«میدل ایست آی»: استفاده آمریکا و اسرائیل از گاز اعصاب در تونلهای حماس؟

مرز غزه و اسرائیل منبع تصویر آسوشیتد پرسمنتشر شده: «میدل ایست آی»
ترجمه حمید علوی

جنگ اسرائیل و فلسطین: اسرائیل در حمله غافلگیرانه، تونل‌های حماس را با گاز اعصاب زیر نظر نیروی دریایی آمریکا پر خواهد کرد

منبعی اطلاعاتی به «میدل ایست آی» گزارش داد که گزارش‌ها مبنی بر تاخیر در حمله زمینی به غزه بخشی از یک کمپین اطلاعات نادرست است که هدف آن حفظ غافلگیری یک حمله چند وجهی است

یک واحد توپخانه متحرک اسرائیلی در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۳ در نزدیکی مرز اسرائیل و غزه، یک گلوله را از جنوب اسرائیل به سمت غزه شلیک کرد.

به گفته یک منبع عربی ارشد که با گروه‌های فلسطینی آشناست، به «میدل ایست آی» گفته شد که اسرائیل در چارچوب یک حمله غافلگیرانه به نوار غزه، تونل‌های حماس را با گاز اعصاب و سلاح‌های شیمیایی که توسط نیروهای ویژه دلتا نیروی دریایی ایالات متحده نظارت می‌شوند، پر خواهد کرد.

این منبع به بیانیه‌ای اشاره کرد و گفت این اطلاعات از یک نشت اطلاعاتی در ایالات متحده سرچشمه میگیرد، او گفت که اسرائیل و ایالات متحده امیدوارند با استفاده از غافلگیری، وارد تونل‌های حماس شوند، ۲۲۰ گروگان تخمینی را آزاد کنند و هزاران سرباز از گردان‌های القسام حماس را بکشند.
«میدل ایست آی» نمی‌تواند صحت اطلاعات نشت شده را به طور مستقل تأیید کند.

این منبع گفت: “طرح استفاده از گازهایی که در قوانین بین‌المللی ممنوع هستند، به ویژه گاز اعصاب، و سلاح‌های شیمیایی برای پیروزی قطعی در نبرد است. مقادیر زیادی گاز اعصاب قرار است به تونل‌ها پمپ شوند.”

نیروی دلتا نیروی دریایی ایالات متحده نظارت بر پمپاژ “مقدار زیادی گاز اعصاب به تونل‌های حماس” وارد خواهند کرد که “قادر است حرکات بدن را برای مدت شش تا ۱۲ ساعت فلج کند.”
«میدل ایست آی» از کاخ سفید و وزارت دفاع ایالات متحده درخواست در این مورد اظهار نظر کنند، اما تا زمان انتشار این خبر هنوز پاسخی دریافت نکرده است.
ایالات متحده با اسرائیل در مورد آمادگی و اجرای حمله به نوار غزه همکاری می‌کند.
وزیر دفاع ایالات متحده، لوید آستین، تقریباً هر روز با همتای اسرائیلی خود، یوآو گالانت، تلفنی صحبت کرده است تا عملیات را مورد بحث قرار دهد، در حالی که مقامات نظامی ارشد ایالات متحده با دانش جنگ شهری به اسرائیل اعزام شده‌اند.
در جریان سفر بایدن به اسرائیل هفته گذشته، جایی که در جلسه برنامه‌ریزی جنگ شرکت کرد، رئیس‌جمهور بایدن به طور تصادفی عکسی را به اشتراک گذاشت که ظاهراً چهره‌های سه نیروی ویژه دلتا را نشان می‌داد که اسرائیل را در زمینه آزادسازی گروگان‌ها مشاوره می‌دهند. این پست بعداً حذف شد.
نیروی دلتا یک واحد نخبه نیروهای عملیات ویژه ارتش ایالات متحده است. آنها برای آزادسازی گروگان‌ها، مبارزه با تروریسم و عملیات “کشتن یا دستگیر” علیه اهداف عالی رتبه آموزش دیده‌اند.

آنها تجربه عملی در زمینه آزادسازی گروگان‌ها از گروه داعش و انجام یورش‌ها علیه رهبران این گروه در چارچوب کارزار ایالات متحده برای مبارزه با داعش دارند.

مانور فریب

اطلاعات منتشر شده حاکی از آن است که تأخیر در حمله زمینی اسرائیل، اطلاعات نادرستی است که هدف آن ایجاد لحظه غافلگیری برای حمله ای چندجانبه است که در آن نیروهای ویژه اسرائیل در شمال نوار غزه و در امتداد ساحل فرود خواهند آمد.

به گفته منبع، درباره جزئیات عملیاتی حمله قبلاً توافق شده است.

روز چهارشنبه، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که اسرائیل موافقت کرده است تا حمله زمینی مورد انتظار را به تعویق بیندازد تا به ایالات متحده زمان بیشتری برای نصب سیستم های دفاع هوایی در منطقه بدهد. نتانیاهو بعداً در روز چهارشنبه گفت که اسرائیل در حال آماده شدن برای حمله زمینی است، اما هیچ اشاره ای به جدول زمانی یا سایر جزئیات نکرد.

رسانه های اسرائیلی همچنین به اطلاعات منتشر شده در مورد اختلاف نظر در داخل دولت جنگی سه نفره اسرائیل، متشکل از بنیامین نتانیاهو، بنی گانتس و یوآف گالانت، استناد کردند.

منبع گفت که این گزارش ها “بی اساس نیستند” و “تلاش برای فریب مقاومت در نوار غزه” را نشان می دهند.

جنگ در ۷ اکتبر پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد. بر اساس گزارش مقامات اسرائیلی، در این حمله حدود ۱۴۰۰ نفر در اسرائیل کشته شدند، که اکثر آنها احتمالاً غیرنظامیان بودند. حداقل ۲۲۰ نفر دیگر به عنوان اسیر به غزه منتقل شدند، از جمله نظامیان و غیرنظامیان.

اسرائیل با یک بمباران گسترده نوار غزه پاسخ داد که بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، حداقل ۶۵۴۶ فلسطینی در آن کشته شدند. بیش از ۷۰ درصد کشته شدگان کودکان، زنان و سالخوردگان هستند.

منتشر شده در مجله هفته