حملات پهپادی به پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه دوجین سرباز را زخمی کردترجمه مجله هفته

در هفته گذشته، یک سری حملات به پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد. پنتاگون می گوید که سربازان آمریکایی از ۱۷ اکتبر حداقل ۱۰ بار در عراق و ۳ بار در سوریه مورد حمله پهپاد و موشک قرار گرفته اند.

واشنگتن از شبه نظامیان مورد حمایت ایران به عنوان عامل این حملات نام برده است، اما اذعان کرده است که شواهدی مبنی بر اینکه رهبری تهران این حملات را دستور داده است وجود ندارد.

۲۰ سرباز آمریکایی در ۱۸ اکتبر در جریان حمله دو پهپاد به پایگاه نظامی التنف در جنوب سوریه “مصدومیت های جزئی” را متحمل شدند. این اولین باری بود که پنتاگون زخمی شدن سربازان آمریکایی را در این حملات تایید کرد.

چهار سرباز آمریکایی دیگر در دو حمله پهپادی به نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد در غرب عراق مجروح شدند. در یک حادثه دیگر در همان پایگاه، یک پیمانکار ساختمانی غیرنظامی آمریکایی بر اثر “حمله قلبی” درگذشت، زمانی که برای فرار از یک حمله پهپادی احتمالی که هرگز رخ نداد به پناهگاه رفت.

به گفته سخنگوی سنتکوم، در مجموع، نیروهای آمریکایی به رهبری ائتلاف بین ۱۷ تا ۲۴ اکتبر حداقل ۱۳ بار “با ترکیبی از پهپادهای حمله یکبار مصرف و موشک” مورد حمله قرار گرفتند.

در پاسخ به این سوال که آیا پنتاگون معتقد است که ایران مسئول این حملات است، سخنگوی گفت که “ما می دانیم که گروه هایی که این حملات را انجام می دهند از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رژیم ایران حمایت می شوند”.

کاخ سفید و پنتاگون نشان داده اند که معتقدند ایران مسئول آخرین سری حملات به پایگاه های آمریکایی است. هم وزیر دفاع لويد آستین و هم وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن در آخر هفته گفتند که احتمال “افزایش خشونت” از سوی نمایندگان ایران وجود دارد. سخنگوی شورای امنیت ملی، جان کربی، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که تهران از این حملات “به طور فعال حمایت می کند” و ایران را به حمایت از گروه های شبه نظامی حماس و حزب الله در درگیری آنها با اسرائیل نیز متهم کرد.

ایالات متحده حدود ۲۵۰۰ سرباز در عراق و تا ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی در حال حاضر در سوریه مستقر هستند و با حمایت یک شبه نظامی کرد، میادین نفتی مهم و گذرگاه های فرات را اشغال می کنند. دولت دمشق بارها به اشغال غیر قانونی، دزدی نفت و قلدری آمریکا اعتراض کرده است، حضور آنها نقض حقوق بین الملل است.