درگیری در مرز لبنان و اسرائیل شدیدتر میشودترجمه مجله هفته

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که ارتش این رژیم در حملات حزب‌الله با موشک‌های کورنت تلفات داشته است.


رسانه‌های اسرائیلی روز شنبه ۲۱ اکتبر ۲۰۲۳ گزارش دادند که ارتش این رژیم در حملات حزب‌الله با موشک‌های کورنت تلفات داشته است.

اور هیلر، کارشناس امور نظامی کانال ۱۳ اسرائیل، گفت: «حملات موشکی کورنت به چندین پایگاه ارتش اسرائیل، به ویژه در منطقه مرگلیوت صورت گرفته است.»

او افزود: «در واقع، ما هر روز می‌بینیم که حزب‌الله آتش خود را به‌ویژه به سمت پایگاه‌های خط تماس متمرکز می‌کند.»

هیلر توضیح داد که موشک‌های کورنت تا ۵.۵ کیلومتر برد دارند و زمانی که شلیک می‌شوند، به هدف می‌چسبند و آن را بدون هشدار یا بوق یا هر چیز دیگری که می‌تواند از اصابت موشک خبر دهد، مرد هدف قرار می‌دهند.
او تأیید کرد که ارتش اسرائیل در حملات موشکی کورنت حزب‌الله تلفات داشته است.

گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز جمعه به فرماندهی منطقه شمالی رفت و با نیروهای آنجا صحبت کرد. او گفت: «حزب‌الله تصمیم گرفته است وارد عمل شود.»

هیلر گفت که حجم خمپاره و موشک‌های کورنت شلیک شده از لبنان روز جمعه زیاد بود. او گفت: «این البته نشان‌دهنده روندی نگران‌کننده است و ما البته می‌خواهیم حزب‌الله تا حد امکان از این رویداد (جنگ غزه) دور باشد.»

نگرانی اسرائیل از گسترش جنگ در جبهه شمالی

نگرانی اسرائیل از گسترش جنگ در جبهه شمالی افزایش یافته است. حزب‌الله لبنان در واکنش به حملات اسرائیل به روستاهای مرزی، خبرنگاران و غیرنظامیان، طیف وسیعی از اهداف و تجمعات اسرائیلی در امتداد مرز را هدف قرار داده است.

عملیات‌های مداوم حزب‌الله لبنان که از ۸ اکتبر آغاز شده است، همزمان با آغاز حملات انتقام‌جویانه اسرائیل علیه غیرنظامیان در نوار غزه پس از عملیات «طوفان الاقصی»، منجر به تلفات بی‌سابقه برای اسرائیل در جبهه شمالی از زمان جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ شده است.

اعتراف گالانت به برتری حزب‌الله

گالانت وزیر دفاع اسرائیل، اعتراف کرد که حزب‌الله دارای توانمندی‌های ۱۰ برابری نسبت به جنبش حماس است که جنگ علیه آن را پیچیده می‌کند.

تحلیل رسانه‌های اسرائیلی

رسانه‌های اسرائیلی استراتژی «اشغال و آشفتگی» حزب‌الله علیه نیروهای اسرائیل در شمال سرزمین‌های اشغالی را تحسین کردند و تأیید کردند که حزب‌الله در این مورد موفقیت داشته.

مشاوره آمریکا به اسرائیل

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» گزارش داد که دولت آمریکا به اسرائیل توصیه کرده است که از گسترش جنگ جاری خودداری کند و از حمله «پیشگیرانه» به حزب‌الله لبنان خودداری کند. بایدن پیشنهاد گالانت در این مورد را رد کرد.

به گفته «نیویورک تایمز»، آمریکایی‌ها به اسرائیلی‌ها گفته‌اند که در صورت جنگ با حماس در جنوب و حزب‌الله قدرتمندتر در شمال، با مشکلاتی مواجه خواهند شد. مقامات آمریکایی معتقدند که اسرائیل در صورت جنگ در دو جبهه با مشکلاتی مواجه خواهد شد و چنین درگیری می‌تواند ایالات متحده و ایران را نیز به خود جذب کند.