اسرائیل برای غزه ضرب‌الاجل تعیین کرد.ترجمه مجله هفته

پیشنهاد اسرائیل بیشتر نشان از ضعف و ترس دارد تا بزرگواری و بخشایش.

سخنگوی ارتش اسرائیل، سرهنگ یوناتان کنریکس، گفت که اسرائیل در صورت تسلیم بی‌قید و شرط حماس و آزادی همه گروگان‌ها، عملیات زمینی در نوار غزه انجام نخواهد داد.

با این حال، وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالانت، تخمین می‌زند که عملیات پیش رو ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

کنریکس در مصاحبه‌ای با شبکه ABC استرالیا در روز دوشنبه از پاسخ به این سوال که چرا اسرائیل به نظر می‌رسد عملیات زمینی خود را به تأخیر می‌اندازد، طفره رفت. در عوض، سخنگوی صرفاً سوگند یاد کرد که ارتش اسرائیل «حماس را به طور کامل نابود» و «مردان خود را به خانه بازگرداند».

او توضیح داد که اسرائیل ترجیح می‌دهد به حملات هوایی تکیه کند و سربازان خود را بی‌دلیل در معرض خطر قرار ندهد. با این حال، او اشاره کرد که چنین اقدامی ممکن است برای نابودی گروه شبه‌نظامی کافی نباشد.

کنریکس گفت: «اگر حماس از مخفیگاه‌های خود که زیر پوشش جمعیت غیرنظامی پنهان کرده است بیرون بیاید… و گروگان‌های ما را برگرداند، همه ۲۱۲ نفر، و تسلیم بی‌قید و شرط شود، آن وقت جنگ تمام می‌شود».

کنریکس گفت که اگر شبه‌نظامیان فلسطینی این شرایط را برآورده نکنند، «احتمالاً باید برای پایان دادن به این کار مداخله کنیم».

در همین حال، وزیر دفاع گالانت روز یکشنبه در مقر نیروی هوایی اسرائیل در تل آویو، به گفته چندین رسانه اسرائیلی، تاکید کرد که این باید «آخرین عملیات [زمینی] در نوار غزه باشد، و فقط به این دلیل که پس از آن حماس دیگر وجود نخواهد داشت». او همچنین توضیح داد که عملیات ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

از زمان حمله غافلگیرانه حماس در ۷ اکتبر، اسرائیل حدود ۳۶۰ هزار نیروی ذخیره فراخوانده و نیروهای قابل توجهی را در اطراف نوار غزه مستقر کرده است. نیروی هوایی اسرائیل همچنین این منطقه پرجمعیت را با حملات هوایی گسترده بمباران کرده است. با این حال، دستور نهایی برای ورود به نوار غزه هنوز صادر نشده است.

روز جمعه، به نظر می‌رسید که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، تأیید کند که از اسرائیل می‌خواهد اعزام نیرو به نوار غزه را به تعویق بیندازد. با این حال، کمتر از یک ساعت بعد، بن لابول، مدیر ارتباطات کاخ سفید، ادعا کرد که رئیس‌جمهور سؤال را اشتباه فهمیده و قصد ندارد تصمیم‌گیری اسرائیل را تحت تأثیر قرار دهد.

در همان روز، بلومبرگ گزارش داد که دولت ایالات متحده و برخی متحدان اروپایی از اسرائیل می‌خواهند حمله زمینی خود به نوار غزه را به تعویق بیندازد تا در مورد آزادی گروگان‌های بیشتر حماس مذاکره کند.

به گفته هر دو طرف، این درگیری اخیر حداقل به قیمت جان ۱۴۰۰ اسرائیلی و قتلعام ۵۰۰۰ فلسطینی تمام شده و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده است.

1 Comment

Comments are closed.