«میلی، نامزد شرکت‌های بزرگ»گوئیدو کرکساتو، مدیر دانشکده حقوق بدنه حقوقدانان دولت (ECAE) آرژانتین
مصاحبه: فردریش اشناترر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

این احتمال وجود دارد که خاویر میلی، خودخوانده آنارشی‌خواه، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور که این یکشنبه برگزار می‌شود، پیروز شود. میلی کیست؟

میلی یک اقتصاددان نئولیبرال است که در یک دانشگاه خصوصی با اعتبار آکادمیک کم تحصیل کرده است: دانشگاه بلگرانو. اگرچه او به تحصیلات آکادمیک خود می‌بالد: او از یک موسسه خصوصی می‌آید که در آرژانتین کمتر از سیستم آموزشی دولتی اعتبار دارد. این موضوع تصادفی نیست: میلی می‌خواهد آموزش عمومی رایگان را لغو کند – یکی از مهم‌ترین نمادهای این کشور.

دلایل موفقیت او چیست؟

میلی خود را به عنوان چیزی جدید معرفی می‌کند. موفقیت او نتیجه بحران اقتصادی در آرژانتین است. حزب حاکم پرونیسم و حزب راستگرای مکری نیز در ایجاد این بحران نقش دارند. میلی حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی دارد که به‌ویژه در طول همه‌گیری مورد استفاده قرار گرفت. احزاب سنتی بر روی ملاقات‌های حضوری تمرکز می‌کنند.

برای درک شخصیت میلی، باید محدودیت‌های خروجی را در طول همه‌گیری کووید-۱۹ در آرژانتین که بسیار سخت‌گیرانه بود، درک کرد. این محدودیت‌های گسترده به‌ویژه جوانان را خشمگین کرد. میلی در این سناریو فریاد زد: «زنده باد آزادی». این‌گونه بود که او «پدیده میلی» را ایجاد کرد.

در مرکز برنامه میلی، یک ضد کمونیسم احمقانه، لیبرالیسم مطلق و یک دستور کار نئولیبرال قرار دارد. پروژه سیاسی او چیست؟

راست افراطی آرژانتین لیبرال است. آنها به‌طور عمدی لیبرالیسم را با نئولیبرالیسم، دو مفهوم متضاد، اشتباه می‌گیرند. لیبرالیسم سیاسی قدیمی آلبردی، نویسنده قانون اساسی ما، که میلی آن را بسیار دوست دارد، هیچ ارتباطی با نئولیبرالیسم اقتصادی جدیدی که میلی به آن اشاره می‌کند، ندارد. برخلاف لیبرالیسم سیاسی، نئولیبرالیسم اقتصادی برابری‌طلب نیست. میلی با برابری و به‌ویژه با عدالت اجتماعی مخالف است. او به یک جامعه خشمگین و فقیر که ترجیح می‌دهد همه چیز را نابود کند، سخن می‌گوید.

نقش سنتی راست در انتخابات چیست؟

کاندیدای حزب راست، پاتریسیا بولریچ، به‌ویژه در میان جوانان از میلی عقب ماند. این جوانان بحران شدید سال ۲۰۰۱ را خودشان تجربه نکرده‌اند. آنها خاطرات واضحی از آن ندارند. بنابراین، آسان است که مسئولیت وضعیت فعلی را به پرونیسم نسبت دهند. در مورد صندوق بین‌المللی پول صحبت نمی‌شود، در حالی که مکری رئیس‌جمهور سابق، بدهی‌های هنگفتی از طریق آن‌جا به ارث گذاشت که این کشور نمی‌تواند آنها پرداخت کند. پیشنهاد میلی برای دلاری کردن اقتصاد کشور نیز در این امر تغییری ایجاد نخواهد کرد. در نهایت، او نامزد شرکت‌های بزرگ است، نه یک فرد خارج از آنها و مستقل.

یک رئیس‌جمهور میلی برای نقش آرژانتین در سیاست آمریکای لاتین چه معنایی خواهد داشت؟

این یک عقب‌گرد خواهد بود: دور شدن از ادغام آمریکای لاتین، دور شدن از نزدیک شدن به گروه پوئبلا (اتحادیه سیاستمداران و روشنفکران پیشرفته آمریکای لاتین، ج. و.). میلی یک عقب‌گرد عظیم برای دموکراسی آرژانتین و دولت قانون اجتماعی است. عدالت اجتماعی برای او دزدی است، این را او مکرراً تکرار می‌کند. میلی از فروش آزاد اعضای بدن، مقررات‌زدایی از فرزندخواندگی کودکان خردسال و حمل آزاد سلاح حمایت می‌کند. برنامه او همچنین ضد فمینیستی است. مانند رئیس‌جمهور سابق برزیل، ژایر بولسونارو، میلی نیز از پدرسالاری دفاع می‌کند. او می‌خواهد حقوق مردان را نسبت به زنان تقویت کند. به همین دلیل است که او عمدتاً توسط مردان جوان انتخاب می‌شود.


گیدو کروکساتو مدیر اتاق بازرگانی آرژانتین کانون وکلای ایالتی (ECAE) است.

1 Comment

Comments are closed.