آمریکا پایان عمران خان را میخواهدپاکستان: عمران خان، رهبر اپوزیسیون با مشکلات قضایی بیشتری روبروست.
نواز شریف، نخست وزیر سابق، در انتظار بازگشت از تبعید را است

نوشته توماس برگر
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

پاکستان خود را برای انتخابات عمومی که احتمالاً در ژانویه ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد، آماده می کند. این کشور از مشکلات متنوعی مانند یک بحران اقتصادی و بدهی گسترده، حملات تروریستی و خشونت فرقه ای و اختلافات سیاسی داخلی رنج می برد. در حال حاضر، مانند آنچه در چنین دوره های پیش از انتخابات معمول است، یک دولت انتقالی در اسلام آباد مشغول به کار است. هنوز مشخص نیست که آیا نامزد امیدوارترین برای مهمترین سمت سیاسی کشور دوباره در انتخابات شرکت خواهد کرد.

علیه عمران خان، نخست وزیر سابق که در آوریل ۲۰۲۲ با رأی عدم اعتماد برکنار شد و همچنان محبوب ترین سیاستمدار این کشور است، از ماه ها پیش چندین پرونده در جریان است. او در یک پرونده فساد ادعایی در مورد هدایای مقامات خارجی مجرم شناخته شد، اما مجازات او متعاقباً توسط دادگاه عالی لغو شد. خان که با اتهامات مبهم در بازداشت است، در حال حاضر در حال محاکمه در یک پرونده دیگر است. او همچنین خواهان لغو حکم پرونده موسوم به توشاخانه، مورخ ۲۸ اوت، در دادگاه عالی اسلام آباد (IHC) است که حکم سه سال حبس را برای وی تعلیق کرده بود. این امر او را از تصدی پست سیاسی به مدت پنج سال محروم می کند.
در روز سه شنبه، عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، به دستور دیوان عالی اسلام از زندان امنیتی اتک در نزدیکی اسلام آباد به زندان آدیالا در شهر نظامی راولپندی منتقل شد. با این حال، حامیان حزب او، پاکستان تحریک انصاف (PTI)، به شدت به شرایط سخت زندان این نخست وزیر سابق اعتراض کردند. وکلای او از دسترسی محدود به موکل خود شکایت داشتند و خود او از وجود حشرات در سلول خود شکایت داشت. با این حال، اعضای تیم وکلای خان نیز در هفته جاری به خبرنگاران گفتند که انتقال اخیر وی نیز بدون مشورت با این سیاستمدار ۷۱ ساله انجام شده است. به گفته آنها، درست مانند اتک، خان در آدیالا نیز از دسترسی به تلفن محروم است. گفته می شود که وکلای خان در محل جدید باید دوباره با مقامات زندان برای دسترسی به موکل خود از هفتخوان رستم رد شوند.
در دادگاهی که در پیش است، اتهامی بسیار حساستر مطرح شده است که مربوط به یک تلگرام دیپلماتیک است. به گفته خان، این تلگرام دیپلماتیک که یک سال و نیم پیش ارسال شده بود، نشان می دهد که ایالات متحده در سقوط او در آن زمان نقش داشته است. اما این سند محرمانه بعدها از اختیارات نخست وزیر سابق خارج شده است و تا به امروز در مورد وجود آن اختلاف نظر وجود دارد. مخالفان آن زمان به رهبری شهباز شریف، که تا زمان تشکیل دولت موقت بر این کشور حکومت می کرد، این ادعا را زیر سوال برده بودند.

همانطور که شعبه ذیصلاح دیوان عالی پاکستان تصمیم گرفته است، جلسه رسیدگی به درخواست وثیقه برای خان، که بازداشت موقت او در ابتدا تا ۱۰ اکتبر تعیین شده است، اکنون به صورت علنی برگزار خواهد شد. دادستان نتوانسته است قاضی را تحت این استناد که این پرونده حاوی اسرار دولتی است، متقاعد کند که جلسه را به صورت غیرعلنی برگزار کند. با این حال، به گفته دیوان عالی، در هنگام بحث در مورد جزئیات حساس، می توان به طور موقت از حضور عموم مردم جلوگیری کرد. شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه سابق، نیز در این پرونده متهم است.

اینکه آیا خان، که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ پیروز شده بود، می تواند دوباره به عنوان نامزد حزب تحریک انصاف (PTI) خود شرکت کند، هنوز نامشخص است. اما مخالفان برای این کار تلاش می کنند. حزب محافظه کار پاکستانی مسلم لیگ-نواز (PML-N) در حال آماده سازی هواداران خود برای بازگشت رهبر ارشد خود، نواز شریف، از تبعید چند ساله در لندن است.
او قرار است در ۲۱ اکتبر به کشور بازگردد. خاندانی که او رهبری می کند، سیاست پاکستان را برای مدت طولانی تحت سلطه خود داشته است. برادر بزرگتر او، شهباز شریف، سه بار نخست وزیر بوده است که پس از افشاگری های مربوط به «اسناد پاناما» در سال ۲۰۱۷ توسط دیوان عالی برکنار شد. وکلای نواز شریف قصد دارند آزادی موقت موکل خود را با وثیقه کسب کنند و یک سخنرانی عمومی را بلافاصله پس از ورود او برنامه ریزی کرده اند.

2 Comments

  1. مطالب شما را نه می شود کپی کرد و نه چاپ کرد و طبیعتا قابل استفاده نیست مگر فقط به صورت لحظه ای

    • قبلا هم در نظرات قبلی عرض شده این مشکل فنی است و حل آن از دست ما خارج است. ممکن است بزودی حل شود و ممکن است زمان زیادی ببرد به هر حال شما می‌توانید لینک مطالب را در رسانه‌های مورد نظرتان منعکس کنید

Comments are closed.