اسلواکی کمک نظامی به اوکراین را متوقف کرد.


ترجمه مجله هفته

همچنین نخست وزیر اسلواکی، روبرت فیکو، قول داده است که بدون تجزیه و تحلیل تأثیرات آنها، از تحریم های ضد روسیه حمایت نکند

رئیس جمهور جدید اسلواکی، روبرت فیکو، متعهد شده است که کمک نظامی به اوکراین را در درگیری با روسیه متوقف کند و خواستار پایان فوری خصومت ها شود. او همچنین قول داده است که از تحریم های بیشتر علیه مسکو حمایت نمی‌کند اگر این تحریم ها به کشورش آسیب برساند.

در نشست کمیته پارلمانی امور اروپایی روز پنجشنبه، فیکو گفت: “من به عنوان نخست وزیر از هیچ کمک نظامی به اوکراین حمایت نخواهم کرد” و توضیح داد که موضع دولت او این است که “توقف فوری عملیات نظامی بهترین راه حلی است که ما برای اوکراین داریم.”

فیکو از اتحادیه اروپا خواست تا از یک “اتحادیه تأمین کننده سلاح به یک اتحادیه صلح ساز” تبدیل شود و تأکید کرد که اوکراین و روسیه بهتر است در ده سال آینده در مورد صلح مذاکره کنند تا شهروندان یکدیگر را بی نتیجه بکشند.

او همچنین اشاره کرد که امکان خروج روسیه از مناطق تازه ادغام شده خود، یعنی شبه جزیره کریمه، جمهوری های دونباس و مناطق خرسون و زاپوریژیا، غیرواقعی است – و اینکه انتظار کشیدن از یک کشور هسته ای با سلاح های متعارف احمقانه است.

نخست وزیر جدید همچنین اعلام کرد که در جریان سفر دو روزه آینده خود به بروکسل، جایی که در اجلاس اتحادیه اروپا در مورد درگیری اوکراین شرکت خواهد کرد، تمام پیشنهادات کشورهای بالتیک برای تحریم های بیشتر ضدروسیه را رد خواهد کرد، تا زمانی که تجزیه و تحلیل دقیقی از خسارتی که چنین محدودیت هایی برای اسلواکی می تواند داشته باشد، ارائه نشده باشد. او در ادامه گفت “اگر تحریم ها به گونه ای باشند که به ما آسیب برسانند، دلیلی نمی بینم که از آنها حمایت کنم”.

فیکو، که روز چهارشنبه کار خود را آغاز کرد، همچنین موضع خود را مبنی بر اینکه در نهایت درگیری در اوکراین توسط حملات “فاشیست های اوکراینی به جمعیت غیرنظامی روسیه” ایجاد شد، تکرار کرد.
از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، اسلواکی یکی از وفادارترین حامیان اوکراین بوده است و کمک های نظامی ارائه کرده و از تحریم های ضدروسیه حمایت کرده است.

با این حال، این کشور اوایل این ماه به طور رسمی هرگونه کمک نظامی به اوکراین را متوقف کرد، پس از اینکه حزب سوسیال دموکراتیک اسلواکی (SMER-SD) فیکو در انتخابات پارلمانی سپتامبر پیروز شد.

حزب او سوگند یاد کرده است که “حتی یک گلوله برای اوکراین ارسال نمی کند” و با تشدید بیشتر تنش ها در روابط با روسیه مخالفت کرده است.

“اسلواکی و مردم اسلواکی مشکلات بزرگتری از اوکراین دارند،” فیکو پس از پیروزی حزب خود در انتخابات گفت و افزود که براتیسلاوا به اوکراین فقط کمک های بشردوستانه ارائه خواهد کرد.