ایالات متحده و اسرائیل تشکیل دولت انتقالی در غزه را بررسی می‌کنند

ترجمه مجله هفته

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، ایالات متحده و اسرائیل در حال بررسی تشکیل یک دولت انتقالی در غزه هستند که از سوی سازمان ملل و دولت‌های عربی حمایت شود.

بر اساس این گزارش، این طرح هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و به تحولات آینده بستگی دارد، از جمله اینکه آیا عملیات زمینی اسرائیل علیه حماس موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر. این طرح که به طور موثر گروه مسلح فلسطینی را از قدرت برکنار می‌کند، همچنین به مشارکت کشورهای عربی منطقه نیاز دارد که ممکن است دشوار باشد.

ویلیام اوشر، تحلیلگر ارشد سابق سیا در خاورمیانه، به بلومبرگ گفت: «کشورهای عربی باید میزان ریسک‌پذیری و همکاری خود را به طور اساسی تغییر دهند و اسرائیل به یک حسن نیت در زمانی نیاز دارد که این امر کمیاب است».

پس از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر که منجر به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شد، نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، سوگند یاد کرد که این گروه فلسطینی را «شکست دهد و نابود کند».

وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گلانت، روز جمعه سه مرحله جنگ با حماس را ترسیم کرد. مرحله اول شامل حملات هوایی و عملیات زمینی، به دنبال آن درگیری‌های با شدت کمتر برای از بین بردن «لانه‌های مقاومت» در غزه خواهد بود. مرحله آخر، به گفته او، «از بین بردن مسئولیت اسرائیل برای زندگی در نوار غزه و ایجاد یک واقعیت امنیتی جدید» را می‌طلبد.

در همین حال، رهبر مخالفان اسرائیل، یایر لاپید، روز پنجشنبه پیشنهاد کرد که بهترین راه حل برای غزه پس از پایان درگیری، بازگشت آن به کنترل دولت خودگردان فلسطین در کرانه باختری است که در سال ۲۰۰۷ توسط حماس از این کشور بیرون رانده شد.

بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که ایالات متحده و برخی از متحدان اروپایی خود به اسرائیل فشار می‌آورند تا عملیات زمینی خود را به تعویق بیندازد تا زمان بیشتری برای آزادی گروگان‌هایی که توسط حماس، که از آغاز خشونت‌ها حدود ۲۰۰ نفر را اسیر کرده است، فراهم شود. در همان روز، مقامات آمریکایی تأیید کردند که این گروه دو گروگان آمریکایی را آزاد کرده است.

گزارش شده است که واشنگتن همچنین تأثیر بی‌سابقه‌ای بر طرح عملیات زمینی داشته است، زیرا نگران است که یک حمله گسترده به غزه می‌تواند منجر به یک درگیری گسترده‌تر شود و حزب‌الله، یک گروه نظامی اسلامگرای مستقر در لبنان با پیوندهای نزدیک به ایران، را درگیر کند.