کارشناس جهادیسم: جرالد دارونیننوشته رافائل اشملر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته


جنگ غزه برای بسیاری از سیاستمداران فرانسه دردسرساز شده است. این موضوع شامل ژرارد دارمنین، وزیر کشور فرانسه نیز می‌شود. از ۷ اکتبر، او در همه جا «تروریسم جهادی» می‌بیند، به عنوان مثال در توییتی از سوی ستاره فوتبال فرانسه، کریم بنزما، که در آن پسر مهاجران الجزایری ابراز همدردی خود را با قربانیان «بمباران ظالمانه» غزه ابراز کرد.
این برای دارمنین دلیل کافی بود که به بهترین بازیکن فوتبال جهان «ارتباطات با اخوان المسلمین» را نسبت دهد. او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی افراطی راست C-News در روز دوشنبه ادعا کرد که مدت‌هاست که «انحراف بنزما به سمت اسلام خشکه مقدس و جدی» را مشاهده می‌کند. او حتی «شواهدی» برای این ادعا دارد.

از آنجایی که او جزئیات بیشتری ارائه نکرد، روزنامه فرانسوی لو پاریزین در روز چهارشنبه از وزیر خواست که توضیح دهد شواهد ادعایی برای ارتباط‌های بنزما با اسلام‌گرایان چیست. دارمنین توضیح داد که فوتبالیست اغلب در مسابقات ملی سرود ملی را نمی‌خواند و حتی یک سلفی با یک امام [مفتی] در اینستاگرام منتشر کرده است.

برای رهبر فاشیست فرانسه، مارین لوپن، این شواهد کافی بود و فورا متقاعد شده بود. او در روز جمعه گفت که «حالا مطمئن است که آقای بنزما علاقه‌ای به رادیکالترین نوع اسلام دارد». نادینه مورانو (وزیر سابق دولت سارکوزی) از آنها کمی هم جلوتر رفت: بنزما یک «فرانسوی روی کاغذ» است (اصطلاحی از فرانسه ویشی برای افرادی با پیشینه مهاجرت) دارند. سیاستمدار راست افراطی اریک زمور نیز یک قدم جلوتر رفت: او[بنزما] را به عنوان «اسلام‌گرا» با حمله مرگبار چاقو یک هوادار داعش به یک معلم در آراس هفته گذشته مرتبط دانست. سناتور محافظه‌کار والری بوئر بلافاصله خواستار سلب تابعیت فرانسوی بنزما شد. سرود ملی نخواندن، سلفی گذاشتن. چقدر سریع می‌تواند این اتفاق بیفتد.