خیانت سعودی ادامه دارد، بن سلمان دنبال عادی سازی با اسرائیلترجمه مجله هفته

“عادی‌سازی” بین عربستان سعودی و اسرائیل: بعد از جنگ ادامه دارد

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گفته است که عادی‌سازی روابط با اسرائیل که قبل از تشدید نظامی در خاورمیانه مورد نظر بود، پس از جنگ می‌تواند از سر گرفته شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، توافق کردند که بر مذاکرات پیش از جنگ غزه برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی اتکا کنند.

این خبر توسط کاخ سفید در واشنگتن دی‌سی در گزارشی از یک تماس تلفنی که این دو سیاستمدار روز سه‌شنبه انجام دادند، تأیید شد.

طبق بیانیه کاخ سفید، بایدن و بن سلمان “بر اهمیت تلاش برای دستیابی به صلح پایدار بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها پس از فروکش کردن بحران و با تکیه بر کار انجام شده در ماه‌های اخیر بین عربستان سعودی و ایالات متحده” تأکید کردند.

بایدن اذعان کرد که در حال حاضر تلاش‌های عادی‌سازی برای ایالات متحده و اسرائیل دیگر اولویت اصلی نیست، زیرا هر دو باید به حمله حماس در ۷ اکتبر پاسخ دهند. با این حال، کاخ سفید اصرار دارد که همچنان به این هدف پایبند باشد و ادعا کرده است که یکی از دلایل حمله حماس این بوده است که این تلاش‌ها را خنثی کند.

بیانیه در ادامه میگوید بایدن و جالب اینجاست به‌ویژه بن سلمان “همچنین تلاش‌های جاری برای آزادی گروگان‌های فلسطینی که توسط حماس بازداشت شده‌اند را استقبال کردند و خواستار آزادی فوری آنها شدند”.

هر دو رهبر دولت همچنین از آخرین محموله کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه استقبال کردند، اما در عین حال اذعان کردند که به کمک بیشتری نیاز است.

بایدن “سهم شورای همکاری خلیج فارس به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا (حدود ۹۴٫۴ میلیون یورو) برای حمایت از این تلاش‌های بشردوستانه را ستود و پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا توسط ایالات متحده برای حمایت از این اقدامات را مورد بحث قرار داد”.

“دو رئیس‌جمهور بر این نکته اتفاق نظر داشتند که می‌خواهند تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای حفظ ثبات در کل منطقه و جلوگیری از گسترش درگیری ادامه دهند”، از کاخ سفید گزارش شد. بایدن حمایت ایالات متحده از دفاع از متحدان خود در منطقه در برابر حملات تروریستی را تأیید کرد.

طبق گزارش منتشر شده پس از آن توسط عربستان سعودی، محمد بن سلمان در طول مکالمه خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شد و حملات به غیرنظامیان را محکوم کرد.

گفته می‌شود که ولیعهد عربستان سعودی خواستار از سرگیری روند صلح اسرائیل و فلسطین شده است. علاوه بر این، بایدن از محمد بن سلمان تشکر کرد که عربستان سعودی با تلاش‌های خود از تشدید منطقه جلوگیری کرد.