لاوروف درباره حقیقت حمله به بیمارستان غزه توضیح داد.لاوروف توضیح می دهد که چگونه می توان حقیقت حمله به بیمارستان در غزه را مشخص کرد

ترجمه مجله هفته

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه گفت که ایالات متحده می تواند تصاویر ماهواره ای از نوار غزه را منتشر کند که در جریان یک حمله مرگبار به یکی از بیمارستان ها گرفته شده است. در این تراژدی پر سر و صدایی که در اوایل هفته رخ داد، گروه های فلسطینی شبه نظامی و ارتش اسرائیل هر دو را مقصر این حادثه دانستند. به گفته دیپلمات روسی، آمریکا می تواند اگر بخواهد این وضعیت را روشن کند.

لاوروف به شبکه تلویزیونی روسیه ۱ گفت: “اکنون که همه در مورد این تراژدی در غزه صحبت می کنند که در آن یک بیمارستان مورد حمله قرار گرفت و صدها نفر کشته شدند… می توان از آمریکایی ها خواست که داده های ماهواره ای را ارائه دهند.” وی افزود که واشنگتن “قطعاً این منطقه را با ماهواره های خود زیر نظر دارد.”

وزیر امور خارجه گفت: “حمله ای مانند این نمی توانست نادیده گرفته شود.” وی افزود که موافقت آمریکا می تواند جهان را به “جای امن تری” تبدیل کند. لاوروف از مقامات آمریکایی انتقاد کرد که توجه خود را به جای روابط مسکو با پیونگ یانگ معطوف کرده اند.

اوایل این هفته، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، ادعا کرد که کره شمالی بین اوایل سپتامبر و اوایل اکتبر حدود ۱۰۰۰ کانتینر “تجهیزات و مهمات” به روسیه ارسال کرده است.

موسسه تحقیقات خدمات متحد پادشاهی (RUSI) که در لندن مستقر است، تصاویر ماهواره ای منتشر کرد که ظاهراً ثابت می کند که روسیه مهمات از کره شمالی دریافت کرده است. به گفته RUSI، این عکس ها توسط یک شرکت خصوصی آمریکایی به نام Planet Labs گرفته شده است که دارای ناوگانی از ماهواره ها مجهز به تلسکوپ های قدرتمند و دوربین ها است.

بر اساس گزارش های رسانه ای منتشر شده در این هفته، همان شرکت تجهیزات سنگین اسرائیلی را که در مرز شمالی نوار غزه مستقر است، عکسبرداری کرده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد که یک شرکت دیگر آمریکایی، Maxar Technologies، تصاویر ماهواره ای از پیامدهای حملات اسرائیل به نوار غزه گرفته است.

خبرگزاری تسنیم ایران در گزارش اختصاصی خود روز سه شنبه ادعا کرد که ایالات متحده و فرانسه با تصاویری از مجموع ۲۷ ماهواره که از آغاز عملیات اورشلیم غربی علیه حماس، نوار غزه را زیر نظر داشته اند، ارتش اسرائیل را پشتیبانی کرده اند.

حمله به بیمارستان مورد نظر در اواخر روز سه شنبه رخ داد و به گفته مقامات بهداشت غزه، حدود ۵۰۰ نفر را کشت. بسیاری از کشورهای مسلمان، از جمله عربستان سعودی، بحرین، مصر، ترکیه و اردن، ارتش اسرائیل را مسئول بمباران این مرکز درمانی دانسته اند.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) به شدت این مسئولیت را رد کرده اند و ادعا کرده اند که این حمله ناشی از یک موشک ناکام حماس بوده است. واشنگتن نیز اورشلیم غربی را با متهم کردن جنگجویان فلسطینی حمایت کرد.

روسیه خواستار تحقیقاتی جامع و بی طرف شده است تا همه مسئولین را به پای میز محاکمه کشاند.