بدون چک سفیدرسوایی در سازمان ملل بدلیل سخنرانی گوترش در غزه
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

رابطه سازمان ملل با اسرائیل تیره شده است. نمایندگان سازمان ملل دیگر ویزای ورود به اسرائیل دریافت نمی کنند، این خبر را گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل در نیویورک، روز چهارشنبه اعلام کرد. به گفته اردان در رادیو ارتش اسرائیل، اولین کسی که این حکم را دریافت کرد، مارتین گریفیتس، دیپلمات بریتانیایی و معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه بود. این بزنگاهی مناسب است، زیرا در حال حاضر و احتمالاً در ماه های آینده، در اورشلیم کسی تمایلی به صحبت در مورد امور بشردوستانه وجود ندارد.

دولت های اسرائیلی به طور سنتی سازمان ملل را تحقیر می کنند و به طور کلی خود را ملزم به اجرای قطعنامه های آن نمی دانند. اما چه چیزی اتفاق افتاده است که به صدور ویزا به طور کلی برای نمایندگان سازمان جهانی منجر شده است؟ دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش، ظاهراً ترور را توجیه می کند. به طور دقیق تر: اقدامات جنایتکارانه شبه نظامیان فلسطینی علیه ساکنان اسرائیلی در کیبوتص ها و روستاهای کوچک نزدیک نوار غزه، که در ۷ اکتبر رخ داد. این دیدگاه نه توسط تنها اردان، بلکه همچنین توسط وزیر امور خارجه الی کوهن، که به همین دلیل ملاقات برنامه ریزی شده خود را با گوترش لغو کرد، و رهبر مخالفان بنیامین گانتز و احتمالاً اکثریت اسرائیلی ها را تایید میشود.

اما آنها واقعاً به دبیرکل سازمان ملل چه اتهامی وارد می کنند؟ در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل، گوترش پس از محکومیت «غیرقابل انکار» «حملات وحشتناک و بی سابقه حماس»، افزود که «حملات حماس در خلاء رخ نداده است».

این نکته تعیین کننده است: دولت اسرائیل اصرار دارد که شرایط اعمال را کاملاً نادیده بگیرد، مبارزان مقاومت فلسطینی را با حیوانات برابر کند و در لحن متعصبان مذهبی، جنگی بین «نور و تاریکی» را اعلام کند، همانطور که وزیر دفاع یوآوال گلانت در ۱۵ اکتبر در سخنرانی خود در جمع سربازان گفت.

با این حال، نه تنها از نظر قانونی، بلکه از نظر اخلاقی نیز این امر صدق می کند: جنایات طرف مقابل به این معنی نیست که در «حملات تلافی جویانه» دیگر خود را ملزم به رعایت هیچ قانونی نداند. همانطور که دفتر کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز سه شنبه گزارش داد، از آغاز حملات هوایی اسرائیل، ۲۳۶۰ کودک در غزه کشته و ۵۳۶۴ نفر زخمی شده اند. آنها قربانی استراتژی جنگی اسرائیل هستند که صراحتاً هدف آن ایجاد ترس و وحشت در طولانی مدت است، نه تنها در میان فلسطینی ها در نوار غزه و کرانه باختری اشغالی، بلکه در میان همه مخالفان اسرائیل. مسئولیت کامل آن بر عهده سیاستمداران غربی است که رنج مردم غزه را به عنوان حق دفاع از خود اسرائیل توجیه می کنند.