غزه زیر آتشجنگ در خاورمیانه: اسرائیل بمباران را تشدید می کند و حمله زمینی را به تعویق می اندازد، تحویل کمک ها متوقف می شود.

نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


به گزارش خبرگزاری وفا، تنها در روز یکشنبه بیش از ۴۰۰ فلسطینی کشته شدند. در مجموع، از ۷ اکتبر، ۵۰۷۸ فلسطینی کشته شده اند، از جمله ۲۰۵۵ کودک.

گزارش ها حاکی است که حملات هوایی تنها بر اهداف در شمال و غرب نوار غزه متمرکز نشده است. شهرهای جنوبی خان یونس و رفح نیز با مرز مصر هدف قرار گرفته اند، اگرچه اسرائیل از ساکنان غزه خواسته است که برای محافظت از خود در برابر یک عملیات زمینی احتمالی در آنجا پناه بگیرند.

در همین حال، مقامات محلی روز دوشنبه اعلام کردند که تمام بیمارستان های غزه هشدارهای هوایی اسرائیل را دریافت کرده اند.

با این حال، گزارش شده است که اسرائیل تصمیم گرفته است تا زمان رسیدن نیروهای نظامی اضافی ایالات متحده، «جنگ زمینی» را به تعویق بیندازد.

رادیو ارتش اسرائیل روز دوشنبه این خبر را گزارش کرد. پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده «افزایش تنش در جنگ بین اسرائیل و حماس» را با مشارکت نیروهای وابسته به ایران پیش بینی می کند. منظور به ویژه حزب‌الله لبنان است که اعلام کرده است در صورت عملیات زمینی اسرائیل، قصد دارد وارد جنگ شود. این امر حضور نظامی تقویت شده ایالات متحده را متوقف خواهد کرد.

روز دوشنبه گزارش شد که یک هواپیمای ترابری ایالات متحده با محموله نظامی برای ارتش اسرائیل در شهر اسرائیلی ایلات فرود آمد.

در همین حال، کمک های بشردوستانه که در آخر هفته برای غزه آغاز شد، پیشرفت چندانی نداشته است. تا زمان انتشار این خبر، مشخص نبود که آیا ۴۰ کامیون دیگر می توانند روز دوشنبه از مرز رفح عبور کنند.

به گفته سازمان ملل، برای تامین نیازهای مردم به حدود ۱۰۰ محموله کامیون در روز نیاز است. کمبود به ویژه در سوخت است که برای تامین برق بیمارستان ها نیز ضروری است.

به گفته خبرگزاری خبرگزاری آلمان، اسرائیل تاکنون تنها به ارسال آب، غذا و دارو موافقت کرده است.

سه گروه حقوق بشر فلسطینی از شورای امنیت سازمان ملل خواستند تا فوراً آتش بس برای غزه اعلام کند و فشار بر اسرائیل وارد کند تا حملات خود به نوار ساحلی را متوقف کند.

گروه های حقوق بشر آل-حک، المزن و مرکز حقوق بشر فلسطین می گویند که ناتوانی شورای امنیت در درخواست آتش بس، چراغ «سبز» به «جنایات مداوم» ارتش اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی است، از جمله کشتار در بیمارستان الاهلی در غزه.

در هفته گذشته، دو پیش نویس قطعنامه روسیه و برزیل که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه برای غزه بودند، در شورای امنیت سازمان ملل به دلیل مخالفت عمدتاً ایالات متحده شکست خوردند.

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز روز دوشنبه در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ از طرح درخواست آتش بس خودداری کرد.