همکاری گسترده کوبا و چین در زمینه تجارت الکترونیکیکوبا و چین همکاری خود را در زمینه تجارت الکترونیکی تقویت می کنند.

نویسنده: مارسل کوزمان
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

کوبا و چین قصد دارند همکاری خود را در زمینه تجارت الکترونیکی تقویت کنند. به گزارش خبرگزاری پرنسا لاتینا، این مذاکرات با شرکت اینترنتی چینی JD.com در جریان است. ریکاردو کابریساس، وزیر بازرگانی خارجی کوبا، روز چهارشنبه در سفر کاری خود به جمهوری خلق چین از مقر این شرکت بازدید کرد.

کابریساس از “تبادل ثمربخش” در بالاترین سطح شرکت خبر داد. کوبا قصد دارد محصولات صادراتی خود را در آینده مستقیماً در وب‌سایت‌های JD.com ارائه دهد. علاوه بر این، شرکت‌های کوبایی باید دسترسی آسان‌تری به محصولات بازار چین داشته باشند. به عنوان اولین گام، در ماه آوریل امسال یک بخش ویژه “Excelencias Cuba” در وب‌سایت این شرکت تجاری راه‌اندازی شد.

“محصولات کوبایی مانند عسل، انواع برندهای مشروب رم و قهوه در چین محبوبیت فزاینده‌ای پیدا می‌کنند”، آلبرتو بلانکو سیلوا، سفیر کوبا در پکن، گفت. در حال حاضر، محصولات شامل لوازم آرایشی و منسوجات دست‌دوز نیز در حال گسترش هستند.

مشارکت در تجارت الکترونیکی چین قطعاً به شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) کشور کمک خواهد کرد که دسترسی آنها به تجارت خارجی در سال‌های اخیر به تدریج گسترش یافته است. حدود ۱۵ درصد از شاغلان کوبا در حال حاضر در بخش خصوصی SME مشغول به کار هستند که ۱۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را تولید می‌کند و به عنوان یکی از معدود بخش‌ها در میان بحران اقتصادی کنونی توانسته است رشد کند.

JD.com که در سال ۱۹۹۸ تأسیس شد، با ۶۰۰ میلیون کاربر، بزرگترین شرکت تجارت الکترونیکی چین است. این شرکت همچنین با درآمد سالانه ۱۵۱ میلیارد دلار، پردرآمدترین شرکت دیجیتال جمهوری خلق چین است.

علاوه بر این، هیئت کوبایی از شرکت مشترک کوبایی-چینی Biotech Pharmaceutical Limited (PBL) بازدید کرد که در حال حاضر در حال اخذ مجوز برای یک آنتی‌بادی مونوکلونال جدید برای درمان سرطان پانکراس است.

چین پس از اتحادیه اروپا، با مبادلات تجاری سالانه ۱.۳ میلیارد دلار، دومین شریک تجاری مهم جزیره است.