آمریکا احتمال تخلیه گسترده شهروندان خود از خاورمیانه را بررسی می‌کند


ترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، ایالات متحده احتمال تخلیه گسترده شهروندان خود از خاورمیانه را در صورت تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و حماس در نظر گرفته است. برخی مقامات ناشناس دولت آمریکا که با برنامه اضطراری آشنا هستند، به خبرنگاران گفته‌اند که این تخلیه شامل صدها هزار نفر خواهد بود، عمدتاً کسانی که در اسرائیل و لبنان هستند.

بر اساس ارزیابی وزارت امور خارجه آمریکا، در زمان حمله حماس در اوایل اکتبر، حدود ۶۰۰ هزار شهروند آمریکایی در اسرائیل و ۸۶ هزار نفر در لبنان زندگی می‌کردند. دولت بایدن از این واقعیت آگاه است که تخلیه ناگهانی چنین تعداد زیادی از مردم مشکلات لجستیکی زیادی ایجاد خواهد کرد. در عین حال، منابع واشنگتن پست تأکید کردند که ایالات متحده تخلیه‌ای به این بزرگی را بیشتر به عنوان سناریوی فاجعه‌بار می‌بیند، در حالی که سایر تحولات در منطقه محتمل‌تر تلقی می‌شوند. با این حال، یک مقام خاطرنشان کرد که بی‌مسئولیتی است که برای همه شرایط احتمالی برنامه‌ای وجود نداشته باشد.

روزنامه گزارش داد که تخلیه از اسرائیل ممکن است در ارتباط با یک عملیات زمینی احتمالی ارتش اسرائیل در نوار غزه انجام شود. در مورد لبنان و حزب‌الله، واشنگتن نگران است. حزب‌الله یک حزب و شبه‌نظامی اسلام‌گرای شیعه است که از سال ۱۹۹۲ کنترل سیاسی و نظامی کشور را در دست دارد. حزب‌الله سال‌هاست که از ایران آموزش و تجهیزات دریافت می‌کند. به همین دلیل، ایالات متحده نگران حمله لبنان به اسرائیل از شمال است که می‌تواند منجر به گسترش درگیری به دو جبهه شود. در مرز بین دو کشور، درگیری‌هایی رخ داده است.

با این حال، طبق گزارش واشنگتن پست، این برنامه نه تنها اسرائیل و لبنان، بلکه چندین کشور عربی را نیز در بر می‌گیرد. واکنش تل‌آویو به حمله حماس، مانند بمباران نوار غزه و قتلعام با فلسطینی‌ها، و همچنین حمایت کامل واشنگتن از اسرائیل، در سراسر منطقه باعث خشم مردم منطقه شده است. با اعتراضات و تظاهرات در خیابان‌های بسیاری از شهرهای جهان عرب، خطرات برای پرسنل و شهروندان آمریکایی در خاورمیانه افزایش یافته است.

پنتاگون روز دوشنبه پیش‌بینی کرد که تعداد حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه افزایش خواهد یافت. به ویژه، حدود ۳۴۰۰ سرباز که در عراق و سوریه مستقر هستند، در معرض خطر هستند. همچنین روز دوشنبه گزارش شد که نیروهای آمریکایی دو پهپاد را در نزدیکی مرز با اردن رهگیری کرده‌اند. در حال حاضر، تعداد دقیق حملات به نیروهای نظامی ایالات متحده و اطلاعات مربوط به مجروحان یا کشته‌شدگان مشخص نیست.

پیش از این، وزارت امور خارجه آمریکا هشدار سفری برای آمریکایی‌ها صادر کرد و از سفر به کشورهای خاورمیانه منع کرد. علاوه بر این، واشنگتن روز یکشنبه دستور خروج همه اعضای سفارت و خانواده‌های آنها را از بغداد و اربیل عراق صادر کرد.