واشنگتن تحت فشار اسرائیل برای به تعویق انداختن عملیات زمینی غزهترجمه مجله هفته

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولت ایالات متحده و برخی از متحدان اروپایی از اسرائیل می‌خواهند عملیات زمینی خود در نوار غزه را به تعویق بیندازد تا در مورد آزادی گروگان‌های بیشتری از سوی حماس مذاکره کند.

نیروهای دفاعی اسرائیل در واکنش به یک حمله تروریستی مرگبار در اوایل ماه جاری، عملیات گسترده‌ای را در این منطقه خودمختار فلسطینی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

اگرچه اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود که به زودی نیروهای خود را به نوار غزه اعزام خواهد کرد، اما به گفته چندین منبع آشنا با مذاکرات گروگان‌گیری، روز جمعه “تحت فشار آمریکا موافقت کرد که خودداری کند”.

گروه فلسطینی جهادی حماس که بر نوار غزه حکومت می‌کند، در حمله تروریستی خود به اسرائیل در ۷ اکتبر بیش از ۲۰۰ نفر را به گروگان گرفت، از جمله چندین شهروند آمریکایی. به گفته بلومبرگ، واشنگتن در هفته‌های اخیر در گفتگوهای “مخفی” که توسط قطر میانجی‌گری می‌شد، برای آزادی گروگان‌ها شرکت کرده است.

روز جمعه، مقامات آمریکایی تایید کردند که دو گروگان آمریکایی، یک مادر و دختر، به نام‌های Judith Tai Raanan و Natalie Raanan 17 ساله، آزاد شده‌اند. آنها اکنون تحت مراقبت نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) هستند که آزادی آنها را به “فشار نظامی” بر حماس نسبت دادند.

وزارت امور خارجه قطر این اقدام را بعداً “تلاش این کشور” توصیف کرد و افزود که این نتیجه “روزهای زیادی از ارتباط مداوم بین همه طرف‌های درگیر” بوده است. این وزارتخانه قول داد که گفتگو با حماس را ادامه دهد، به امید آزادی “همه گروگان‌های غیرنظامی از هر ملیتی”.

اگرچه کاخ سفید در هفته‌های اخیر از اسرائیل به شدت حمایت کرده است، اما واشنگتن در گفتگوهای خصوصی نیز از یک اشغال طولانی‌مدت نوار غزه هشدار داده است، همانطور که مقامات ایالات متحده و سایر کشورهای غربی به نقل از CNN گزارش داده‌اند. یک وزیر دفاع ناتو که نامش فاش نشد به این شبکه گفت که متحدان اسرائیل “کاملاً حق آنها را برای اقدام علیه حماس به رسمیت می‌شناسند”، اما فقط باید کنی احتیاط در رفتارشان کنند.

“بنابراین به این معنا نیست که ‘انجامش ندهید’، بلکه ‘به آنچه اتفاق می‌افتد فکر کنید و یک استراتژی داشته باشید، نه فقط یک مانور تاکتیکی’. ما انتظار داریم که اسرائیل در چارچوب حقوق بشر بین‌المللی عمل کند، اما می‌فهمیم که آنها اینجا با یک دشمن روبرو هستند”، این مقام با اشاره به اظهارات عمومی سایر دولت‌های غربی گفت.

در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل باید عملیات زمینی را به تعویق بیندازد، رئیس‌جمهور جو بایدن روز جمعه پاسخ داد “بله”. با این حال، کاخ سفید بعداً روشن کرد که رئیس‌جمهور از خبرنگاران “دور بود” و سوال را اشتباهی فهمیده بود.

سخنگوی کاخ سفید، بن لابولت، در بیانیه‌ای گفت، “سوال به نظر می‌رسید ‘آیا دوست دارید شاهد آزادی گروگان‌های بیشتری باشید؟’ او در مورد چیز دیگری اظهار نظر نکرد”،.

دور جدید خشونت تاکنون در هر دو طرف هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است. به گفته مقامات محلی، بیش از ۴۱۰۰ فلسطینی و ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته شده‌اند. IDF از ابتدای حمله حماس در اوایل ماه جاری، حملات هوایی سنگینی را بر نوار غزه انجام داده است، که باعث شده است سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشر نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در این منطقه هشدار دهند.