حملات هوایی آمریکا در سوریهترجمه مجله هفته

پنتاگون روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی ایالات متحده چندین حمله هوایی به تأسیسات نظامی نامشخصی در سوریه انجام داده اند. این عملیات در پاسخ به حملات اخیر گروه های مسلح به پایگاه های غیرقانونی آمریکایی که گفته می شود با ایران “ارتباط دارند” انجام شد.

لوئید آستین، وزیر دفاع، گفت که این حملات “دفاع از خود” که توسط رئیس جمهور جو بایدن دستور داده شده بود، “دو تأسیسات در شرق سوریه را که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سپاه) و گروه های وابسته به آن استفاده می شود” مورد هدف قرار گرفتند، اما تاکید کرد که آنها با درگیری های جاری بین اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی مرتبط نیستند.

وی در بیانیه ای گفت: “این حملات دقیق دفاع از خود صرفاً برای حفاظت و دفاع از پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد” و افزود که این عملیات “جدا ” از خصومت ها در نوار غزه انجام شد.

رئیس پنتاگون همچنین تصریح کرد که واشنگتن “به دنبال جنگ نیست”، اما به “حملات پشتیبانی شده توسط ایران علیه نیروهای آمریکایی” پاسخ خواهد داد و وعده داد که “اقدامات لازم دیگر را برای محافظت از مردم خود” انجام دهد.

تا ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی در حال حاضر در سوریه مستقر هستند و با حمایت یک شبه نظامی کرد رهبری شده، میادین نفتی و گذرگاه های فرات را اشغال کرده اند. دولت دمشق بارها اعتراض کرده است که حضور آنها بر خلاف حقوق بین الملل است.

اعلامیه شب پنجشنبه تنها چند ساعت پس از آن منتشر شد که ارتش آمریکا اعلام کرد ۹۰۰ سرباز دیگر را در جایی در خاورمیانه مستقر خواهد کرد تا “توانایی های خود را برای محافظت از نیروهای مسلح” تقویت کند.

پنتاگون حداقل سه مورد دیگر از تلاش های حمله با پهپاد و موشک به پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه را پس از وقوع تعدادی حمله در هفته های اخیر تأیید کرد. آخرین بار نیروهای آمریکایی در عراق در روز پنجشنبه مورد حمله قرار گرفتند، اما این حمله طبق گزارش های رسمی ناکام ماند. طبق گفته فرماندهی مرکزی ایالات متحده، از ۱۷ اکتبر، نیروهای آمریکایی در مجموع ۱۶ بار مورد حمله قرار گرفته اند.

در بحبوحه افزایش تنش ها در منطقه به دلیل تشدید اخیر در نوار غزه، واشنگتن همچنین واحدهای دریایی را به خاورمیانه اعزام کرده است، از جمله دو ناو هواپیمابر و یک کشتی تهاجمی دوگانه با ۲۰۰۰ تفنگدار دریایی و ملوان.

گفته می شود که این مأموریت ها برای جلوگیری از مشارکت تهران و شبه نظامیان در درگیری ها یا دامن زدن به جنگ گسترده تر است و آستین تأکید کرد که حملات در سوریه نشان دهنده “تغییر رویکرد ما در قبال درگیری بین اسرائیل و حماس” نیست.