تلاش برای عزل رئیس جمهور گرجستان شکست خورد

ترجمه مجله هفته

در گرجستان، تلاش برای عزل رئیس جمهور، سالومه سورابیشویلی، ناکام ماند. تنها ۸۶ نماینده برای عزل رای دادند، در حالی که برای تصویب این تصمیم، حداقل ۱۰۰ رای لازم بود.

پارلمان گرجستان در مورد عزل رئیس جمهور، سالومه سورابیشویلی، رای گیری کرد. تنها ۸۶ نماینده از مجموع ۱۰۰ نماینده مورد نیاز، به عزل رای دادند، بنابراین رئیس جمهور، سمت خود را حفظ خواهد کرد. بسیاری از نمایندگان اپوزیسیون در زمان رای گیری حضور نداشتند.

عزل رئیس جمهور توسط حزب حاکم، «رویای گرجی»، آغاز شد. این حزب به سورابیشویلی اتهام زد که با سفر به خارج از کشور بدون موافقت دولت، قانون اساسی را نقض کرده است. سورابیشویلی در این سفر، به برلین و بروکسل سفر کرد و با مقامات آلمانی و اروپایی دیدار داشت.

حزب «رویای گرجی» قبل از رای گیری، توانست تعداد لازم امضای نمایندگان را جمع آوری کند و درخواستی را به دادگاه قانون اساسی ارائه دهد. دادگاه قانون اساسی باید تصمیم می گرفت که آیا سورابیشویلی قانون اساسی را نقض کرده است یا خیر. تصمیم دادگاه قانون اساسی، پیش شرط رای گیری در مورد عزل در پارلمان است.

دادگاه قانون اساسی در ۱۶ اکتبر اعلام کرد که سورابیشویلی قانون اساسی را نقض کرده است، زیرا رئیس جمهور تنها با موافقت دولت می تواند کشور را در سیاست خارجی نمایندگی کند. دفاع سورابیشویلی، اما اصرار داشت که او از ماده ۴۹ قانون اساسی (که بیان می کند رئیس جمهور کشور را در روابط خارجی نمایندگی می کند) و ماده ۷۸ (که بر ضرورت انجام تمام اقدامات لازم برای الحاق گرجستان به اتحادیه اروپا و ناتو تاکید دارد) پیروی کرده است.

سورابیشویلی پس از این تصمیم، اعلام کرد که از سمت خود استعفا نخواهد داد و مادام العمر در سمت خود باقی خواهد ماند و برای آینده «اروپایی و دموکراتیک» گرجستان تلاش خواهد کرد. طبق قانون اساسی گرجستان، نمی توان برای همان دلایل، مجدداً اقدام به عزل رئیس جمهور کرد.