رسانه‌های اسرائیلی: نتانیاهو مردد است و ارتش از لغو حمله زمینی به غزه می‌ترسد.ترجمه مجله هفته

رسانه‌های اسرائیلی روز دوشنبه از نگرانی ارتش این رژیم از لغو حمله زمینی به غزه خبر دادند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که ارتش به مقامات سیاسی گفته است که حمله زمینی به غزه عواقبی خواهد داشت، اما چاره‌ای جز انجام آن نیست. آنها همچنین گفتند که جنگ در غزه ممکن است دو هفته یا شش ماه طول بکشد.

در همین حال، وب‌سایت کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد که ارتش آماده حمله زمینی است، اما هنوز چراغ سبزی از سوی مقامات سیاسی دریافت نکرده است. این وب‌سایت همچنین هشدار داد که تاخیر در حمله زمینی به غزه ممکن است باعث کاهش انگیزه سربازان ذخیره شود.

به گفته کارشناس نظامی کانال ۱۳، آلون بن دیوید، «در ارتش این احساس وجود دارد که نخست‌وزیر، بنیامین نتانیاهو، درباره حمله زمینی مردد و دودل است».

بن دیوید معتقد است که «آنچه نتانیاهو را نگران می‌کند این است که وقتی قطار حمله زمینی به حرکت درآید، او کنترل را از دست می‌دهد و عملیات حمله به دست وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش می‌افتد، یعنی تأثیر او در آن کم خواهد بود».

به گفته رسانه‌های اسرائیلی، مقامات سیاسی در مورد حمله زمینی به غزه دچار سردرگمی هستند، به ویژه پس از آنکه ارتش روز گذشته اعلام کرد که یک سرباز اسرائیلی کشته و سه نفر دیگر در حمله گروه‌های نیروهای فلسطینی به یک پست نظامی در نزدیکی کیسوفیم زخمی شده‌اند.

همزمان با سردرگمی مقامات سیاسی در مورد حمله زمینی، روزنامه یدیعوت آحارونوت گزارش داد که نتانیاهو «در مورد عملیات زمینی مردد است و مرحله بعدی را مختل می‌کند، بلکه از درگیر شدن در جنوب و شمال می‌ترسد».
روزنامه یدیعوت احرونوت اسرائیل گزارش داد که حزب الله می تواند اسرائیل را با حملات موشکی و پهپادی به غزه به طور نامحدود درگیر کند و اسرائیل هزینه زیادی برای این جنگ بپردازد.

این روزنامه همچنین گزارش داد که بین نتانیاهو و ارتش اسرائیل بحران اعتماد وجود دارد. نتانیاهو از ارتش عصبانی است و معتقد است که ارتش مسئول اتفاقات اخیر است. او در تصمیم گیری برای حمله زمینی به غزه مردد است.

در همین حال، روزنامه تلگراف انگلیس گزارش داد که درگیری های حزب الله با اسرائیل در مرز لبنان، طرح های اسرائیل برای حمله زمینی به غزه را پیچیده کرده است.

به گفته این روزنامه، اسرائیل به دلیل وضعیت پیچیده در مرز شمالی با لبنان، حمله زمینی به غزه را به تعویق انداخته است.

روزنامه قدس پست اسرائیل نیز در گزارشی تحلیلی، به نگرانی اسرائیل از حمله حزب الله به شمال فلسطین اشغالی اشاره کرد.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه، گزارش داد که یکی از دلایل تاخیر در حمله زمینی اسرائیل به غزه، نگرانی از حمله حزب الله به شمال است.

در هفته گذشته، درگیری ها بین ارتش اسرائیل و حزب الله در مرز لبنان به شدت افزایش یافت. این امر باعث شد که اسرائیل دستور تخلیه غیرمنتظره ده ها شهرک یهودی در منطقه مرزی را صادر کند.

همچنین گزارش شده است که ایالات متحده بر اسرائیل فشار می آورد تا حمله زمینی به غزه را به تعویق اندازد. آمریکا امیدوار است که با این کار بتواند به توافقی برای آزادی حدود ۲۰۰ زندانی فلسطینی در غزه دست یابد.

در این زمینه، ییر غولانی، معاون سابق رئیس ستاد ارتش اسرائیل و عضو کنست، گفت که آمریکا با ارسال یک ناو هواپیمابر به منطقه، مانع از باز شدن یک جبهه جدید توسط اسرائیل شد.

غولانی در مصاحبه با کانال ۱۲ اسرائیل گفت: “رئیس جمهور آمریکا جو بایدن و وزیر امور خارجه او آنتونی بلینکن به اسرائیل آمدند و دو گروه جنگی اصلی به همراه یک ناو هواپیمابر به اینجا فرستادند تا از باز شدن یک جبهه جدید توسط اسرائیل جلوگیری کنند.”

تسفی هاوزر، رئیس سابق کمیته امور خارجه و امنیت، نیز معتقد است که اسرائیل توانایی دفاع از خود را از دست داده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی ها عملاً این جنگ را مدیریت می کنند، گفت: “اسرائیل توانایی دفاع از خود را از دست داده است.”