محور مقاومت : جبهه‌ها باز استمحور مقاومت : جبهه‌ها در راستای طوفان الاقصی باز است

ترجمه مجله هفته

در ساعات گذشته، اسرائیل و ایالات متحده حملات و ضرباتی از مقاومت در فلسطین، لبنان، عراق و یمن دریافت کردند، که در راستای پیوستن به نبرد طوفان الاقصی و در پاسخ به جنایات اشغالگران علیه غیرنظامیان در غزه صورت گرفت.
نیروهای فلسطینی از حدود دو هفته پیش، به طور مداوم حملات موشکی به سمت شهرهای اشغالی و مستعمرات انجام می‌دهد و به طور پیاپی دستاوردهای میدانی خود را به نمایش می‌گذارد، که بخشی از نبرد طوفان الاقصی است.

در آخرین تحولات، مقاومت در غزه، صبح امروز شنبه، یک رشته موشکی سنگین را به سمت نوار غزه شلیک کرد، در پاسخ به جنایات مداوم اشغالگران اسرائیلی علیه غیرنظامیان در این منطقه.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های فلسطینی، آژیرهای هشدار در مستعمرات نزدیک رفح در جنوب به صدا درآمد.

در ساعات اولیه جمعه، گردان‌های القسام اسدود را با یک رشته موشکی هدف قرار داد، علاوه بر این، مستعمره سدیروت و تجمعات نیروهای اشغالگر در نزدیکی مفخیم با حملات موشکی هدف قرار گرفتند.

همچنین، گردان‌ها روز گذشته، فیلمی از هدف قرار دادن یک تانک مرکاوا ۴ با یک خمپاره ضد زره در شرق خان یونس منتشر کردند.

از سوی دیگر، سرایا القدس اعلام کرد که شهر عسقلان اشغالی و مستعمره سدیروت را با حملات موشکی هدف قرار داده است، علاوه بر این، تجمعات سربازان اشغالگر در مفلاسیم را نیز با یک رشته موشکی هدف قرار داده است

جبهه لبنان

همزمان، عملیات مقاومت اسلامی در لبنان، که از هشتم اکتبر آغاز شد، ادامه دارد و منجر به سقوط تلفات بی‌سابقه‌ای برای اشغالگران در جبهه شمالی از زمان جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ شده است.

آخرین حمله‌ای که حزب الله امروز در مرز با لبنان انجام داد، شدیدترین حمله از زمان شروع درگیری‌های مسلحانه بود، به طوری که مقاومت یک نیروی پیاده نظام اسرائیلی را در نزدیکی مقر برانیت با موشک هدف قرار داد و تلفات قطعی را به بار آورد.

همچنین، یک گروه شناسایی اسرائیلی پیاده به آتش نیروهای مقاومت در نزدیکی پایگاه نطوعاه گرفتار شد و تلفات مستقیمی متحمل شد.

رسانه‌های اسرائیلی، بر اساس داده‌های ارتش اشغالگر، تایید کردند که تلفات نیروهای خود در جبهه شمالی تا ۱۹ اکتبر، به ۱۰ تانک مرکاوا از نسل‌های ۳ و ۴ رسیده است که توسط موشک‌های ضد زره مورد اصابت قرار گرفته و از کار افتاده یا آسیب دیده‌اند، و ۴ خودروی مختلف حمل و نقل نیرو توسط موشک‌های هدایت‌شونده ضد زره منهدم شده است.

رسانه‌های اسرائیلی، سقوط تا ۴۰ سرباز اسرائیلی از واحدهای و رتبه‌های مختلف، از کشته تا زخمی، و همچنین حدود ۱۴۰ زخمی که به بیمارستان‌ها منتقل شدند را ثبت کرده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در میان کشته‌ها، معاون فرمانده لشکر ۳۰۰ نفر با درجه سرهنگ، دو عضو حداقل از دستگاه شاباک و سربازان از رتبه‌های مختلف وجود دارند.

رسانه‌های اسرائیلی، تشدید نظامی که در شمال با جبهه لبنان در جریان است را “جنگ واقعی” توصیف کردند و اشاره کردند که حزب الله نه تنها اسرائیل را در شمال باز می‌دارد، بلکه از آن جلوگیری می‌کند که به طور جدی در غزه عمل کند.

جبهه عراق

از عراق، در راستای پیوستن به نبرد طوفان الاقصی، نیروهای موسوم به مقاومت اسلامی، روز جمعه، نیروهای آمریکایی را در پایگاه حریر در کردستان عراق با دو هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار داد.

این حمله سومین حمله به نیروهای آمریکایی در عراق طی چند روز گذشته است، پس از آنکه مقاومت اسلامی روز پنجشنبه نیز نیروهای آمریکایی را در پایگاه عین الاسد در غرب کشور با موشک هدف قرار داد.

پیش از این نیز، مقاومت عراقی، پایگاه‌های عین الاسد و حریر را هدف قرار داده بود، پس از آنکه اعلام کرد در برابر تشدید تجاوز اسرائیلی به نوار غزه، درنگ نخواهد کرد.

گروه‌های عراقی نیز تهدید کرده بودند که “در برابر نسل‌کشی فلسطینیان در غزه بی‌تفاوت نخواهند نشست.”

جبهه یمن

یمن نیز به نبرد طوفان الاقصی پیوست، زیرا یک مقام نظامی آمریکایی به شبکه سی ان ان گفت که کشتی جنگی آمریکایی “یو اس اس کارنی” چهار موشک کروز و ۱۵ هواپیمای بدون سرنشین را که توسط انصارالله شلیک شده بود، رهگیری کرد.

این مقام گفت که این عملیات رهگیری ۹ ساعت طول کشید و موشک‌ها و هواپیماها به سمت اهداف اسرائیلی هدایت می‌شدند.

بنابراین، سی ان ان گزارش داد که “باران مداوم هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌هایی که از مکان‌های دور به اسرائیل هدف قرار می‌گیرند، یکی از نشانه‌های نگران کننده است که جنگ ممکن است خارج از مرزهای نوار غزه گسترش یابد.”

رسانه‌های اسرائیلی نیز از تهدید اضافی که اشغالگران با آن مواجه هستند، پس از اعلام جنبش انصارالله در یمن بسیج جهادی جامع و قصد خود برای مشارکت فعال در جنگ در سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.

“برومو یک فیلم بد”

در همین راستا، وب‌سایت والاه تأکید کرد که “هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که بدترین اتفاقات پشت سر ما قرار گرفته است. حمله حزب‌الله و شاید ایران نیز، آنچه را که تاکنون دیده‌ایم به عنوان برومو یک فیلم بد تبدیل خواهد کرد.”
رسانه‌های اسرائیلی نیز تأکید کردند که تشدید به جنگی همه‌جانبه می‌تواند منجر به تغییری چشمگیر در تعادل قدرت در خاورمیانه شود، و خاطرنشان کردند که خطر ملموس در باز شدن جبهه شمالی نهفته است.
رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، تساحی هینگبی، نیز از ترس خود از گسترش جنگ به جبهه‌های دیگر ابراز نگرانی کرد و گفت که هدف “تلاش برای جنگی چند میدانی نیست.”

روزنامه اسرائیلی معاریف نیز نوشت که اسرائیل در بدترین بحران امنیتی وجودی خود قرار دارد که در آن “خط‌های قرمز” سیاسی، نظامی و امنیتی نقض شده است. این روزنامه افزود که آنچه تاکنون اتفاق افتاده است تنها یک “هشدار” در جنگی است که اسرائیل به طور غیرمنتظره‌ای به آن کشیده شده است.