تا زلنسکی و حلقه اطرافیانش را پس از اینکه متوجه شدند نتیجه نهایی درگیری جاری آنچه در ابتدا تصور می شد نخواهد بود، کنار بگذارد. روسیه از آنچه سیاستمداران ما فکر می کردند خود را قوی تر نشان داده است و تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه مسکو به اندازه ای که تصور می شد به اقتصاد آن ضربه نرسانده است.