بایدن دخالت خود را در خاورمیانه افزایش می دهد.اسرائیل به تخریب غزه ادامه می دهد.
رئیس جمهور ایالات متحده می خواهد تسلیحات بیشتری صادر کند
نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

جنگ بین اسرائیل و حماس و متحدان فلسطینی آنها در روز جمعه نیز ادامه یافت. در شب، کلیسای ارتدوکس سنت پورفیروس در غزه در اثر حمله موشکی اسرائیل مورد اصابت قرار گرفت، طبق گفته آژانس ها. صدها فلسطینی در زمین‌های خود از ترس یک حمله زمینی اسرائیل احتمالی پناه گرفته بودند مورد حمله قرار گرفتند بر اساس گزارش مقامات، ۱۸ نفر از آنان کشته شدند.

به گفته ساکنان، در شهر صفرا که در شمال غزه واقع شده است، یک منطقه مسکونی کامل با حدود ۲۵ ساختمان مسکونی چند طبقه در صبح روز جمعه ویران شد، همانطور که رویترز گزارش داد. در جنوب غزه، شهر خان یونس نیز هدف حملات اسرائیلی قرار گرفت. بر اساس گزارش سازمان ملل، اکنون تقریباً یک سوم کل خانه ها در غزه آسیب دیده است. از طرف فلسطینی نیز، حملات موشکی به اسرائیل در روز جمعه ادامه یافت.

به گفته سازمان ملل، اولین محموله های کمک برای مردم در نوار غزه که به طور کامل مسدود شده است، قرار است این شنبه از مصر از طریق گذرگاه رفح وارد شود. این خبر را خبرگزاری فرانسه به نقل از اظهارات هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل، مارتین گریفیتس، روز جمعه اعلام کرد. گریفیتس در این فرصت خواستار تجدید درخواست سازمان ملل برای “آتش بس انسانی فوری” شد.

روز پنجشنبه شب، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در یک “سخنرانی به ملت” از کاخ سفید در واشنگتن اعلام کرد که قصد دارد روز جمعه (به وقت محلی) در کنگره درخواست کمک های جدیدی از جمله برای اسرائیل و اوکراین ارائه دهد. به نقل از یک منبع آگاه، رویترز از هزینه های برنامه ریزی شده ۱۰۰ میلیارد دلاری نوشت. ۶۰ میلیارد دلار برای اوکراین و ۱۴ میلیارد دلار برای اسرائیل در نظر گرفته شده است. جوش پل، مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده که مسئول ارسال تسلیحات بود، طبق گزارش رادیو NPR، روز سه شنبه استعفا داد. او این کار را با این استدلال توجیه کرد که کمک نظامی آمریکا به اسرائیل بحران انسانی در غزه را تشدید می کند.