اسرائیل نمی خواهد حقیقت را بشنود.رام الله و اتحادیه عرب واکنش ها به سخنرانی گوترش را محکوم کردند.

نوشته اینا سمبدنر
یونگه وات
ترجمه مجله هفته

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین، وفا، در بیانیه ای در روز چهارشنبه، وزارت امور خارجه فلسطین در رام الله حملات نمایندگان اسرائیلی علیه دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش را به شدت محکوم کرد و آنها را «غیرموجه و عمدی» خواند. این حملات «نشانه ای از بی احترامی و عدم تعهد دولت اشغالگر به سازمان ملل، منشور آن و قطعنامه های آن در مورد مسئله فلسطین است»،
رئیس اتحادیه عرب، احمد ابو الغیط، روز چهارشنبه انتقاد اسرائیل از اظهارات گوترش را «تلاشی آشکار برای ارعاب» خواند. او گفت این یک حمله شرم آور است که هدف آن «خاموش کردن هر صدایی است که حقیقت را می گوید».

گوترش در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل در روز سه شنبه (به وقت محلی)، اگرچه «حملات وحشتناک و بی سابقه حماس را به طور قاطع محکوم کرد»، اما همچنین تأکید کرد که مهم است که «بفهمیم حملات حماس در خلاء رخ نداد». مردم فلسطین به مدت ۵۶ سال تحت اشغال سنگینی بوده اند و شاهد بوده اند که «سرزمین آنها روز به روز توسط شهرک ها بلعیده می شود و از خشونت رنج می برد، اقتصاد آنها سرکوب می شود، مردم آنها آواره می شوند و خانه های آنها ویران می شود». گوترش سپس یک بار دیگر تأکید کرد که «حملات وحشتناک» از سوی فلسطینی ها «مجازات جمعی مردم فلسطین را توجیه نمی کند».

در پی این سخنان، بنیامین گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در توییتر نوشت که «روزهای تاریک» هستند که دبیرکل سازمان ملل «ترور» را تحمل می کند. «تبلیغ کنندگان ترور» نمی توانند «به نام جهان صحبت کنند». گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، یک گام فراتر رفت و خواستار استعفای فوری گوترش شد. او گفت که او «کاملاً جدا از واقعیت منطقه ما عمل می کند» و «کشتاری که توسط تروریست های نازی حماس مرتکب شده است را به شکلی تحریف شده و غیراخلاقی می بیند».

در همین حال، در غزه که اسرائیل از ۱۹ روز پیش آن را بمباران می کند، شمار کشته شدگان روز چهارشنبه به ۶۵۴۶ نفر رسید. به گفته مقامات غزه، تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷۵۰ فلسطینی کشته شدند.