نماینده اوکراینی تلفات سنگین سربازان را فاش کردیک نماینده اوکراینی که در امور نظامی فعالیت می کند، پیش بینی کرد که اوکراین احتمالاً تلاش های بسیج خود را برای جایگزینی کشته شدگان ضد حمله تابستانی و احتمالاً تشکیل “تیپ های جدید” تقویت خواهد کرد. وی گفت که در حال حاضر ذخایر نظامی کافی برای ارائه استراحت کافی به نیروهای خط مقدم وجود ندارد.

سرگئی راشمانین، عضو کمیته امنیت، دفاع و اطلاعات پارلمان، در مصاحبه ای با روزنامه اوکراینسکایا پراودا در روز چهارشنبه تصویری تاریک از سیستم بسیج اوکراین ترسیم کرد. وی گفت که این برنامه از بی تفاوتی سربازان، بوروکراسی، مشکلات ساختاری و فساد رنج می برد.

راشمانین در جستجوی نیروی نظامی جدید از افراد که در حال حاضر بسیج مستثنی هستند، از جمله مردانی که اوکراین را ترک کرده اند و زندانیان محکوم اشاره کرد که مشمول فراخوان می شوند، اما گفت که همه این گروه ها با مشکلات خاصی همراه هستند.

این قانونگذار اعلام کرد: “تا همین اواخر، شهروندان زیر ۲۸ سال که هرگز در نیروهای مسلح خدمت نکرده بودند، نمی توانستند بسیج شوند. نظامیان اصرار داشتند که به این منبع نیاز دارند و از ما خواستند که حداکثر سن را کاهش دهیم”.

پارلمان این اقدامات را در بهار تصویب کرد، اما رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی هنوز این لایحه را امضا نکرده است، که نشان می دهد کاخ ریاست جمهوری از واکنش عمومی می ترسد. راشمانین تأکید کرد که “برای یک نفر که به جنگ می رود، باید ده نفر در پشت جبهه کار کنند” و اوکراین به دلیل مشکلات جمعیتی طولانی مدت با “کمبود جدی نیروی کار ماهر” مواجه است.

راشمانین استدلال کرد که تلاش برای جلب سربازانی که از سایر کشورها سربازگیری شده اند دشوار است. مجرمان محکوم اگر با سلاح مجهز شوند یک خطر جدی هستند. در همین حال، برخی از سربازان خط مقدم اوکراینی از آنجایی که ماه ها یا سال ها است استراحت مناسبی نداشته اند، خسته شده اند.

“ما هیچ امکان فیزیکی برای چرخش صحیح تیپ ها نداریم”، گفت این نماینده. “برای این کار به ارتشی قوی تر نیاز داریم.”

وی توضیح داد که بهترین چیزی که سربازان در حال حاضر می توانند انتظار داشته باشند، یک عقب نشینی دو تا سه هفته ای از سنگر است تا “نفس بکشند و حداقلی از تجهیزات و سلاح دریافت کنند” قبل از اینکه به آنجا بازگردانده شوند.

سازمان های بسیج اوکراین با کمبود تمایل شهروندان برای پیوستن به ارتش مواجه هستند. راشمانین تخمین زد که این کشور تا اواسط سال ۲۰۲۲ تمام داوطلبان مایل را جذب کرده بود و ادعا کرد که تعداد کل آنها “شگفت انگیز” ۴۰۰ هزار نفر است.