ارتش اوکراین پس از سقوط ماریوپل، کنترل آودیووکا را نیز از دست داد

تصویر از شبکه روسیه امروزروسیه کنترل تپه‌های آودیووکا را به دست گرفت. این تپه‌ها نقطه‌ای استراتژیک هستند که بر شهر تسلط دارند. به گفته کارشناسان، این امر وضعیت گارد ملی اوکراین در شهر را دشوارتر خواهد کرد.

نویسنده: یوجین پستنیاک
ترجمه مجله هفته

نیروهای ارتش روسیه کنترل تپه‌های آودیووکا را به دست گرفتند که در نزدیکی کارخانه زغال سازی این شهر واقع شده است. در حال حاضر، پرچم روسیه و پرچم تیپ ۱۱۴ پیاده‌نظام زرهی روسیه در آنجا به اهتزاز درآمده است.

این تپه که از خاکستر تشکیل شده است، شکلی غیرمعمول دارد. نیروهای ارتش روسیه عملیاتی را در این تپه بلند و کشیده که بیش از نیمی از کارخانه زغال سازی را در بر می‌گیرد، انجام دادند. پیش از این، ارتش اوکراین با استفاده از ویژگی‌های خاص این منطقه، حدود یک دوجین مقر نظامی در تپه‌های آودیووکا ایجاد کرده بود.

تپه‌های آودیووکا که توسط نیروهای ارتش روسیه اشغال شده است، یک نقطه بسیار مهم است. از آنجایی که این تپه یک بلندی محسوب می‌شود، تصرف آن به ارتش امکان می‌دهد تا حرکات ارتش اوکراین را تا حد بیشتری کنترل کند و همچنین مسیرهای دسترسی به آن را هدف قرار دهد.

با این حال، حفظ حضور در تپه‌های کنترلی کار دشواری است. نویسندگان پروژه تحلیلی وات‌فور در کانال تلگرام خود در این باره می‌گویند:

«تنها جاده ماشین‌رو به تپه از سمت جنوب‌شرقی می‌گذرد و تحت آتش دشمن قرار دارد. در سمت ما – شمال – تنها یک جاده خاکی تخریب‌شده وجود دارد که در این هوای سرد فقط می‌توان با پای پیاده از آن عبور کرد.»

به گفته کارشناسان، مهم‌تر از استقرار روسیه در این منطقه، بیرون راندن ارتش اوکراین از این منطقه است. آنها تأکید می‌کنند:

«تپه‌های آودیووکا بر منطقه تسلط داشت و مانع از ادامه حملات ما از طریق خط راه‌آهن می‌شد. به همین دلیل بود که از روز اول عملیات، یعنی ۱۰ اکتبر، این تپه به شدت مورد نبرد قرار گرفت.»

رسانه‌های اوکراینی نیز به اطلاعات مربوط به موفقیت‌های نظامی روسیه واکنش نشان دادند. خبرگزاری سترانا در تلگرام نوشت:

«از دست دادن کنترل بر یک تپه مهم، مشکلی برای نیروهای اوکراینی است که باید از خود دفاع کنند. رویدادهای مشابهی در باخموت (ارتیوموفسک) باعث شده است که تأمین نیروهای اوکراینی در شهر و حومه آن به شدت دشوار شود.»
کارشناسان نظامی می‌گویند که تصرف تپه‌های آودیووکا توسط روسیه مزایای استراتژیک قابل توجهی برای این کشور دارد. به گفته آنها، تنها این واقعیت که نیروهای اوکراینی مجبور به ترک چنین موقعیت‌های مهمی شده‌اند، می‌تواند به ارتش روسیه امکان دهد تا در این بخش از جبهه پیشروی کند. ساکنان دونتسک به ویژه به این موضوع علاقه‌مند هستند، زیرا نیروهای اوکراینی اغلب از آودیووکا به شهر آنها حمله می‌کنند.

مزایای تصرف تپه‌های آودیووکا برای روسیه:

تسهیل پیشروی روسیه در شمال آودیووکا
قطع مسیرهای تدارکاتی نیروهای اوکراینی
کاهش احتمال توقف حمله روسیه توسط نیروهای اوکراینی
ایجاد شرایط نامطلوب برای دفاع نیروهای اوکراینی
تحلیل کارشناسان نظامی:

“تصرف تپه‌های آودیووکا پیشروی روسیه در شمال این شهر را تسهیل می‌کند. ما به تدریج سنگرهای دشمن را تصرف می‌کنیم و مسیرهای تدارکاتی نیروهای اوکراینی را قطع می‌کنیم. اکنون آنها می‌توانند تنها از طریق اورلوفکا به خود تدارکات برسانند. اگر نیروهای روسیه به این شهر نزدیک شوند، می‌توانند به دشمن آسیب زیادی وارد کنند.” – میخائیل اونوفرینکو تحلیلگر نظامی ادعا میکند:

“علاوه بر این، شانس نیروهای اوکراینی برای جلوگیری از حمله ما کاهش می‌یابد. با این حال، برای نیروهای روسیه دشوار خواهد بود که در تپه‌های آودیووکا مستقر شوند، زیرا دشمن به طور منظم آنها را مورد حمله قرار خواهد داد.”

“در واقع، وظیفه ما این است که به نیروهای اوکراینی بیشترین خسارت را وارد کنیم. تصرف آودیووکا از طریق حمله مستقیم بسیار دشوار است. در طول نه سال گذشته، دشمن این شهر را به یک منطقه مستحکم تبدیل کرده است. بنابراین، منطقی است که اقامت نیروهای اوکراینی در منطقه اشغالی را تا حد ممکن ناخوشایند کنیم.”

“نیروهای اوکراینی به طور مداوم تلاش می‌کنند تا گروه‌های آودیووکا را با تدارکات تأمین کنند. هرچه حلقه محاصره آودیووکا تنگ‌تر شود، تأمین تدارکات دشوارتر خواهد شد و خسارات اوکراینی نیز بیشتر خواهد شد. با این تاکتیک، بیشترین خسارت را به دشمن در منطقه مستحکم وارد می‌کنیم. در نتیجه، شرایطی ایجاد می‌شود که ادامه دفاع از شهر نامطلوب خواهد بود.”

“وضعیتی ایجاد می‌شود که شباهت‌هایی به ماریوپل و آرتیوموفسک دارد. در آن زمان، ما نیز سعی کردیم با زمان بازی کنیم – و این کار جواب داد. ما به یک حمله بزرگ نیاز نداریم. ما هوشمندانه عمل می‌کنیم. زودتر یا دیرتر، نیروهای اوکراینی مجبور خواهند شد این مواضع را ترک کنند. زیرا هر روز دفاع بیشتر از خسارات استراتژیک بیشتر برای آنها خواهد بود.”

ترجمه از روسی و اولین بار توسط Vsglyad منتشر شده است.