اشتهای سیری ناپذیرجنگ ها و ژئوپلیتیک ایالات متحده

نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

بار دیگر، جو بایدن به سراغ قفسه زیرین کمدش رفت، کمدی که با البسه بدبو و بسیار کثیف پر شده بود. او در روز جمعه، پس از بازگشت از اسرائیل، از دفتر بیضی کاخ سفید به جهان اعلام کرد: «ما نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم تروریست‌هایی مانند حماس و دیکتاتورهای مانند پوتین پیروز شوند.»

پوتین و حماس را در یک دسته قرار دادن؟ کسی که با چنین شعارهای نابخردانه‌ای در برابر عموم ظاهر می‌شود، یا می‌خواهد بخش احمق‌ترین جناح راست افراطی آمریکا را جذب کند، یا مشکل دیگری دارد. هر دو مورد برای رئیس‌جمهور ایالات متحده صدق می‌کند.

بایدن حتی چند مشکل دارد. یکی از آنها این است که ایالات متحده و متحدانش بیش از یک و نیم سال است که ده‌ها میلیارد دلار برای تسلیح اوکراین هزینه کرده‌اند – و چه اتفاقی افتاد؟ عملیات تهاجمی اوکراین که با که مانند فیل باد کردند و به هوا فرستادند بادش در رفت، شکست خورد. روز به روز بیشتر در ایالات متحده، به ویژه در جناح راست، معتقدند: نه، اوکراین یک چاه بی‌انتها و سیری ناپذیر است. اما آیا می‌توان شیر آب را به همین راحتی برای کی‌یف بست؟ اگر چنین شود اوکراین دیر یا زود از بین میرود و قرار نبود چنین شود.
حالا یک مشکل دوم اضافه شده است. حماس با یک حمله به اسرائیل آنها را به جنگ جدیدی تحریک کرده است. اگر حمله زمینی صورت گیرد، احتمال راه افتادن یک آتش سوزی در خاورمیانه و شمال آفریقا آتش‌سوزی می‌رود. حداقل آن دسته از شبه‌نظامیان منطقه که با ایران همکاری نزدیک دارند، می‌توانند دست به حمله بزنند – حزب‌الله لبنان، شبه‌نظامیان سوریه و غیره. در روزهای اخیر، شبه‌نظامیان شیعه عراقی برای هشدار، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در سوریه و عراق را هدف قرار دادند، در حالی که یک کشتی جنگی آمریکایی موشک‌های حوثی را از یمن رهگیری کرد. آیا ایالات متحده می‌تواند از این جهنم که به وضوح در حال شکل‌گیری است، فرار کند؟ نه.

بنابراین – به این ترتیب که بایدن آنرا می‌بیند و از آن می‌ترسد – آنها در کوتاه مدت دو جنگ در پیش دارند. بایدن، برای جلوگیری از بدترین اتفاقات، بع دولت اسرائیل هشدار داده است که مرتکب همان اشتباهی که ایالات متحده پس از ۱۱ سپتامبر کرد، نشود و با خشونت‌ به شکست استراتژیک نرسد. آیا هشدارهای او در تل‌آویو مثمر ثمر خواهد بود؟ به این موضوع باید تردید کرد. بنابراین، تنها گزینه رئیس‌جمهور ایالات متحده این است که منابع مالی برای هر دو جنگ را تأمین کند. برای این کار، به گفته تحلیلگران، او به حمایت بخش احمق‌ترین جناح راست آمریکا نیاز دارد. چه کاری انجام دهد؟ خوب، شاید بتوان ترامپیست‌ها را با یک شوخی احمقانه جذب کرد. بنابراین، باید بایدن پوتین و حماس را در یک دسته قرار دهد.

اما: حتی اگر این ترفند جواب دهد – و این امر قطعی نیست – یک مشکل سوم باقی می‌ماند. اینکه ایالات متحده به طور کامل از افغانستان و تا حد زیادی از خاورمیانه و شمال آفریقا عقب‌نشینی کرده است، اینکار دلیلی داشت: آنها به تجهیزات نظامی و پول برای نبرد قدرت خود علیه چین نیاز دارند. هر چیزی که در اوکراین ذوب شود یا در خاورمیانه بسوزد، در نهایت در منطقه آسیا و اقیانوسیه کم می‌آید.