برزیل و روسیه خواستار آتش بس بین اسرائیل و حماس شدند

ترجمه مجله هفته

رئیس جمهور برزیل، لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، و همتای روسی وی، ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه در یک تماس تلفنی موافقت کردند که کمک های بشردوستانه باید بدون مانع به مناطق فلسطینی محاصره شده توسط ارتش اسرائیل در نوار غزه دسترسی داشته باشند.

طبق بیانیه دفتر ریاست جمهوری برزیل، این دو رئیس جمهور همچنین بر این باورند که باید بمباران نوار غزه متوقف شود و گروگان ها باید فوراً آزاد شوند.

به گفته بیانیه کاخ کرملین، دو رئیس جمهور «ابراز نگرانی عمیق خود را نسبت به افزایش تعداد قربانیان در میان غیرنظامیان ابراز کردند و اهمیت اساسی آتش بس فوری، تخلیه شهروندان خارجی از نوار غزه و تضمین دسترسی بدون مانع به کمک های بشردوستانه را برجسته کردند».

لولا و پوتین همچنین خواستار «اتخاذ اقدامات فوری و موثر برای حل بحران در چارچوب سازمان ملل» شدند، همانطور که خبرگزاری AFP گزارش داد.
روسای جمهور برزیل و روسیه خواستار آتش بس میان اسرائیل و حماس شدند

ترجمه مجله هفته

طبق این بیانیه، این تماس تلفنی «به ابتکار طرف برزیلی» صورت گرفت و دو رئیس جمهور «وضعیت وخیم» در منطقه درگیری را به تفصیل مورد بحث قرار دادند. از آنجایی که برزیل در این ماه ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد، همچنین در مورد جنبه های همکاری برای انجام اقدامات در چارچوب سازمان ملل برای کاهش تنش در بحران بحث شد.

به گفته کاخ کرملین، این موضوع به ویژه در مورد چگونگی «پیشبرد واقعی روند صلح بر اساس یک مبنای حقوقی بین‌المللی به‌طور کلی پذیرفته‌شده، که ایجاد یک دولت فلسطینی مستقل را که با اسرائیل در صلح و امنیت همزیستی کند، پیش‌بینی می‌کند، مورد بحث قرار گرفت».

هم روسیه و هم برزیل هفته گذشته پیش نویس قطعنامه های مشابهی را در شورای امنیت ارائه کردند، اما هر دو به دلیل عدم کسب آرای لازم (روسیه) یا وتو ایالات متحده (برزیل) شکست خوردند.

برای روز سه‌شنبه، یک بحث علنی در شورای امنیت سازمان ملل در مورد بحران در خاورمیانه تعیین شده است، زیرا در چهار جلسه قبلی موفق به صدور بیانیه مشترکی در مورد این درگیری نشده است.