اظهارات گرهارد شرودر درباره جنگ و صلح در اوکراین و نقش آمریکا.رئیس جمهور سابق آلمان دلیل شکست مذاکرات روسیه و اوکراین را فاش کرد.

ترجمه مجله هفته

گرهارد شرودر، رئیس جمهور سابق آلمان، در مصاحبه ای با یک روزنامه ادعا کرد که این دولت ایالات متحده بود که اجازه هیچ گونه سازشی را نداد، سازشی که می توانست تنها چند هفته پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در فوریه ۲۰۲۲ به پایان جنگ روسیه و اوکراین منجر شود.

در مصاحبه ای که روزنامه برلینر تسایتونگ در روز جمعه منتشر کرد، شرودر گفت که از او خواسته شده بود تا در مذاکرات صلح بین نمایندگان اوکراینی و روسیه در مارس ۲۰۲۲ در استانبول میانجیگری کند. اگرچه نمایندگان رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، آماده بودند در مسائل کلیدی مانند عدم پیوستن به ناتو امتیاز دهند، “اوکراینی ها به صلح موافقت نکردند زیرا اجازه نداشتند. آنها ابتدا باید در مورد هر چیزی که در مورد آن بحث می کردند از آمریکایی ها نظر بخواهند.”

مقامات روسی بارها ادعا کرده اند که ایالات متحده و سایر حامیان غربی اوکراین دولت زلنسکی را از موافقت با یک توافق صلح باز داشته اند. شرودر، که دوستی خود را با رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، حفظ کرده است، به طور اساسی این ادعا را در مصاحبه با برلینر تسایتونگ تایید کرد. “به نظر من: هیچ اتفاقی نمی توانست بیفتد زیرا همه چیز در واشنگتن تصمیم گرفته می شد،”.

رئیس جمهور سابق این استراتژی واشنگتن را “مرگبار” خواند زیرا منجر به نزدیک شدن روسیه و چین می شود. “آمریکایی ها فکر می کنند می توانند روس ها را در کنترل داشته باشند،” شرودر گفت. “حالا اینطور است که دو بازیگر، چین و روسیه، که توسط ایالات متحده محدود می شوند، با هم متحد می شوند. آمریکایی ها فکر می کنند آنها قوی هستند تا هر دو طرف را در کنترل داشته باشند. به نظر من، این یک اشتباه است. فقط نگاه کنید که چگونه طرف آمریکایی اکنون دچار اختلاف شده است. به هرج و مرج در کنگره نگاه کنید.”

شرودر گفت که متحدان واشنگتن در غرب اروپا “فرصت را از دست دادند” تا در مارس ۲۰۲۲ بر صلح اصرار کنند. او افزود که در آن زمان زلنسکی در مورد کریمه و مناطق جدایی طلب در منطقه دونباس سازش پذیر بود. از آن زمان، صدها هزار سرباز اوکراینی کشته شده اند زیرا کمک نظامی غربی درگیری را طولانی کرده است. پوتین اوایل این ماه تخمین زد که کی‌یف در جریان ضد حمله ناموفقی که در ماه ژوئن آغاز شد، بیش از ۹۰ هزار سرباز از دست داده است.

شرودر گفت: “تامین تسلیحات راه حلی برای همیشه نیست، اما هیچ کس نمی خواهد از آن صحبت کند.” “همه در سنگر نشسته اند. چند نفر دیگر باید بمیرند؟ این کمی شبیه خاورمیانه است. قربانیان از یک سو و از سوی دیگر چه کسانی هستند؟ مردم فقیری که فرزندان خود را از دست می دهند.”

شرودر استدلال کرد که تنها رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، و صدراعظم آلمان، اولاف شولتس، می توانند مذاکرات صلح در شرق اروپا را احیا کنند. “شولتس و مکرون باید در واقع از یک روند صلح در اوکراین حمایت کنند، زیرا این موضوع نه تنها یک موضوع آمریکایی، بلکه به ویژه یک موضوع اروپایی است.” او افزود: “چرا شولتس و مکرون تامین تسلیحات را به یک پیشنهاد گفتگو پیوند ندادند؟ مکرون و شولتس تنها کسانی هستند که می توانند با پوتین صحبت کنند.”

شرودر گفت که رهبری روسیه توسط تلاش ایالات متحده برای آوردن ناتو به مرز غربی مسکو با پذیرش اوکراین به این ائتلاف نظامی غربی احساس تهدید می شود. با این حال، او ادعا کرد که یکی از توجیهات تسلیح اوکراین – گسترش ادعایی روسیه – هیچ مبنایی در واقعیت ندارد.

شرودر گفت: “این ترس از روس ها احمقانه است.” “آنها چگونه می توانند ناتو را شکست دهند، چه رسد به اشغال غرب اروپا؟” او افزود: “بنابراین، هیچ کس در لهستان، بالتیک و به خصوص در آلمان – که البته همه آنها اعضای ناتو هستند – نباید فکر کند که در خطر هستند.”

از سوی دیگر، شرودر اصرار داشت، رهبران غربی باید درک کنند که مهم نیست چه کسی در مسکو قدرت را در دست دارد، روسیه اجازه نخواهد داد که اوکراین و گرجستان جذب ناتو شوند. او گفت: «این تحلیل تهدید ممکن است احساسی باشد، اما در روسیه واقعی است. غرب باید این را درک کند و مصالحه را بر این اساس بپذیرد. در غیر این صورت دستیابی به صلح دشوار خواهد بود.»