مالزی انتظار دارد چین نقش مهمتری را ایفا کند.

مالزی انتظار دارد که چین نقش مهمی در بازگشت اسرائیل و فلسطین به میز مذاکره ایفا کند

گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

وزیر امور خارجه چین، وانگ یی، روز جمعه در تماس تلفنی با همتای مالزیایی خود گفت که چین همیشه در کنار صلح، حقوق بین الملل و خواسته های مشروع کشورهای عربی و اسلامی ایستاده است.

وانگ که عضوی از دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین نیز هست، گفت که در برابر جنگ و صلح، همه طرف ها باید ملاحظات ژئوپلیتیکی را کنار بگذارند، به یک اجماع بین المللی برسند، آتش بس را برقرار کنند و جنگ را هرچه سریعتر به پایان برسانند تا از یک فاجعه انسانی بزرگتر جلوگیری کنند.

وزیر امور خارجه مالزی، زامبری عبدالقادر، به وانگ گفت که از تلاش های چین برای برقراری آتش بس، حفاظت از غیرنظامیان بی گناه و جستجوی گفتگو برای مذاکرات صلح قدردانی می کند.

زامبری گفت که انتظار دارد چین نقش مهمی در بازگشت اسرائیل و فلسطین به میز مذاکره ایفا کند و از موضع چین در حمایت از ارائه بی وقفه کمک های بشردوستانه، تسریع اجرای راه حل دو دولتی و دستیابی به صلح پایدار در خاورمیانه حمایت می کند.

به دعوت دولت مصر، جائو جون، فرستاده ویژه دولت چین برای امور خاورمیانه، در اجلاس سران در مورد مسئله فلسطین در قاهره شرکت خواهد کرد، همانطور که وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد.

جائو روز پنجشنبه در دوحه وارد شد و با معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده ویژه رئیس جمهور برای خاورمیانه و آفریقا، میخائیل بوگدانوف، و وزیر امور خارجه قطر، محمد بن عبدالعزیز بن صالح آل خلیفه، دیدار کرد.

وانگ به زامبری گفت که اگرچه جهان امروز در آرامش زندگی می کند، اما نه صلح آمیز و نه عادلانه است و بسیاری از مردم بی گناه رنج می برند و می میرند. چین تمام حملات به غیرنظامیان بی گناه و هرگونه اقدامی را که مغایر با حقوق بین الملل است، رد می کند. چین از بیانیه اجلاس سران آسه‌ان و شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در مورد نوار غزه حمایت می کند.

وانگ گفت که ریشه درگیری فلسطین و اسرائیل در اشغال مداوم سرزمین فلسطین و نادیده گرفتن طولانی مدت خواست های مردم فلسطین برای خود تعیین سرنوشت است. وی افزود که راه حل اساسی درگیری فلسطین و اسرائیل در اجرای راه حل دو دولتی و تحقق همزیستی مسالمت آمیز فلسطین و اسرائیل است.

وزیر امور خارجه چین گفت که از بازگرداندن حقوق مشروع مردم فلسطین حمایت می کند و امیدوار است که مسئله فلسطین به مسیر حل سیاسی بازگردد و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در این زمینه به طور موثر اجرا شود.

وانگ گفت که چین آماده است تا ارتباط خود را با مالزی و همه کشورهای صلح طلب تقویت کند و همچنان برای صلح در خاورمیانه تلاش کند.

در تماس تلفنی خود، زامبری همچنین به چین برای میزبانی موفق سومین مجمع همکاری بین المللی ابتکار کمربند و جاده تبریک گفت و معتقد بود که ابتکار کمربند و جاده به تقویت اتصال منطقه ای، تقویت روابط تجاری بین المللی و ایجاد فرصت های بیشتر برای توسعه منطقه ای و جهانی کمک می کند.