شورش مردمی در گواتمالا علیه «کودتای انتخاباتی»

قیام مردمی در گواتمالا علیه “کودتای انتخاباتی”، حمله مردان مسلح به سنگرها

ترجمه مجله هفته

شورش مردمی در گواتمالا علیه «کودتای انتخاباتی»

گواتمالا سیتی. در روز دوشنبه، در چندین مکان در گواتمالا، افراد مسلح به معترضان حمله کردند که از ابتدای اکتبر خیابان‌ها را مسدود کرده بودند. به گفته روزنامه لا هورا، در استان سان مارکو، یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

این حادثه در شهرستان مالکاتان در ساحل جنوبی رخ داد. لا هورا از «درگیری‌ها» بین مسدودکنندگان و افرادی که خواستار پایان مسدود کردن شده بودند، خبر داد.

در ایکس (پیش از توییتر) عکس‌هایی از افرادی که با سلاح‌های گرم به سمت مسدودکنندگان نزدیک می‌شدند، دیده می‌شد. در یک مصاحبه‌ای که در اینترنت منتشر شده است، کسی جزئیاتی از قربانیان را فاش می‌کند. گفته می‌شود که شاهد مرگ یک فروشنده بوده است، در حالی که مجروحان یک راننده تاکسی و دستیار یک راننده اتوبوس هستند که در مسدود کردن شرکت داشتند.

همچنین در شهرستان ال آسینتال در استان رتالولهئو، در ساحل جنوبی، در صبح روز دوشنبه، به معترضان از سازمان کارگران کدکا و سایر معترضان حمله شد. در ویدیوهایی دیده می‌شود که افرادی با شمشیر به سمت معترضان نزدیک می‌شوند. درگیری‌ها رخ می‌دهد، سنگ‌ها از هر دو طرف پرتاب می‌شوند و صدای شلیک گلوله نیز شنیده می‌شود.

در تاریخ ۸ اکتبر، معترضان در محله ثروتمند کایالا در پایتخت گواتمالا سیتی را پس از نزدیک شدن افراد مسلح به سلاح های سنگین و نقابدار، از محل گریختند.

در هفته گذشته، اعتراضاتی که در دوم اکتبر با مسدود کردن جاده‌ها توسط ساختار خودگردان بومی ۴۸ کانتون در توتونیکاپان آغاز شد، در سراسر کشور به طرز چشمگیری گسترش یافته است.

معترضان خواستار استعفای مقامات دادستانی و احترام به نتیجه انتخابات ۲۰ اوت هستند که سوسیالیست برناردوارهالو به‌طور قابل‌توجهی در آن برنده شده است.

علاوه بر راهپیمایی های خیابانی، بازارهای پایتخت نیز تعطیل شده اند. جولیو ریواس، سخنگوی سازمان مرکادو ئونیدوس که ۵۲ مورد از ۵۳ بازار پایتخت را نمایندگی می کند، به روزنامه پنسا لیبره گفت: “۴۵ هزار فروشنده بازار به اعتراضات پیوسته اند. ما بازارها را تعطیل می کنیم و تا زمانی که خواسته های ما شنیده شود، در خیابان های مرکز تاریخی راهپیمایی می کنیم.” وی در مورد انگیزه ها توضیح داد: “ما می خواهیم آرامش را به مردم بازگردانیم. ما نه از برونو ارویلو یا سمیلا یا انگیزه های اقتصادی، بلکه از کنار مردم بودن که منابع زندگی ما را فراهم می کنند، الهام گرفته ایم.”
ساختمان مرکزی دادستان در پایتخت از دوم اکتبر مسدود شده است و یک روز بعد، کارمندان دیگر نمی توانستند وارد آن شوند. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، پلیس چندین بار سعی کرد نقاط انسداد در پایتخت را پاکسازی کند، اما با موفقیت متوسطی همراه بود.
میگل مورت، وکیل سابق حقوق بشر که در گواتمالا زندگی می کند، در این باره می نویسد: “برای [رئیس جمهور آلخاندرو] جیاماتی، پاکسازی پریفریکو (حلقه) در پایتخت از نظر استراتژیک مهم بود، اما او دوباره مردم عادی را دست کم گرفت. زمانی که نیروهای ویژه با تمام تجهیزات، مسلح و نقابدار به راه افتادند، ایستادند و منتظر ماندند. هر دو با هم روبرو شدند که ده ها موتورسیکلت از خیابان های فرعی آمدند و پلیس را به سادگی محاصره کردند. میدود کنندگان باقی ماند.”
مذاکرات بین رئیس جمهور فعلی جیاماتی و نمایندگان ۴۸ کانتون در روز پنجشنبه گذشته به نتیجه ای نرسید. به گزارش CNN اسپانیول، این گفتگوی سه ساعته “بدون توافق” پایان یافت. به گفته جیاماتی، وی نمی توانست درخواست اصلی معترضان، یعنی اخراج کونسوئلو پورراس، دادستان کل، رافائل کوروچیچه، رئیس دادستان ویژه علیه مصونیت از مجازات، سینتیا مونته‌روسو، دادستان و فردی اورلانو، قاضی را برآورده کند، زیرا او “صلاحیت اخراج این مقامات را ندارد”.
این افراد مسئول اصلی تلاش های قضایی برای لغو پیروزی انتخاباتی ائتلاف پیشرفته سمیلا و نامزد آنها ارویلو هستند.