حمایت رو به کاهش: کی‌یف می‌داند که پایان نزدیک استنویسنده: توماس روپر
ترجمه مجله هفته

گزارش‌های روزهای اخیر نشان می‌دهد که حمایت غرب از اوکراین به شدت کاهش یافته و احتمالاً غرب کی‌یف را رها خواهد کرد. این امر در کی‌یف نیز ملموس شده است و این کشور خود را برای یک هجوم روسی آماده می‌کند آنهم در شرایطی که دیگر چیزی برای مقابله با آن ندارد.

گزارش‌های روزهای اخیر از دیدگاه رهبری کی‌یف مانند یک کابوس کامل است. اوکراین نمی‌تواند تعداد کافی سرباز تازه‌نفس را برای جبران تلفات اعزام کند، کمک‌های تسلیحاتی غرب کاهش یافته است و حتی وعده‌های مالی غرب نیز در حال کاهش است. دولت کی‌یف که می‌داند بدون حمایت غرب محکوم به نابودی است، احتمالاً در آستانه وحشت قرار دارد.

در تاریخ ۲۳ اکتبر، گزارش‌هایی از اوکراین منتشر شد مبنی بر «کمبود جدی نیروی انسانی» در نیروهای مسلح، که حتی با تشدید قوانین بسیج، که اکنون حتی افراد مسن و معلول را نیز می‌توان به خدمت سربازی فراخواند، برطرف نشده است. از آنجایی که قبلاً گزارش‌هایی مبنی بر کمبود مهمات منتشر شده بود، می‌توان تصور کرد که وضعیت سربازان اوکراینی چقدر ناامیدکننده است. دیگر صحبتی از ضد حمله اوکراینی نیست، بلکه می‌شنویم که ارتش روسیه در چند نقطه پیشروی می‌کند.

در کی‌یف به نظر می‌رسد که فرض بر این است که ارتش روسیه پیشروی خواهد کرد، زیرا از برخی مناطق خط مقدم اوکراین گزارش‌هایی مبنی بر تخلیه اجباری کودکان منتشر شده است، که نشان می‌دهد کی‌یف انتظار یک پیشروی روسی را دارد. علاوه بر این، در آخر هفته حتی گزارش شد که اوکراین در حال ساخت استحکامات در اطراف کی‌یف است، که نشان می‌دهد انتظار یک پیشروی گسترده روسی را دارد.

در مورد کمک مالی غرب نیز وضعیت برای کی‌یف غم‌انگیز است. در ایالات متحده، مقاومت در برابر پرداخت‌های بیشتر به کی‌یف در مجلس نمایندگان در حال افزایش است و در کی‌یف اعلام شد که اتحادیه اروپا احتمالاً تنها نیمی از وجوه وعده‌داده‌شده خود را در سال ۲۰۲۴ واریز خواهد کرد. به جای ۱۸ میلیارد وعده‌داده‌شده، کی‌یف در حال حاضر انتظار دارد که اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۴ تنها ۹ میلیارد واریز کند. علاوه بر این، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا دوباره قادر به آزادسازی ۵۰۰ میلیون یورو دیگر برای تسلیحات به اوکراین نشدند.

اینکه وزیر امور خارجه مجارستان پس از نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که همکاران اروپایی‌اش در مورد «خستگی از درگیری در اوکراین» صحبت کرده‌اند، تعجب‌آور نیست، زیرا مجارستان از ابتدا مخالف کمک‌های به اوکراین بود. اما وزیر امور خارجه مجارستان احتمالاً حقیقت را گفته است، زیرا اوکراین حتی در مطبوعات اروپایی نیز به طور ناگهانی نقشی تقریباً ندارد.

این امر در کنفرانس مطبوعاتی رئیس دیپلمات اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به ویژه واضح بود، زیرا هیچ روزنامه‌نگاری دیگر سؤالی در مورد اوکراین نپرسید، بنابراین بورل خود چند بار به اوکراین اشاره کرد تا اصلاً نام این کشور برای پروتکل ذکر شود.

احتمالاً هفته‌های آینده بسیار جالب خواهند بود، زیرا انتظار می‌رود که کی‌یف یا باید از مسکو درخواست مذاکره کند، یا اینکه یک شکست نظامی واقعی برای اوکراین در حال ترسیم است. کی‌یف بدیهی است که دیگر نمی‌تواند روی غرب حساب کند.