سیمور هرش: طرح نابودی حماس.

ترجمه مجله هفته

در حالی که پناهجویان در مرز مصر ازدحام می کنند، اسرائیل در حال آماده شدن برای بمباران غزه شهر با بمب های ضد پناهگاه‌ها تولید آمریکا است.

یک هفته پس از حملات وحشیانه حماس به اسرائیل، شکل آنچه از سوی نیروهای اسرائیلی خواهد آمد، روشن و بدون رحمانه است.

در هفته گذشته، هواپیماهای اسرائیلی اهداف غیرنظامی در غزه را به طور شبانه‌روزی بمباران کردند. خانه‌ها، بیمارستان‌ها و مساجد بدون هشدار و بدون هیچ تلاشی برای کاهش حداکثر تلفات غیرنظامی، به قطعات خرد شدند.

در پایان هفته، هواپیماهای اسرائیلی همچنین اعلامیه‌هایی را در غزه انداختند که به شهروندان غزه و مناطق اطراف آن در شمال اطلاع می‌داد کسانی که می‌خواهند زنده بمانند، بهتر است به سمت جنوب بروند – در صورت لزوم پیاده، ۲۵ مایل یا بیشتر به مرز رفح که به مصر منتهی می‌شود. در آن زمان هنوز مشخص نبود که آیا مصر با مشکلات مالی، یک میلیون مهاجر را که بسیاری از آنها به حماس پیوسته‌اند، خواهد پذیرفت.

از یک مقام مطلع اسرائیلی مطلع شدم که اسرائیل در تلاش است تا قطر را که به اصرار نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو از مدت‌ها قبل از حماس حمایت مالی کرده است، متقاعد کند تا به همراه مصر یک شهر چادری برای بیش از یک میلیون پناهنده‌ای که در آن سوی مرز منتظر هستند، ایجاد و تأمین مالی کند. مقام اسرائیلی به من گفت این منبع اسرائیلی به من گفت: «این هنوز یک معامله تمام نشده است. مقامات اسرائیلی به مصر و قطر هشدار داده اند که آوارگان باید بدون جایی برای فرود به غزه برگردند.»

یک مکان احتمالی، به گفته مقام اسرائیلی، یک قطعه زمین متروکه در شمال شبه جزیره سینا در نزدیکی مرز غزه است که در آن زمانی یک شهرک اسرائیلی به نام یامیت وجود داشت، زمانی که این شبه جزیره پس از پیروزی اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد. این شهرک توسط اسرائیل تخلیه و با بولدوزر تخریب شد قبل از اینکه سینا در سال ۱۹۸۲ به مصر بازگردانده شود. اسرائیل امیدوار است که قطر و مصر بحران پناهجویان را به عهده بگیرند.مشکل اصلی برای برنامه ریزان نظامی اسرائیل این است که علیرغم بسیج بیش از ۳۰۰ هزار سرباز ذخیره، آنها از درگیر شدن در یک نبرد خیابانی با حماس در غزه شهر خودداری می کنند. یک کهنه سرباز ارتش اسرائیل که در پست عالی خدمت می کرد، به من گفت که نیمی از ارتش اسرائیل در ده سال گذشته یا بیشتر درگیر محافظت از تعداد فزاینده ای از شهرک های کوچک در کرانه باختری بوده است، جایی که آنها توسط جمعیت فلسطینی به شدت مورد هجوم قرار می گیرند. “برنامه ریزان اسرائیلی به پیاده نظام خود اعتماد ندارند” ، این خبرچین گفت، آنها برای رفتن به جنگ، که می تواند یک جنگ مرگبار تبدیل شود آمادگی ندارند.

از آنجایی که جمعیت گرسنه مجبور هستند محل را ترک کند، طرح عملیاتی اسرائیل این است که نیروی هوایی ساختمان های باقیمانده در غزه شهر و سایر نقاط شمال را نابود کند. غزه شمالی دیگر وجود نخواهد داشت. سپس اسرائیل شروع به پرتاب بمب های ۵۰۰۰ پوندی تولید آمریکا، موسوم به “شکاف سازهای زیرزمینی” بر روی مناطق ویران شده ای می کند که جنگجویان حماس در آنجا پناه گرفته اند و موشک ها و سایر سلاح های خود را زیرزمینی تولید و مخفی کرده‌اند. یک نسخه بهبود یافته از سلاح، که به عنوان GBU-43/B شناخته می شود و توسط رسانه ها به عنوان “مادر همه بمب ها” نامیده می شود، در آوریل ۲۰۱۷ توسط ایالات متحده بر یک مرکز فرماندهی مظنون داعش در افغانستان پرتاب شد. یک نسخه اولیه از سلاح در سال ۲۰۰۵ به اسرائیل فروخته شد، ظاهراً برای استفاده علیه تأسیسات هسته ای ایران، و نسخه بهبود یافته لیزری آن یک دهه پیش توسط دولت اوباما برای فروش به اسرائیل تأیید شد. حتی در آن زمان، این خبرچین اسرائیلی به من گفت، نتانیاهو و مشاورانش می دانستند که حمایت نتانیاهو از حماس خطرناک است، مانند نگهداری از یک ببر به عنوان حیوان خانگی. “او در یک دقیقه تو را می خورد.”

این خبرچین گفت که برنامه ریزان نظامی فعلی اسرائیل متقاعد شده اند که نسخه بهبود یافته “شکاف سازهای زیرزمینی” یا JDAM با کلاهک های انفجاری بزرگتر، قبل از انفجار به اندازه کافی عمیق در زیر زمین نفوذ می کند – سی تا پنجاه متر – که انفجار و موج شوک ناشی از آن “همه را در یک نیم مایل خواهد کشت.”

این خبرچین گفت که انتظار دارد رهبری حماس بخواهد برخی از غیرنظامیان در محل بمانند زیرا به “سپرهای انسانی” نیاز دارند. طرح جدید اسرائیل برای تخلیه اجباری به این معنی است که “حداقل همه مردم کشته نخواهند شد”. او خاطرنشان کرد که این مفهوم به سال های اولیه جنگ ویتنام در آمریکا باز می گردد، زمانی که دولت رئیس جمهور جان اف. کندی طرح استراتژیک روستای استراتژیک را تصویب کرد که تخلیه اجباری غیرنظامیان ویتنامی را در مناطق جنگی به خانه های ساخته شده به سرعت در مناطقی که تصور می شد توسط جنوبی ها کنترل می شوند، پیش بینی می کرد. ویتنامی ها. زمین های خالی از سکنه سپس به عنوان “منطقه آتش آزاد” اعلام شد که در آن هر کسی که در آنجا حضور داشت می توانست توسط نیروهای آمریکایی هدف قرار گیرد.
خبرچین اسرائیلی گفت که تخریب سیستماتیک ساختمان‌های باقیمانده در غزه در روزهای آینده آغاز خواهد شد. بمب‌های نفوذگر زیرزمینی JDAM ممکن است بعداً بیایند. طبق سناریوی برنامه‌ریزان، به من گفته شد که سپس پیاده‌نظام اسرائیل مسئول پاکسازی خواهد بود: جستجو و کشتن جنگجویان و همکاران حماس که از حملات JDAM جان سالم بدر برده‌اند.

در پاسخ به این سوال که چرا برنامه ریزان اسرائیلی معتقدند که دولت مصر، اگرچه تحت فشار دولت بایدن، موافقت خواهد کرد که بیش از یک میلیون پناهنده از نوار غزه را بپذیرد، خبرچین گفت: «تخم مصری ها در دستان ماست» او در این زمینه به اتهامات اخیر علیه سناتور دموکرات راب منندز از نیوجرسی و همسرش به دلیل اتهامات فساد اشاره کرد که از معاملات او با مقامات ارشد مصری و ادعایی مبنی بر افشای اطلاعات در مورد افراد در سفارت ایالات متحده در قاهره ناشی می شود. عبدالفتی السیسی، رئیس جمهور مصر، که در سال ۲۰۱۴ با کودتایی علیه اخوان المسلمین منتخب به قدرت رسید، یک ژنرال بازنشسته است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ اداره اطلاعات نظامی مصر را بر عهده داشت.
همه این فرض را که پس از حملات JDAM، اگر اتفاق بیفتند، همه چیز خوب پیش خواهد رفت، قبول نداشتند. یک افسر سابق سرویس اطلاعاتی اروپایی که سال ها در خاورمیانه فعالیت داشته است، به من گفت: “مصری ها نمی خواهند حماس به مصر بیاید و حتما حداقل کاری را که باید انجام دهند، انجام خواهند داد.”

زمانی که از برنامه های اسرائیل برای استقرار JDAMS مطلع شد، گفت: «شهری که ویران شده است مثل هر زمان دیگری خطرناک است. صحبت در مورد استفاده از JDAMS صحبت از افرادی است که نمی دانند چه کار کنند. حماس می گوید، “آن را بیاورید.” آنها فقط منتظر آن هستند. این یک عملیات با دقت برنامه ریزی شده بود و حماس دقیقا می دانست که پاسخ اسرائیل چه خواهد بود. جنگ شهری وحشتناک است.»

این مقام سابق پیش بینی کرد که بمب های زیرزمینی اسرائیل به اندازه کافی عمیق نفوذ نخواهند کرد: حماس در تونل هایی که ۶۰ متر زیر زمین ساخته شده اند، فعالیت می کند و می تواند در برابر حملات JDAM مقاومت کند.

در پاسخ به این سوال، خبرچین اسرائیلی اذعان کرد که سنگ ها و صخره های زیرزمینی می تواند توانایی موشک ها را برای نفوذ عمیق محدود کند، اما سطح زیرزمینی در غزه شهر شنی است و مقاومت کمی خواهد داشت، به خصوص اگر JDAM ها از بالاترین نقطه ممکن پرتاب شوند.

خبرچین همچنین گفت که برنامه فعلی این است که حمله JDAM، اگر تصویب شود، تا روز یکشنبه یا دوشنبه انجام شود، بسته به اینکه اخراج اجباری جمعیت غزه شهر و جنوب به چه میزان موثر باشد، با حمله زمینی بلافاصله پس از آن.