روسیه و ایران توافق کردند همکاری‌های خود را گسترش دهندترجمه مجله هفته

وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، در جریان سفر به تهران با رئیس‌جمهور ایران، ابراهیم رئیسی، و همتای ایرانی خود، حسین امیرعبداللهیان، دیدار کرد. اکنون، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که این دو کشور قصد دارند همکاری‌های خود را گسترش دهند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف روز دوشنبه در تهران توسط رئیس‌جمهور رئیسی مورد استقبال قرار گرفت. همچنین، لاوروف با همتای ایرانی خود، امیرعبداللهیان، نیز دیدار کرد. هر دو دیدار در حاشیه نشستی با حضور سه جمهوری سابق شوروی، ارمنستان، آذربایجان و گرجستان، و همچنین کشورهای همسایه بزرگ روسیه، ترکیه و ایران، برگزار شد. این فرمت، پلتفرم منطقه‌ای ۳+۳ برای قفقاز جنوبی است.

طبق اعلام وزارت امور خارجه روسیه، در دیدارهای لاوروف «در فضایی سنتی و محرمانه» موضوعات جاری همکاری روسیه و ایران مورد بحث قرار گرفت. تمرکز اصلی بر گسترش کل مجموعه همکاری‌های چندجانبه و دوجانبه بود، مطابق با توافقاتی که قبلاً توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، انجام شده بود.

«توجه خاصی به اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی و لجستیک معطوف شد، از جمله راه‌اندازی کامل کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب.»

این پروژه با نام International Transport Corridor (ITC) North-South، یک مسیر چندوجهی به طول ۷۲۰۰ کیلومتر از سن پترزبورگ به بندر بمبئی (هند) است. این کریدور به عنوان جایگزینی برای مسیر دریایی کانال سوئز در نظر گرفته شده است که قرار است اروپا، کشورهای خلیج فارس و اقیانوس هند را به هم متصل کند.

پیش از این، رسانه‌های روسی گزارش داده بودند که روسیه، آذربایجان و ایران توافق کرده‌اند که تا سال ۲۰۳۰، حمل‌ونقل سالانه ۳۰ میلیون تن کالا از طریق این مسیر را تضمین کنند.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که طرف ایرانی از نقش فعال روسیه در اتخاذ تصمیمات مربوط به عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای (SOZ) و BRICS ابراز تشکر کرد. هر دو کشور قصد دارند در چارچوب این قالب‌ها با هم همکاری نزدیک داشته باشند و در نتیجه به توسعه آنها کمک کنند.

«اقدامات اضافی برای تقویت بیشتر روابط روسیه و ایران توافق شد.»

علاوه بر این، گفته می‌شود که طرفین تأکید کرده‌اند که روسیه و تهران به شدت از اقداماتی که غرب انجام می‌دهد، برای اعمال تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و در نتیجه تضعیف عملکرد عادی اقتصاد جهانی، انتقاد می‌کنند.

1 Comment

 1. بی ارزش تر از سکه سیاه 👼
  روسیه دارای شایستگی های اخلاقی لازم برای هیچ گونه پیوند استراتژیک اقتصادی سیاسی و یا نظامی نیست .
  پیوند روسیه و سوریه و بی غیرتی کامل روسیه در برابر حملات غیرقانونی اسراییل به سوریه در هیچ منطق و عرف اتحاد سیاسی و نظامی قابل پذیرش و احترام نیست .
  این ایران و حشدالشعبی بودند که سوریه را از چنگال اسراییل و داعش نجات دادند و روسیه تنها پس از محاصره کامل پایگاه دریایی روسیه و خانواده های انان در بندر لتاکیه عملا تنها چهارتا تیر بی خاصیت شلیک کرد وگرنه خطر سرنگونی پوتین و باند دزد او در داخل روسیه وجود داشت که همچنان وجود دارد .
  سوریه لکه ننگ سیاست خارجی روسیه بوده و هست و افکار عمومی روسیه و منطقه کاملا توان فهم این حقیقت را دارد .
  لاوروف تا بجایی در تسلیم سوریه به داعش و اسراییل پیش رفت که علنا به بشار اسد پیشنهاد پناهندگی سیاسی داد که توسط فرزندان ایران تو دهنی محکمی خورد و خفه شد و بعدها هالیوود مابانه و به شکر رسانه های صهیونیستی خودش و پوتین و مابقی باند خود را قهرمان نجات سوریه نمایانیدند که حملات پی در پی و غیرقانونی و روزمره اسراییل به سوریه تمام شخصیت مبتذل پینوکیوی کرملین را همه روزه برباد می‌دهد .
  اگر روسیه از متحد خود سوریه شرافتمندانه در برابر اسراییل دفاع نموده بود هرگز اوضاع خاورمیانه و فلسطین بدین نقطه انفجار جهانی نمیرسید .
  دوستی با روسیه تنها چیزی درحد چای و شیرینی خوردن است و فاقد هرگونه ارزش استراتژیک .
  روسیه مرد بزنگاه حادثه نیست و تا خودش مستقیما بخطر نیافتد هیچ ارزش و کاربردی ندارد

Comments are closed.