سارا واگنکنشت از حزب چپ آلمان خارج شد – متن کامل بیانیه


ترجمه مجله هفته

سارا واگنکنشت تصمیم خود را قطعی کرد و از حزب چپ آلمان خارج شد. او صبح دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی فدرال، حزب جدید خود را معرفی کرد.

سارا واگنکنشت و ۹ نماینده دیگر پارلمان آلمان روز دوشنبه اعلام کردند که از حزب چپ خارج می شوند تا حزب جدیدی را تشکیل دهند. بیانیه مشترکی از این تشکل در اختیار تحریریه های روزنامه برلینر تسايتونگ و تله پولیس قرار گرفت.

در بیانیه آمده است که حزب چپ از انتخابات اروپایی ۲۰۱۹ تاکنون یک حزب شکست خورده بوده است. یکی از دلایل شکست سال های اخیر، تمرکز نادرست حزب است. حزب به دلیل عدم تمرکز بر عدالت اجتماعی و صلح، آرای خود را از دست داده است. برعکس، “تمرکز بر محیط های فعالانه شهری، جوان” رای دهندگان سنتی حزب چپ را دلسرد کرده است. هیئت اجرایی و مقامات حزب چپ از بررسی انتقادی نتایج انتخابات بد خود خودداری کرده اند.

فضای سیاسی در حزب چپ بسیار محدود است

در بیانیه ای که در اختیار روزنامه برلینر تسايتونگ و تله پولیس نیز قرار دارد، آمده است: «فضای سیاسی برای ما در حزب به قدری کوچک شده است که دیگر نمی توانیم با اعتماد کامل وارد آن شویم». و ادامه داد: «ناتوانی دولت در مقابله با بحران های زمان ما و تنگ شدن مسیر پذیرفته شده نظرات، باعث افزایش حزب دست راستی AfD شده است.

متن بیانیه:

اعضای حزب محترم حزب لینکه،

ما تصمیم گرفتیم حزب لینکه (چپ) را ترک کنیم و یک حزب جدید تشکیل دهیم. این گام برای ما آسان نبوده است. زیرا حزب چپ سال ها و حتی دهه ها خانه سیاسی ما بوده است. در اینجا ما با همکارانی آشنا شدیم که بسیاری از آنها به همراهان و برخی به دوستان ما تبدیل شدند.

با آنها، ما شب ها و آخر هفته ها را در رویدادهای حزبی گذراندیم و در انتخابات ساعات اضافی با هم و در کنار هم کار کردیم. برای ما دشوار است که همه اینها را پشت سر بگذاریم، هم از نظر سیاسی و هم از نظر شخصی. اگر راه بهتری وجود داشت، ما خوشحال بودیم که بتوانیم آن را برگزینیم. زیرا ما با بسیاری از شما همچنان احساس پیوند و همبستگی می کنیم، به همین دلیل می خواهیم تصمیم خود را توضیح دهیم.

اختلافات چند سال گذشته بر سر جهت سیاسی حزب چپ بوده است. ما بارها استدلال کرده ایم که تمرکز نادرست بر موضوعات سیاسی و عدم تمرکز بر عدالت اجتماعی و صلح، هویت حزب را تضعیف می کند.

ما بارها تأکید کرده ایم که تمرکز بر محیط های فعال و جوان شهری، رای دهندگان سنتی حزب را از آن دور می کند. ما بارها تلاش کرده ایم تا با تغییر جهت سیاسی، افول حزب را متوقف کنیم.

متاسفانه موفق نشدیم به این اهداف دست یابیم و در نتیجه موفقیت حزب در بین رای دهندگان هر روز کمتر شده است. تاریخ حزب چپ از انتخابات اروپایی ۲۰۱۹ داستان یک شکست سیاسی است.

رهبری حزب و مقامات آن در سطح ایالتی مصمم بودند که شکست حزب را به هیچ وجه به صورت انتقادی مورد بحث قرار ندهند. نه مسئولیتی برای آن بر عهده گرفتند و نه نتیجه گیری محتوایی از داشته باشند.

در عوض، کسانی که دیدگاه رهبری حزب را زیر سوال می بردند، به عنوان مقصر نتایج معرفی شدند و هر چه بیشتر طرد شدند.

با توجه به این زمینه، ما دیگر جایی برای دیدگاه های خود در حزب نمی بینیم. به عنوان مثال به کمپین “قیام برای صلح” در فوریه ۲۰۲۳ اشاره کنیم. این بزرگترین راهپیمایی صلح در حدود ۲۰ سال گذشته بود.
ده ها هزار نفر در مقابل دروازه براندنبورگ جمع شدند. با وجود اینکه و دقیقاً به این دلیل که حدود نیمی از ملت آلمان مسیر نظامیگری دولت آلمان را رد می کنند، کل حاکمیت سیاسی کشور با این راهپیمایی مخالفت کرد و آن را تحقیر کرد.

به جای حمایت از ما در این مبارزه، رهبری حزب چپ در کنار سایر احزاب مخالف ما ایستاد: آنها به برگزارکنندگان راهپیمایی اتهام “راست‌گرا بودن” زدند و به این ترتیب منبع اتهامات علیه ما شد.

فضای سیاسی برای ما در حزب به قدری محدود شده است که دیگر نمی توانیم با قامتی ایستاده وارد آن شویم. ما از طریق اتحادیه های ایالتی خود از این موضوع مطلعیم: این برداشت در مورد بسیاری از اعضای حزب چپ نیز صدق می کند. ما می خواهیم با حزب جدید برای آنها نیز یک خانه سیاسی جدید ایجاد کنیم.

ما این کار را از روی اعتقاد درونی انجام می دهیم، زیرا حزب سازی هدفی برای خود ما نیست. آنچه ما را تحریک می کند این است: ما نمی خواهیم دیگر توسعه سیاسی فعلی را تحمل کنیم. سیاست اجتماعی ویرانگر دولت ائتلاف زرد-سرخ-سبز، درآمد و کیفیت زندگی بخش بزرگی از جمعیت را کم و آنرا هزینه سیاست های خود می کند.

سیاست خارجی آلمان به جای تلاش برای یافتن راه حل های صلح آمیز، به تسلیح و گسترش جنگ میپردازد. در سطح بین المللی، مناقشات در حال تشدید هستند، شکل گیری بلوک های در حال ظهور تهدیدی برای صلح جهانی است و منجر به اختلالات اقتصادی گسترده خواهد شد.

در عین حال، مخالفت با این توسعه سیاسی در بحث های عمومی هر چه بیشتر مجازات میشود و مورد سرزنش حاکمیت قرار می گیرد. اما دموکراسی به تنوع نظرات و بحث های آزاد نیاز دارد. ناتوانی دولت در مقابله با بحران های زمان ما و تنگ شدن دایره نظرات پذیرفته شده، تعداد آرای حزب آلترناتیو برای آلمان را بالا برده است.

ما معتقدیم که حزب جدید می تواند پلتفرمی برای کسانی باشد که می خواهند در برابر این روند مقاومت کنند و برای یک آلمان عادلانه تر و صلح آمیزتر مبارزه کنند.

“بسیاری از مردم دیگر نمی دانند که چگونه اعتراض خود را و با چه روشی بیان کنند. در این شرایط، حزب چپ دیگر به عنوان یک اپوزیسیونی آشکار ظاهر نمی شود، بلکه به عنوان یک حزب “بله، اما” آبکی مطرح است. با این سیاست، حزب چپ از رادار دید مردم خارج شده است.

در حال حاضر، همه چیز حاکی از آن است که حزب چپ در انتخابات بعدی بوندس‌تاگ شکست خواهد خورد و در مجلس دیگر حضور نخواهد داشت، در حالی که حزب AfD در نظرسنجی ها بیش از ۲۰ درصد رای دارد. ما این مسئولیت را داریم که دوباره مبارزه جدی برای جهت گیری سیاسی و آینده کشور را رهبری کنیم. برای این کار می خواهیم یک نیروی سیاسی جدید ایجاد کنیم، صدای دموکراتیک برای عدالت اجتماعی، صلح، عقل و آزادی.

ما بدون کینه و بدون بی احترامی به حزب قدیمی خود آنرا ترک میکنیم. دفتر این درگیری برای ما بسته شده است. ما می دانیم: برخی از شما برداشتن این گام را آرزو کرده اید، برخی دیگر ناامید خواهند شد و برخی دیگر اکنون منتظر خواهند ماند که چگونه اوضاع پیش می رود. ما به همه شما می گوییم: ما می خواهیم مانند افراد عاقل و بالغ از هم جدا شویم.

جنگ و پلمیک به همه ما آسیب می رساند. حزب چپ دشمن سیاسی ما نیست. ما همچنین به بسیاری از شما که سال ها با ما به طور قابل اعتماد همکاری کرده اید، می گوییم: ما آماده گفتگو هستیم و خوشحال خواهیم شد که در زمان مناسب به شما در حزب خود خوشامد بگوئیم.

با احترام

سارا واگنکنشت، امیرا محمد علی، کریستین لای، لوکا شون، یوناس کریستوفر هوپکن، فادیمه اسچی، علی الدایمی، سویم داغدلن، جان لوکا دیتریش، کلاوس ارنست، آندری هونکو، زاکلین ناستی، عمید ربیح، جسیکا تاتتی، الکساندر اولریش، زابینه سیمرمن (تحریریه تله‌پولیس)

1 Comment

 1. خانه از پای بست ویران است
  خواجه در فکر نقش ایوانست

  طوفان الاقصی ، خیزش قهرمانانه ملت فلسطین همه ترفند ها و حقه های فاشیست ها و صهیونیستهای چپ نمای المانی را بر روی دایره ریخت و ثابت نمود که چپ المان از خود فاشیستها و صهیونیستهای رسمی المان در سرکوبی جنبش مقاومت ملتها و ملت فلسطین جنایتکارتر و پست تر و بیشرف تر است و دیگر هیچ ترفندی توان بهتر نمایی این نژادپرستان آدمخوار را ندارد .
  مواضع حزب جنایتکار چپ المان درباره فلسطین و اوکراین و…..هیچگونه تفاوتی با مواضع فاشیستها و صهیونیستهای غدار المانی ندارد و این احزاب و اقمار ایرانی انان به یکسره زاده و پرورده نژادپرستی و فاشیسم المانی بوده ، هستند و خواهند بود .
  تغییر نامهای روحوضی و شارلاتان صفتانه این جنایتکاران دیگر توان فریب زحمتکشان جهان را نخواهد داشت .
  مرده خواران و جیره بگیران ایرانی این جنبش فاشیستی اگرچه مدتها پیش در خارج از کشور به زانو درامدند و کیسه گدایی در دست بر درب‌های خروجی کنگره های این احزاب نشستند اما انان نیز سرنوشت بهتری در انتظارشان نیست و مجبور به انحلال ماهیت هویت و تشکیلات کثیف فاشیستی و صهیونیستی خود خواهند شد تا مردمان و زحمتکشان ایران بر روی خاکستر لجن گرفته وجود انان راه محکم و استوار استقلال و آزادی خود را بنا نهاده و از سرنوشت این ناپاکان صهیونیست تنها به عنوان تجربه ای تلخ بهره گیری نمایند .
  چپ المان و پیروان ایرانی آن ، همان چکیده و عصاره فاشیسم و صهیونیسم است و بالاجبار باید که نابود گردد.

Comments are closed.