نتانیاهو: اگر حزب‌الله وارد جنگ شود، عواقب ویرانگری خواهد داشتترجمه مجله هفته

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه به نیروهای خود که در نزدیکی مرز لبنان مستقر هستند، گفت که اگر حزب‌الله وارد جنگ بین اسرائیل و حماس شود، “بزرگترین اشتباه زندگی خود را مرتکب خواهد شد”. نتانیاهو هشدار داد که لبنان در نتیجه این کار “ویران” خواهد شد.

نتانیاهو گفت: «اگر حزب‌الله تصمیم بگیرد وارد جنگ شود، جنگ دوم لبنان را تجربه خواهد کرد.» او با اشاره به درگیری سال ۲۰۰۶، زمانی که اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد و بیروت را در پاسخ به حملات حزب‌الله به اسرائیل با حملات هوایی بمباران کرد، این سخن را بیان کرد. در این درگیری یک ماهه، حدود ۱۶۵ اسرائیلی و بیش از ۱۰۰۰ لبنانی کشته شدند.

نتانیاهو افزود: «حزب‌الله اشتباه زندگی خود را مرتکب خواهد شد. ما با شدتی باورنکردنی با آنها برخورد خواهیم کرد و عواقب آن برای آنها و برای کشور لبنان ویرانگر خواهد بود.»

از زمان آغاز درگیری با حماس دو هفته پیش، نیروهای اسرائیلی و حزب‌الله با شلیک موشک و گلوله‌باران توپخانه درگیر شده‌اند. گروه شبه‌نظامی لبنانی اگرچه پهپاد و تعدادی نفوذگر را از مرز فرستاده است، اما هیچ یورش بزرگی صورت نگرفته است و اسرائیل تاکنون از بازگشایی یک جبهه دوم در شمال خودداری کرده است.

با این حال، در روزهای اخیر، این شبه‌نظامی لبنانی حملات خود را تشدید کرده است و ده‌ها موشک به پایگاه‌های نظامی اسرائیل شلیک کرده است و در روز جمعه یک سرباز اسرائیلی را در حمله موشکی کشته است. نیروهای اسرائیلی در پاسخ با توپخانه و حملات پهپادی حمله کردند. یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز شنبه گفت که حزب‌الله “تصمیم گرفته است در درگیری‌ها شرکت کند” و برای آن “بهای سنگینی” خواهد پرداخت.

با این حال، به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، ایالات متحده اسرائیل را در پشت صحنه از درگیر شدن در یک جنگ دو جبهه هشدار داده است. به گفته منابع این روزنامه، مقامات آمریکایی گالانت را یک لابی‌گر حزب‌الله می‌دانند که اقدامات او می‌تواند اسرائیل را به جنگی بکشد که به سختی می‌تواند آن را پیروز شود.

با توجه به اینکه ایالات متحده از اسرائیل و ایران از حزب‌الله حمایت می‌کنند، چنین جنگی می‌تواند به راحتی به یک درگیری بزرگتر و مخرب‌تر تبدیل شود، به گفته منابع.

نائم قاسم، معاون رهبر گروه، روز یکشنبه گفت که حزب‌الله در حال حاضر “در قلب نبرد” بین اسرائیل و حماس است. قاسم گفت که هدف حزب‌الله در حال حاضر این است که “دشمن اسرائیلی را تضعیف کند و به او بفهماند که ما آماده هستیم” برای یک تشدید احتمالی بیشتر.

ده‌ها هزار اسرائیلی از شهرک‌های نزدیک مرز لبنان تخلیه شدند. ساکنان ۱۴ شهرک از صبح شنبه به دنبال مسکن موقت دعوت شدند، در حالی که ۲۸ شهرک دیگر هفته گذشته تخلیه شدند.