برنامه‌های اسرائیل برای آینده نوار غزه


ترجمه مجله هفته

وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالنت، اعلام کرد که پس از پایان عملیات نظامی زمینی و پیروزی بر حماس، از نوار غزه خارج خواهد شد. روزنامه فایننشال تایمز به نقل از یک مقام اسرائیلی ناشناس گزارش داد که این رویکرد جدید به این معناست که به مردم نوار غزه اجازه داده نخواهد شد که به اسرائیل سفر کنند یا در آنجا کار کنند.

گالنت روز جمعه در برابر کمیته امور خارجه و دفاع پارلمان اسرائیل گفت که اسرائیل “پس از پایان خصومت ها دیگر مسئول زندگی روزمره در نوار غزه نخواهد بود”.

به گفته او، عملیات نظامی اسرائیل سه مرحله خواهد داشت که اولین مرحله آن حملات هوایی سنگین جاری است. این عملیات همچنین شامل عملیات زمینی خواهد بود که هدف آن از بین بردن فعالان و تخریب زیرساخت ها برای “شکست و نابودی حماس” است. به گفته گالنت، در مرحله دوم، درگیری های کم شدت در این منطقه محاصره شده رخ خواهد داد تا “لانه های مقاومت” از بین بروند. عملیات نظامی با ایجاد یک “رژیم امنیتی جدید” در غزه پایان خواهد یافت.

فایننشال تایمز به نقل از یک مقام اسرائیلی ناشناس گفت: “اسرائیل بخشی از راه حل برای اشتغال [مردم نوار غزه] نخواهد بود.”

او افزود: “ما ارتباط را قطع کردیم.”

این مقام به رسانه ها گفت که تمام مرزهای موجود بین نوار غزه و اسرائیل بسته خواهد شد.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۵ در نوار غزه استقرار داشت. تا قبل از آخرین تشدید، این کشور همچنان به ارائه خدمات اساسی مانند آب و برق به این سرزمین پرجمعیت فلسطینی ادامه می داد. تردد کالا و مسافر از سوی اسرائیل طی سال ها به شدت محدود شده بود.

روز شنبه، بلومبرگ ادعا کرد که مقامات آمریکایی و اسرائیلی در حال گفتگوهای مخفیانه در مورد آینده نوار غزه پس از حماس هستند. به گفته رسانه ها، یکی از سناریوهایی که در حال حاضر در نظر گرفته می شود، تشکیل یک دولت انتقالی است که از سوی سازمان ملل و کشورهای عربی حمایت می شود. این گزارش می افزاید که مذاکرات هنوز در مراحل اولیه است و هیچ تضمینی وجود ندارد که کشورهای همسایه با طرح های فرضی موافقت کنند.

درگیری بین حماس و اسرائیل در ۷ اکتبر آغاز شد، پس از آنکه شبه نظامیان فلسطینی یک حمله موشکی گسترده و یک عملیات غافلگیرانه را آغاز کردند. اسرائیل سپس با حملات هوایی به نوار غزه پاسخ داد.

به گفته مقامات محلی در هر دو طرف، در آخرین دور خشونت، حداقل ۴۱۰۰ فلسطینی و ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته و هزاران نفر دیگر زخمی شدند. سازمان ملل و گروه های حقوق بشر از وقوع یک فاجعه انسانی در غزه هشدار داده اند.