فاینشنال تایمز: غرب جنوب جهانی را به خاطر ریاکاری اسرائیل از دست داده است

فایننشال تایمز روز چهارشنبه به نقل از بیش از دوازده مقام گزارش داد که تلاش های ایالات متحده و متحدانش برای “سپردن نقش منفور جهانی به مسکو” به دلیل عجله آنها برای حمایت از اقدامات تلافی جویانه اسرائیل علیه حماس در غزه “دچار شکست” شده است.

کشورهای غربی مدت‌هاست مناقشه اوکراین را اقدامی جنگ افروزانه از سوی روسیه اعلام می‌کنند که بدون هیچ انگیزی و یا تحریکی صورت گرفته است، و روسیه را به خاطر رنجی که به خیر نظامیان وارد کرده است مورد انتقاد قرار می‌دهد
در عین حال به نظر می‌رسد دقیقاً همین کشورها هیچ علاقه‌ای برای مشروط کردن و یا مهار کردن اسرائیل برای کشتن غیرنظامیان پس از تهاجم مرگبار نظامی نیروی بنیادگرای حماس نشان نمی‌دهند.
در حالی که اسرائیل با محاصره کامل نوار غزه دست به جنایت جنگی زده و کاملاً بر خلاف قوانین بین‌المللی انجام می‌دهد.
«ما قطعا نبرد در جنوب جهانی را از دست داده ایم”، یکی از دیپلمات های ارشد G7 گفت. تمام کارهایی که ما با جنوب جهانی [در مورد اوکراین] انجام داده ایم از بین رفته است. قوانین را فراموش کنید، نظم جهانی را فراموش کنید. آنها دیگر هرگز به حرف ما گوش نخواهند داد.»

«آنچه درباره اوکراین گفتیم باید در مورد غزه نیز صدق کند. در غیر این صورت ما تمام اعتبار خود را از دست خواهیم داد.» برزیلی ها، افریقای جنوبی، اندونزیایی ها: چرا باید آنچه را که ما در مورد حقوق بشر می گوییم باور کنند؟

در همین حال، یک مقام عرب به عدم ثبات ظاهری اشاره کرد: “اگر شما قطع آب، غذا و برق در اوکراین را به عنوان یک جنایت جنگی توصیف می کنید، باید همین را در مورد غزه بگویید.”

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سی ان ان با این موضوع مواجه شد. میزبان جک تپر تاکید کرد که “غیرنظامیان غیرنظامی هستند” صرف نظر از جایی که آنها در آنجا زندگی میکنند. این مقام آمریکایی از گفتن اینکه آیا واشنگتن اسرائیل را برای ورود تدارکات به غزه تحت فشار قرار می دهد، خودداری کرد.

به گزارش هافینگتون، وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته به دیپلمات های بلندپایه ای که در خاورمیانه کار می کنند دستور داد از سه عبارت خاص در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین استفاده نکنند: «کاهش تنش / آتش بس، پایان دادن به خشونت / خونریزی و بازگرداندن آرامش».

این هفته پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه که خشونت علیه غیرنظامیان را محکوم می کرد و خواستار آتش بس بود، توسط شورای امنیت سازمان ملل رد شد. یکی دیگر از ارائه شده توسط برزیل بعدا توسط ایالات متحده وتو شد.