کانال ۴ انگلیس: روایت اسرائیل غیر قابل اعتماد است!

رسانه‌های اصلی در مقابل روایت اسرائیل از حمله به یک بیمارستان ایستاده‌اند

اگر اسرائیل خود را اینقدر احمق جلوه دهد، جای تعجب نیست که رسانه‌های اصلی غربی برای کمک به این جنایت وحشتناک صف نمی‌بندند. بالاخره، آنها باید حداقل تا حدی اعتبار خود را حفظ کنند.

نوشته: کیتلین جانستون
ترجمه حمید علوی

گزارشی از شبکه خبری بریتانیا، Channel 4 News، مقاومت قابل توجهی را که ما در حال حاضر در رسانه‌های اصلی علیه روایت اسرائیل از انفجار ویرانگر بیمارستان عربی الاهلی در غزه شاهد آن هستیم را تقویت کرد. [البته این در مورد رسانه‌های اصلی و فرعی در آلمان متفاوت است و در این کشور همچنان به روایت ساختگی و بی‌آبروی اسرائیل در مورد حمله حماس یا جهاد اسلامی دو دستی چسبیده‌اند – مترجم]


گزارش تهیه‌شده توسط سردبیر ارشد Channel 4 News، الکس توماسون، به تناقضات آشکار در ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه یک موشک انحراف یافته حماس مسئول انفجار در بیمارستان بوده است، و همچنین در فایل صوتی منتشر شده توسط اسرائیل که ظاهراً یک مکالمه شنود شده بین دو عضو حماس است که در مورد این واقعیت که اسرائیل مسئول انفجار نبوده است، صحبت می‌کنند میپردازد.
توماسون با این کار، سوالاتی را مطرح کرد که باید برای طرفداران اسرائیل ناخوشایند است که به‌طور سرسختانه ادعا می‌کردند که تصاویر خسارت وارد شده به بیمارستان امکان حمله هوایی اسرائیلی را رد می‌کند.

توماسون می‌پرسد، “در مورد توضیح اسرائیل چه میتوان گفت؟”. “با دیدن افتضاح بزرگی که در پیش است، آنها تمام شب را صرف انتشار نسخه خود از وقایع کردند. ابتدا کنفرانس مطبوعاتی با نتیجه‌گیری: جهاد اسلامی حماس همه چیز را به وجود آورد.”

“آنها یک فایل صوتی از یک مکالمه بین دو عضو حماس که در مورد حمله صحبت می‌کردند، ارائه می‌دهند”، توماسون گزارش می‌دهد. “حماس این را یک جعل آشکار می‌نامد. دو روزنامه‌نگار مستقل عرب به ما گفتند که به دلیل زبان، لهجه، گویش، دستور زبان و لحن، هیچ‌کدام از آنها باور نمی‌کنند. آنها گفتند که هیچ‌کدام از آنها معتبر نیستند.”

“همچنین اسرائیل ادعا کرد که موشک انحراف یافته حماس از این نقطه اینجا شلیک شد: یک گورستان درست در نزدیکی بیمارستان”، توماسون ادامه داد. “اما دوباره به ویدئوی حادثه نگاه کنید – مسیر موشک با این مکان مطابقت ندارد. خیلی بالاست. خیلی افقی است. به‌طور گیج‌کننده، اسرائیل همچنین در سند خود گفت که موشک از مکانی در جنوب‌غربی شلیک شده است. پس از کجا شلیک شد؟ این در تناقض با ادعای گورستان است، موشک فقط می‌تواند از یکی از این دو مکان شلیک شده باشد.”
تامسون همچنین گزارش داد که در حالی که به نظر می‌رسد تصویر در محل برخورد، وجود مهمات منفجره زمینی اسرائیل را رد می‌کند، قویاً نشان می‌دهد که مهمات دیگری مورد استفاده اسرائیل قرار می‌گیرد که به راحتی می‌توانست جان بسیاری را بگیرد.

تامسون گزارش داد: «در خود بیمارستان، می‌توانید دهانه‌های کوچکی را ببینید، مانند آنچه از گلوله‌های خمپاره یا گلوله توپ انتظار می‌رود، اما نه از یک موشک». ساختمان‌های اطراف فقط آسیب‌های سطحی دارند و فروریخته‌اند. برخی از پنجره های یک کلیسای مجاور هنوز کاملا سالم هستند. این امر حمله موشکی زمینی اسرائیل را بعید می‌کند، اما استفاده از مهمات انفجاری در هوا را منع نمی‌کند – که اگرچه می‌تواند باعث تلفات جانی بزرگ شود، اما آسیب ساختاری بسیار کمتری را به همراه خواهد داشت.»
تامسون همچنین با اشاره به انکار اسرائیل به قتل جیمز میلر، فیلمساز بریتانیایی و روزنامه نگار فلسطینی-آمریکایی، شیرین ابواکله توسط نیروهای امنیتی اسرائیل، خاطرنشان کرد: «اسرائیل در تبلیغات جنگ جای ویژه ای دارد و درخشان است»

در توییتر – یا هر چیزی که اکنون می خواهیم آن را بنامیم – نظرات تامسون در مورد صوتی ارائه شده توسط اسرائیل واضح تر بود.

تامسون در توییتی نوشت: «چند کارشناس نظر کانال ۴ نیوز حماس را تأیید کردند که ضبط صوتی عوامل ادعایی حماس که در مورد نقص موشک صحبت می‌کنند ساختگی است. آنها می گویند لحن، نحو، لهجه و اصطلاحات پوچ است.
این یک داستان هنوز در حال رشد و تکامل است که هنوز چیزهای زیادی فاش نشده است. اما برای من، این ممکن است نفرین‌آورترین شواهد علیه اسرائیل باشد. اگر اسرائیل این بیمارستان را بمباران نکرده است، چرا یک فایل صوتی جعلی از افرادی منتشر می‌کند که خود را به عنوان جنگجویان حماس نشان می‌دهند و موافق هستند که اسرائیل قطعاً این بیمارستان را بمباران نکرده است؟
منظورم این است که اگر مردم بگویند که من بیمارستانی را بمباران کردم و من می دانستم که این کار را نکردم، آخرین کاری که انجام می دهم این است که یک فایل صوتی را منتشر کنم که وانمود می کند دو نفر هستند که در مورد بیمارستان کیتلین جانستون صحبت می کنند. قطعا بمباران نشده است
صدای ضبط شده زیر را تصور کنید که من با دو صدای احمقانه صحبت می کنم:

“سلام دوست بد من!”

“سلام!”

“شنیدی که کیتلین قطعاً آن بیمارستان را بمباران نکرده است؟”

“او این کار را نکرد؟”

“نه! معلوم شد این ما بودیم، شرورهای شرور!”

“ما ساختیمش؟”

“بله، ما بودیم!”

خیلی احمقانه به نظر می رسد، درست است؟

اگر اسرائیل چنین احمقانه رفتار می‌کند، جای تعجب نیست که رسانه‌های جریان اصلی غربی برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت وحشتناک صف آرایی نمی‌کنند. به هر حال، اگر می‌خواهند مجوز ادامه خدمت به عنوان ارگان‌های تبلیغاتی در جنگ‌های دیگر را حفظ کنند، باید حداقل مقداری اعتبار خود را حفظ کنند.

ترجمه از انگلیسی.

کیتلین جانستون یک روزنامه نگار مستقل مستقر در ملبورن، استرالیا است.