آمریکا در مورد اسرائیل با ایران تماس گرفت.ایالات متحده اسرائیل را از جنگ دو جبهه ای برحذر می دارد.

ترجمه مجله هفته

ریانه روسیه امروز گزارش داد، دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در تلاش است تا اسرائیل را از یک حمله گسترده به حزب الله، گروه نظامی اسلامگرا مستقر در لبنان، منصرف کند، زیرا نگران است که این امر کل خاورمیانه را به آشوب بکشد. این روزنامه روز جمعه به نقل از منابع گزارش داد.

به گفته مقامات آمریکایی و اسرائیلی که توسط روزنامه مورد مصاحبه قرار گرفتند، واشنگتن نگران است که اگر اسرائیل حمله گسترده ای را نه تنها به حماس، بلکه به حزب الله نیز آغاز کند، در یک جنگ دو جبهه ای قرار خواهد گرفت. گزارش شده است که همچنین نگرانی وجود دارد که چنین اقدامی ایالات متحده را با ایران، که روابط نزدیکی با گروه مستقر در لبنان دارد، به درگیری بکشد.

بر اساس گزارش، مقامات آمریکایی سعی کرده اند از طریق میانجیگری کشورهای عرب با حزب الله و ایران در تماس بمانند، در حالی که به اسرائیل توصیه کرده اند “مراقب باشند که اقدامات آنها در شمال علیه حزب الله و در جنوب در نوار غزه به حزب الله بهانه ای آسان برای ورود به جنگ ندهد.”

به گفته نیویورک تایمز، این نگرانی ها در دیدارهای بایدن و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با مقامات اسرائیلی آشکار شد. گزارش شده است که رئیس جمهور ایالات متحده به ویژه “روح کابوس تصمیمات فاجعه بار” واشنگتن برای حمله به عراق و جنگیدن در افغانستان را مطرح کرده است.

در حالی که حزب الله و اسرائیل در روزهای اخیر حملات عبور از مرز انجام داده اند، هر دو طرف تاکنون از بسیج کامل نیروهای خود خودداری کرده اند. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، حزب الله را “ده برابر قوی تر از حماس” توصیف کرد و هشدار داد که ارتش اسرائیل باید برای جنگ با آن آماده باشد.

منابع نیویورک تایمز گالانت را یک شاهین ضد حزب الله توصیف می کنند که یک ضربه پیشگیرانه علیه گروه را تشویق می کند، موضعی که توسط سایر مقامات اسرائیلی به اشتراک گذاشته نمی شود.

در همین حال، ناظم قاسم، معاون رهبر حزب الله، روز یکشنبه اعلام کرد که این گروه در «قلب مبارزه» بین اسرائیل و حماس قرار دارد و می خواهد «دشمن اسرائیلی را تضعیف کند و به او بفهماند که ما آماده هستیم» برای یک احتمال بزرگ شدن تنش.

خاورمیانه در ۷ اکتبر شاهد خشونت جدیدی بود، زمانی که گروه مسلح فلسطینی حماس یک حمله غافلگیرانه به اسرائیل آغاز کرد که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کشور خود را «در جنگ» اعلام کرده و در حال آماده شدن برای یک عملیات زمینی گسترده در نوار غزه است.