ادعاهای اسرائیل درباره بمباران بیمارستانی در غزه غیرقابل اعتماد است.

تحلیلگران: ادعاهای اسرائیل درباره بمباران بیمارستانی در غزه غیرقابل اعتماد است

ترجمه مجله هفته

کارشناسان با تجزیه و تحلیل فیلم ها و ضبط های صوتی، تناقضات قابل توجهی با ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه شبه نظامیان فلسطینی مسئول حمله مرگبار به بیمارستان الاهلی در غزه در این هفته بودند، پیدا کرده اند.

این ادعاها از سوی Earshot، یک سازمان غیردولتی که در زمینه تجزیه و تحلیل صوتی از ضبط های مربوط به مناطق درگیری و موارد حقوق بشر تخصص دارد، و Forensic Architecture، یک آژانس تحقیقاتی مستقر در دانشگاه لندن، مطرح شده است.
این بیمارستان که توسط مسیحیان اداره می شد و همچنین به عنوان بیمارستان باپتیست شناخته می شد، روز سه شنبه بر اثر انفجار تخریب شد. به گفته وزارت بهداشت فلسطین، در این انفجار حدود ۵۰۰ نفر کشته شدند.
مقامات اسرائیلی دو مدرک ارائه کرده اند که به گفته آنها نشان می دهد این ساختمان توسط یک راکت فلسطینی مورد اصابت قرار گرفته است: یک ویدیو که یک سری راکت های فلسطینی را نشان می دهد که از شرق به غرب پرواز می کنند، که یکی از آنها ظاهراً با یک نور درخشان منفجر می شود و به بیمارستان بر خورد میکند، و یک مکالمه تلفنی شنود شده که در آن ظاهراً شبه نظامیان حماس در مورد چگونگی سقوط راکت های گروه اسلامگرای جهاد اسلامی در داخل نوار غزه صحبت می کنند.


بنیامین نتانیاهو، رئیس جمهور اسرائیل، روز سه شنبه شب در شبکه های اجتماعی نوشت، “باید تمام دنیا بداند: این تروریست های وحشی در غزه بودند که بیمارستان غزه را مورد حمله قرار دادند، نه [نیروهای دفاعی اسرائیل]”,

با این حال، تیم های شبکه قطری الجزیره و شبکه بریتانیایی Channel 4 این ویدیو را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که برق درخشان نمی تواند با انفجار بعدی در بیمارستان مرتبط باشد. الجزیره خاطرنشان کرد که برق “در واقع با سیستم دفاع موشکی Iron Dome گنبد آهنین اسرائیل مطابقت داشت که یک راکت از نوار غزه را رهگیری کرد و آن را در هوا منهدم کرد”.

در یک ویدیو دوم که در نزدیکی محل انفجار گرفته شده است، صدای یک راکت یا جسم پرنده در حال چرخش در هوا قبل از برخورد به بیمارستان شنیده می شود. Earshot این ویدیو را بررسی کرد و دریافت که فرکانس جسم وارد شونده نشان می دهد که این جسم از شمال شرقی، شرق یا جنوب شرقی به بیمارستان نزدیک می شد، در حالی که اسرائیل ادعا می کرد که این جسم از سمت غرب نزدیک می شد.
معماری جنایی نتایج Earshot را تأیید کرد و دریافت که پرتابه احتمالاً از سمت اسرائیل آمده است.به گفته این آژانس، تحلیل های بیشتر از گودالی که در بیمارستان ایجاد شده بود، نشان می دهد که این گودال از سمت شمال شرقی نزدیک شده است.

Earshot همچنین ضبط تلفنی را بررسی کرد و دریافت که برخلاف اکثر مکالمات که صدای هر دو طرف مکالمه در یک کانال صوتی منتقل می شود، ضبط از دو صدای ضبط شده جداگانه تشکیل شده است که به هم متصل شده اند. Earshot گفت که نمی تواند “به طور قطعی بگوید که گفتگوی شنیده شده جعلی است… میزان دستکاری مورد نیاز برای ترکیب این دو صدایه، آن را به عنوان منبع شواهد قابل اعتماد رد می کند.”

بلافاصله پس از انفجار، مشاور دولت اسرائیل، هانانیا نفتالی، در X (که قبلاً توییتر بود) نوشت که “هواپیماهای جنگی اسرائیل یک پایگاه تروریست های حماس را در یک بیمارستان در غزه مورد اصابت قرار دادند”، قبل از اینکه توییت خود را چند دقیقه بعد حذف کند.



با این حال، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از روایت اسرائیل از وقایع حمایت کرده است، در حالی که اسرائیل همچنان در سراسر جهان عرب به عنوان مقصر شناخته می شود. “همه اینجا معتقدند که اسرائیل مسئول است”, ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، روز چهارشنبه به CNN گفت. “ارتش اسرائیل می گوید که اینطور نیست، اما… سعی کنید کسی را پیدا کنید که در این بخش از جهان به این باور برسد.”