تلاش نیویورک تایمز برای ایجاد سردرگمی در مورد قتلعام بیمارستان.نیویورک‌تایمز
ترجمه حمید علوی

نیویورک تایمز با انتشار تحلیلی در مورد حمله به بیمارستان در غزه سعی دارد در مخاطبان سردرگمی و بی اعتمادی نسبت به سناریو هر دو طرف ایجاد کند و بدین ترتیب فشار را از روی دوش عامل بی چون و چرای این جنایت اسرائیل بردارد.
در تمام این تحلیل کوچکترین اشاره ای به سند غیر قابل انکار مشاور دولت و ارتش اسرائیل و ابراز خوشحالی از حمله به بیمارستان در غزه در شبکه های اجتماعی نمی شود، در ضمن به سوابق موشک پرانی حماس و جهاد اسلامی نیز رجوع داده نمی شود که هرگز منجر به وارد آوردن چنین خساراتی در این ابعاد نبوده و حداکثر منجر به کشته شدن یک نفر و یا زخمی شدن افراد معدودی شده است.
برعکس آنها با مطرح کردن سناریوهای متفاوت و متضاد در تلاش برای ایجاد شک و تردید مانند آنچه در سناریوی انفجار نورد استریم کردند دارند تا در مخاطبان این حس را ایجاد کنند که این می تواند کار هردو طرف باشد این برای اسرائیل یک پیروزی است که با تلاش رسانه های غربی در حال اجرا است، در اینجا اصل متن نیویورک تایمز:
نگاهی دقیق به برخی از شواهد کلیدی مرتبط با انفجار بیمارستان غزه

تحلیل نیویورک تایمز نشان می دهد که یک ویدئوی موشک مورد استناد، هیچ توضیحی در مورد آنچه اتفاق افتاده است، ارائه نمی دهد.

چندین ویدئوی همگام نشان می دهد که یک شیء پرتابه، که قبلاً توسط مقامات اسرائیلی به عنوان یک راکت فلسطینی شناسایی شده بود، از اسرائیل شلیک شد و در نزدیکی مرز اسرائیل و غزه منفجر شد.

ویدیو یک شیء پرتابه را نشان می دهد که از آسمان تاریک غزه پرواز می کند و در هوا منفجر می شود. چند ثانیه بعد، انفجار دیگری روی زمین دیده می شود.

این فیلم به یک مدرک مورد استناد تبدیل شده است، زیرا مقامات اسرائیلی و آمریکایی ادعا می کنند که یک راکت فلسطینی گمراه شده در هوا دچار نقص فنی شده است، به زمین سقوط کرده است و انفجار مرگباری در بیمارستان عربی الاهلی در شهر غزه ایجاد کرده است.

با این حال، یک تجزیه و تحلیل بصری دقیق توسط نیویورک تایمز به این نتیجه می رسد که کلیپ ویدئویی – گرفته شده توسط یک دوربین تلویزیونی شبکه الجزیره که در شب ۱۷ اکتبر به صورت زنده پخش می شد – چیز دیگری را نشان می دهد. راکت دیده شده در ویدیو به احتمال زیاد علت انفجار در بیمارستان نیست.

به گفته تایمز، راکتی که در ارتفاع حدود سه کیلومتری در آسمان منفجر شد و ارتباطی با درگیری هایی که در آن شب در مرز اسرائیل و غزه رخ داد، ندارد.

نتایج تایمز به این سوال که انفجار در بیمارستان عربی الاهلی واقعاً چه چیزی باعث شد یا چه کسی مسئول آن است، پاسخ نمی دهد. ادعای سرویس های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا مبنی بر اینکه یک پرتاب ناموفق موشک فلسطینی مسئول آن است، همچنان محتمل است. با این حال، تجزیه و تحلیل تایمز تردیدهایی را در مورد یکی از شواهدی که اغلب توسط مقامات اسرائیلی برای حمایت از استدلال های خود منتشر می شود، ایجاد می کند و روایت صریح ارائه شده توسط آنها را پیچیده می کند.

لینک ویدیو:
شبکه الجزیره ویدئویی را منتشر کرده است که نشان می دهد یک شیء پرتابه که توسط اسرائیل شلیک شده است، در هوا منفجر می شود. چند ثانیه بعد، انفجار دیگری در بیمارستان دیده می شود. این دو رویداد احتمالاً ارتباطی با یکدیگر ندارند.

انفجار بیمارستان غزه به یک رویداد بحث برانگیز در جنگی تبدیل شده است که در تاریخ ۷ اکتبر پس از حمله حماس به اسرائیل آغاز شد. در این حمله، بیش از ۱۴۰۰ غیرنظامی و نظامی اسرائیلی و ۲۰۰ گروگان کشته شدند. اسرائیل به حمله حماس با یک کمپین بی رحمانه توپخانه و بمب گذاری پاسخ داد که بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطینی که توسط حماس اداره می شود، منجر به کشته شدن ۵۷۰۰ فلسطینی در غزه شد. در حالی که ارتش اسرائیل برای حمله زمینی آماده می شود.

مقامات اسرائیلی و شبه نظامیان فلسطینی یکدیگر را مسئول انفجار در بیمارستان الاهلی عرب می دانند. چندین ویدئویی که توسط نیویورک تایمز گردآوری و تجزیه و تحلیل شده است، نشان می دهد که شبه نظامیان دقایقی قبل از انفجار، ده ها راکت از جنوب غربی بیمارستان شلیک کردند. انفجار آتشین در بیمارستان نشان دهنده یک راکت ناموفق است که با سوخت مصرف نشده، هدف خود را به شدت از دست داده است.

ویدئوهای همگام‌سازی و تحلیل‌شده توسط نیویورک تایمز به‌طور دقیق توالی رویدادهایی را که منجر به انفجار در بیمارستان الاهلی شدند، نشان می‌دهند.
این فیلم‌ها همچنین نشان می‌دهد که بمباران اسرائیلی نیز رخ داده است و دو انفجار در نزدیکی بیمارستان ظرف دو دقیقه پس از بمباران دیده می‌شود.
امیر نر دینار، سخنگوی ارتش اسرائیل، به تایمز گفت که نیروهای اسرائیلی “در منطقه‌ای که بیمارستان را در معرض خطر قرار می‌دهد، شلیک نکردند”، اما از گفتن اینکه فاصله حمله بعدی چقدر بود، خودداری کرد.

یک هفته پس از تراژدی بیمارستان، هنوز چیزهای زیادی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

تعداد کشته‌شدگان، که ابتدا توسط حماس ۵۰۰ نفر اعلام شد و سپس به ۴۷۱ نفر کاهش یافت، توسط سرویس‌های اطلاعاتی غربی به‌طور قابل‌توجهی تعداد را پایین‌تر تخمین زدند، اما هیچ عددی تأیید نشده است.
خود بیمارستان مستقیماً مورد اصابت قرار نگرفت؛ هرچه باعث انفجار شد، حیاط بیمارستان را که مردم برای امنیت در آن پناه گرفته بودند و چند ماشین پارک شده را هدف قرار داد.

علاوه بر این، گودالی که برخورد به جا گذاشت نسبتاً کوچک بود، واقعیتی که اسرائیل به عنوان استدلالی برای اینکه هیچ یک از مهمات آن باعث انفجار نشده است، مطرح می‌کند و می‌تواند با طیف وسیعی از مهمات مطابقت داشته باشد.
حماس هیچ بقایای مهمات اسرائیلی یا سایر شواهد فیزیکی ارائه نکرده است تا ادعای خود مبنی بر اینکه اسرائیل مسئول است را تأیید کند. (این هم کلاه برداری خاصی است، اسرائیل صبح تا شام مشغول بمباران غزه است اگر حماس در اینمورد ریگی به کفش داشت میتوانست براحتی چندتا از بقایای مهمات اسرائیل را به نمایش بگذارد که به اندازه کافی در غزه جان مردم را میگیرند، البته که هر سندی که از سوی فلسطینی ها منتشر شود از دید مطبوعات غربی غیر قابل اعتماد و ساختگی است مانند کشتن خبرنگاران و غیر نظامیان توسط اسرائیل، تا وقتی که خود اسرائیل اعتراف نکند که بابا ما کشتیم تمامی رسانه های اصلی غربی داستان بی گناهی اسرائیلی ها را تکرار میکنند – مترجم)

کارمندان اطلاعاتی ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کردند که مقامات دریافته‌اند که ویدیو یک راکت فلسطینی از نوار غزه را نشان می‌دهد که قبل از اصابت بخشی از راکت به محوطه بیمارستان، دچار “خرابی موتوری فاجعه‌بار” شده است.
یک مقام ارشد اطلاعاتی گفت که مقامات نمی‌توانند رد کنند که اطلاعات جدیدی منتشر شود که ارزیابی آنها را تغییر دهد، اما آنها به نتیجه‌گیری خود اعتماد زیادی دارند.
ایالات متحده معتقد است که یک راکت فلسطینی باعث انفجار بیمارستان الاهلی در غزه شده است.
یک سخنگوی دفتر مدیر اطلاعات ملی در پاسخ به نتایج نیویورک تایمز گفت که تایمز و سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده ویدیو را متفاوت تفسیر کرده اند.
روشن شدن وقایع، به ویژه دشوار است زیرا اسرائیل و حماس از آغاز جنگ به طور متقابل به یکدیگر شلیک می کنند.
اسرائیل در یک حمله بی رحمانه بیش از ۸۰۰۰ گلوله به نوار غزه شلیک کرد و حتی سه روز قبل بیمارستان عربی الاهلی را با یک گلوله توپخانه هدف قرار داد، همانطور که در ویدیو و صفحه رسمی فیس بوک بیمارستان مشخص است.
حماس و جهاد اسلامی همچنان از نوار غزه با موشک های مرگبار از سکوهای پرتاب مخفی به اسرائیل شلیک می کنند. موشک های فلسطینی در گذشته دچار نقص فنی شده اند و تخمین زده می شود که ۱۵ درصد موشک هایی که از گروه های شبه نظامی از نوار غزه شلیک می شود، دچار نقص می شوند.
در عرض یک ساعت پس از انفجار بیمارستان، یک جنگ اطلاعاتی آغاز شد. حماس بلافاصله یک حمله هوایی اسرائیلی را مسئول دانست، در حالی که نیروهای دفاعی اسرائیل به سرعت هرگونه مسئولیتی را رد کردند و گناه را به یک راکت فلسطینی ناموفق نسبت دادند.

مقامات اسرائیلی در تاریخ ۱۸ اکتبر گزارشی در مورد انفجار منتشر کردند و همچنین یک مکالمه ضبط شده بین مبارزان حماس را منتشر کردند که در آن حماس را مسئول انفجار می دانستند. اسرائیل همچنین چندین مدرک دیگر را ارائه کرده است که منتشر نشده است، از جمله سوابق فعالیت های نظامی، اطلاعات از سیستم های راداری، سایر صداهای ضبط شده و سایر فیلم ها.
در همین حال، مقامات اسرائیلی در مصاحبه های رسانه ای و رسانه های اجتماعی به فیلم الجزیره اشاره کرده اند.
فیلم الجزیره سه بار توسط نیروهای اسرائیلی در X، توییتر سابق، به اشتراک گذاشته شد. در پست ها، ارتش اسرائیل شیء متحرک در هوا را به عنوان “راکتی که به سمت اسرائیل شلیک شده است” شناسایی کرد که “به طور ناموفق هدایت شد و منفجر شد”. سخنگویان ارتش اسرائیل این مهمات را همچنین در مصاحبه با CNN و BBC در تاریخ ۱۸ اکتبر و در مصاحبه با India Today در تاریخ ۱۹ اکتبر به عنوان راکت ناموفقی که باعث انفجار شد، شناسایی کردند.
بسیاری از رسانه ها این فیلم را نشان داده اند و برخی از آنها از آن به عنوان مدرکی بر اینکه یک راکت فلسطینی بیمارستان را هدف قرار داده است، استفاده کرده اند.

با این حال، نیویورک تایمز به این نتیجه رسید که راکت در فیلم هرگز در نزدیکی بیمارستان نبوده است. این از اسرائیل و نه از نوار غزه شلیک شد و به نظر می رسد که حداقل دو مایل از بیمارستان دورتر در بالای مرز بین اسرائیل و غزه منفجر شده است.
برای ردیابی شیء در آسمان تا خاک اسرائیل، نیویورک تایمز فیلم‌های الجزیره را با پنج فیلم دیگر که در همان زمان گرفته شده‌اند، همگام‌سازی کرد، از جمله فیلم‌های کانال ۱۲ اسرائیل و دوربین امنیتی در تل‌آویو. این فیلم‌های مختلف موشک را از شمال، جنوب، شرق و غرب نشان می‌دادند. با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای تعیین محل شلیک در این فیلم‌ها، تایمز دریافت که این گلوله اندکی قبل از انفجار مرگبار بیمارستان از نزدیکی شهر اسرائیلی ناحل عوز به سمت غزه شلیک شد. این نتایج با نتیجه‌گیری برخی از محققان آنلاین مطابقت دارد.

علاوه بر این، فیلم‌ها نشان می‌دهند که پرتابه در فیلم‌های الجزیره پس از آتش‌بار موشک‌های فلسطینی شلیک شد که به گفته اسرائیل مسئول انفجار بیمارستان بود.

فیلم‌ها نشان می‌دهند که در ۱۷ اکتبر در ساعت ۵۹: ۱۸ به وقت اسرائیل، موشک‌های فلسطینی از دو موقعیت جنوب غربی و شمال غربی بیمارستان عربی الاهلی شلیک شدند. شعله‌های موشک‌های فلسطینی در آسمان شب دیده می‌شد، در حالی که موتورهای آنها، آنان را به سمت شمال شرقی و اسرائیل می‌راندند. بین آخرین موشک فلسطینی و انفجار بیمارستان بیش از ۲۵ ثانیه فاصله وجود داشت.

تایمز نمی‌تواند به طور مستقل نوع گلوله‌ای را که از اسرائیل شلیک شده است، شناسایی کند، اگرچه از منطقه‌ای شلیک شده است که به طور شناخته شده دارای سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین است. ارتش اسرائیل می‌گوید که موشک‌های گنبد آهنین را به سمت غزه شلیک نمی‌کند و موشک دیده شده در فیلم ممکن است به منطقه غزه نرسیده باشد. ارتش اسرائیل گفته است که موشک‌های گنبد آهنین در زمان و مکان مورد نظر هیچ موشکی را شلیک نکرده‌اند.

گزارش‌ها: هبه یزبک از اورشلیم، جان اسمای واشنگتن دی سی و یوسور الحلو از قاهره .